28.10.2019 09:34 Lahden ja Kouvolan väliset paikallisottelut herättävät aina tunteita.

Lahti Basketballin pelintekijä Tuomas Hirvonen kohtaa maanantaina ensimmäistä kertaa entisen seuransa Kouvot. Kuva: Ville Vuorinen
Viime kauden finalisti Kouvolan Kouvot menetti täksi kaudeksi reilusti kokemusta, kun Ville Kaunisto lopetti koripallouransa ja pelintekijä Tuomas Hirvonen muutti ehkä hieman yllättäenkin 60 kilometrin päähän Lahti Basketballin riveihin.
Kun vielä päävalmentaja Jyri Lehtonen vaihtui verrattain kokemattomampaan Tuomas Ojaan, oli moni jo valmis laskemaan Kouvojen osakkeita Korisliigan kärkitaistossa. Ainakaan alkukausi ei tue epäilijöiden mietteitä, sillä Kouvot on napannut viidestä ottelustaan jo neljä voittoa. Ainoastaan kauden ensimmäisen ottelunsa se hävisi Salossa.
Kouvojen tehopelaajina ovat kunnostautuneet Silas Melson (17,0/2,7), Duke Shelton (20,8/11,2/2,4s) sekä Derrick Barden (16,6/7,4/3,6s/2,2r). Myös jo viime kauden hopeajoukkueesta tutut Severi Kaukiainen (11,0/1,6/5,2s), Teemu Knihtinen (10,6/6,8/2,6s) ja David Gonzalvez (8,6/2,6/5,6s) ovat pelanneet vahvan alkukauden. Mika Nuolivirta (7,2/2,0) on tuonut vaihtopenkiltä tarvittavia tehoja.
– Hienoa että Kouvola–Lahti paikallispeli palaa jälleen Korisliiga-kartalle. Lahti on parantanut koko ajan omaa tekemistään ja onkin parhaillaan erittäin vaarallinen joukkue. Laadukas toteuttaminen molemmissa päissä kenttää on meille erittäin tärkeää, Kouvojen käskyttäjä Oja linjaa.
Lahti Basketball on voittanut seitsemästä ensimmäisestä Korisliiga-ottelustaan kaksi. Viime otteluista Lahdelta on ollut sivussa avainpelaajista Vesa Mäkäkäinen (12,8/4,3/2,8s) sekä Arttu Saarijärvi (3,5/0,8). Maanantaina Mäkäläinen saattaa jo olla takaisin tositoimissa.
Lahti Basketballin syömähampaat ovat Mäkäläisen ohella olleet Jerry Evans Jr. (20,9/6,7/2,6s), Courtney Stockard (18,6/7,1) ja pelintekijä Hirvonen (14,7/3,3/5,7s). Edellisessä ottelussa Kaarinan Ura Basket eGameStarsin vieraana Hirvonen tulitti peräti 32 pistettä.
Lahti Basketballin päävalmentaja Petri Velling kaipaa joukkueeltaan ryhtiliikettä etenkin omassa kenttäpäädyssä.
– On ollut vaikeaa puolustuksellisesti. Jos halutaan voittaa niin meidän pitää parantaa sitä rutkasti. Sanoista teoiksi. Kouvot on pelannut erittäin hyvin alkukauden aikana. Tekeminen ja toteutus on ollut heillä hyvällä tasolla.
Studiovieraana komean kansainvälisen uran tehnyt ja yli 100 maaottelua pelannut Tiina Sten. Juontajina Toni Flink ja Saku Mäkynen.
4.11. Salon Vilpas - Korihait
21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.
Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.
Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.
Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.
Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.
Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.
Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.
Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.
Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.