15.4.2023 07:45 Lauantaina 15. huhtikuuta miesten Korisliigan välierissä kohtaavat Kataja Basket ja Helsinki Seagulls. Katajan kapteeni Tomi Lommi ja Seagullsin amerikkalaisveteraani René Rougeau painottavat kumpikin puolustusta voiton avaimena.
Vaikka runkosarjassa Seagulls oli vahvasti niskan päällä keskinäisissä otteluissa, Suomen Cupin finaali päättyi Kataja Basketin voittoon. Kuva: Ville Vuorinen
Runkosarjakakkonen Helsinki Seagulls ja kolmannen sijan napannut Kataja Basket lähtevät läheisistä sijoituksistaan huolimatta miesten Korisliigan välieriin hyvin eri tilanteessa. Siinä missä Seagulls hoiteli omat puolivälieränsä kotiin kirkkaasti 3–0, Kataja joutui työskentelemään voittonsa eteen KTP:tä vastaan täyden viiden ottelun ajan.
Se ei silti tarkoita, että Seagulls olisi välttämättä lähtötelineissä yksiselitteisesti edempänä, toteaa Katajan kapteeni Tomi Lommi, joka näkee asetelmansa puolensa.
– Olisi kenties ollut ihanteellisempaa saada puolivälierät pakettiin nopeammin, mutta se, että ei ole tarvinnut odotella välieriä liian kauaa, voi myös tarkoittaa sitä, että meillä on alussa pelituntuma paremmin yllä, hän muistuttaa.
Katajan päävalmentaja Petri Virtanen tunnetaan luotsina, joka painottaa aina perusasioiden tärkeydettä omassa pelitavassa. Lommi toteaakin, että joukkueella on käytössään yksi ehdoton ase ylitse muiden.
– Tärkeintä on saada puolustuksemme riittävälle tasolle. Silloin voimme vallan hyvin voittaa sarjan. Palloon pitää laittaa painetta ja vaikeuttaa Seagullsin pelinavaamista. Levypallot täytyy hoitaa, koska heidät pitää pakottaa viisi vastaan viisi -peliin sen sijaan, että päästää juoksemaan.
Katajalla on siitä huolimatta hankala vastus edessään. Seagulls on nyt pudotuspelien sellaisessa vaiheessa, johon se on päässyt useasti mutta kovatasoisista kokoonpanoistaan huolimatta jok’ikinen kerta myös tyssännyt.
– Onhan se selvä asia, että Seagulls lähtee pienenä ennakkosuosikkina, ja kyllä heillä on kokeneena ja hyvin valmennettuna joukkueena nyt kova halua näyttää, että voivat päästä finaaliin. Ehdottomasti vaarallinen vastustaja, summaa Lommi.
Seagullsin nykyisissä riveissä erittäin tärkeää roolia näyttelee vasta viime syksynä joukkueeseen liittynyt amerikkalainen Korisliiga-veteraani René Rougeau. Kolme kertaa mestaruuden Kauhajoen paidassa voittanut Rougeau on tähän asti seurannut Seagullsin tarinaa vain vastustajan puolelta kenttää mutta on hyvin tietoinen samasta asetelmasta kuin Lommikin.
– Pohjimmiltaan tällainen on arkipäivää, koska urheilussa motivaatiota löytyy kaikkialta. Pystyn auttamaan joukkuetta sillä kokemuksella, jonka kartutin vastakkaisesta perspektiivistä, ja tuntuu mahtavalta olla tällaisessa tilanteessa historiantekemisen kynnyksellä.
Rougeau totisesti on pystynyt panemaan parastaan myös Helsingissä, sillä runkosarjan päätteeksi maaliskuussa hänet valittiin Korisliigan Kuukauden vahvimmaksi. Pelaaja itse vitsailee ensin, että palkinto taidettiin antaa lahjana, sillä hänellä sattui olemaan samaan aikaan syntymäpäivä, mutta kertoo myös, että on tärkeää saada aika ajoin muistutuksia siitä, että tekee jotakin oikein.
– Olimme juuri kärsineet raskaan tappion vanhalle seuralleni, kun kamppailimme vielä runkosarjan kärkipaikasta, joten totta kai palkinto nosti mielialaa. Mutta en halua koskaan kuitenkaan sortua tavoittelemaan pelkästään henkilökohtaista menestystä.
Välieriin lähtiessä Rougeaulle on selvää myös se, että vaikka Seagulls nauttisikin ennakkosuosikin asemaa, työ ei koskaan ole valmista. Sen on historiakin osoittanut.
– Aina voi kehittyä. Ensimmäisissä puolivälieräpeleissä Nokiaa vastaan meillä oli todella nihkeät alut, joten korostaisin erityisesti valmiutta, kommunikointia ja puolustamista. Jatkosarjat ovat auttaneet meitä pääsemään hyvissä ajoin playoff-mielenlaatuun, ja käsken aina nuorempien pelaajien pelata vain ottelu kerrallaan. Historia on mikä on, mutta sen sijaan, että keskittyisi miettimään loppuotteluita, pitää lähteä jokaiseen peliin kuin loppuotteluun.
Seagullsin kotiotteluiden lipunmyynti >
Kataja Basketin kotiotteluiden lipunmyynti >
1. välierä pe 14.4. 18:30 Kauhajoki - Salon Vilpas
1. välierä la 15.4. 17:00 Helsinki Seagulls - Kataja Basket
2. välierä ma 17.4. 18:30 Salon Vilpas - Kauhajoki
2. välierä ti 18.4. 18:30 Kataja Basket - Helsinki Seagulls
3. välierä to 20.4. 18:30 Kauhajoki - Salon Vilpas
3. välierä pe 21.4. 18:30 Helsinki Seagulls - Kataja Basket
4. välierä la 22.4. 17:00 Salon Vilpas - Kauhajoki
4. välierä su 23.4. 17:00 Kataja Basket - Helsinki Seagulls
--
5. välierä* ti 25.4. 18:30 Kauhajoki - Salon Vilpas
5. välierä* ti 25.4. 18:30 Helsinki Seagulls - Kataja Basket
6. välierä* ke 26.4. 18:30 Kataja Basket - Helsinki Seagulls
6. välierä* to 27.4. 18:30 Salon Vilpas - Kauhajoki
7. välierä* la 29.4. 16:00 Kauhajoki - Salon Vilpas
7. välierä* la 29.4. 17:00 Helsinki Seagulls - Kataja Basket Töölön
*tarvittaessa
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.
Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.
Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.
Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.
Lahti Basketball yllätti vieraakseen saapuneen Helsinki Seagullsin.