Korismaanantai: Susijengi-kapteeni, Seagullsin Shawn Huff toivoo olevansa merkitty mies Korisliigassa

30.9.2019 08:45 Historian ensimmäinen Korismaanantai-lähetys nähdään maanantaina Elisa Viihteellä, kun viime kauden hopeamitalisti Kouvot isännöi Susijengi-tähtiä vilisevän Helsinki Seagullsin. Lähetys käynnistyy kello 18.00.

Susijengi-kapteeni Shawn Huff palasi 15 vuoden tauon jälkeen Korisliigaan. Avausottelussa Ura Basketia vastaan Huff oli yksi kentän näkyvimmistä hahmoista monipuolisuudellaan viimeistellen 8p/5lp/3s-tilastorivin täpötäyden Töölön Kisahallin edessä.

Vastaavasti Kouvot aloitti kautensa lauantaina viime vuoden välieräuusinnassa, jossa Vilpas oli kotikentällään vahvempi 95-77.

Illan Elisa Viihteellä nähtävä Korismaanantai-lähetys on poiminut molemmista joukkueista suurennuslasin alle kaksi pelaajaa, Kouvojen Severi Kaukiaiseen ja Seagullsin Shawn Huffiin paneudutaan tarkasti ottelua ennakoidessa.

- Meillä on ollut positiivinen fiilis ollut joukkueessa. Harjoittelimme preseasonin hyvin. Pääasiassa on, että kaikki jaksavat keskittyä yhteiseen tekemiseen, Huff kommentoi kauden kynnyksellä.

Huff näkee, että vastustajat saavat olla varuillaan laajalla rotaatiolla pelattavaa Seagullsia vastaan.

- Meidän joukkueessamme on paljon juoksuvoimaa. Leveyden ansiosta pystymme pelaamaan nopeatempoista korista: juoksemme kovaa ylös ja puolustamme aggressiivisesti. Mutta ennen kaikkea pelaamme iloista koripalloa, joita ihmisten on hauska katsoa.

Historian ensimmäisessä Korismaanantai-lähetyksessä Huffin Seagulls matkaa Kouvolan Manskarilla Kouvojen vieraaksi. Huffin edellistä Kouvot-kohtaamisesta on aikaa: Huff teki Kouvoja vastaan edellisessä pelaamassaan ottelussa 29.3.2004 viisi pistettä.

- On kiva päästä pelaamaan Suomeen ja nähdä uusia paikkoja, jossa en ole aiemmin pelannut.

Uskooko Huff, että hän on merkattu mies vastustajien papereissa tällä kaudella?

- Toivottavasti. Haasteet ja kilpaileminen on aina kivaa. Ennen kaikkea nautin tilaisuudesta palata Suomeen ja päästä kilpailemaan mestaruudesta.

 

Korismaanantai-lähetys 30.9. kello 18.00 Elisa Viihde: Kouvot – Seagulls

  • vieraana 414 valmennetun Korisliiga-ottelun kokemuksella Ray Ailus
  • alkustudiossa otetaan kiinni alkavaan Korisliiga-kauteen
  • suurennuslasin alla Kouvojen Severi Kaukiainen ja Seagullsin Shawn Huff 
  • lisäksi lähetyksessä tehdään katsaus Saksan ja Espanjan liigojen alkuun
  • ennen ottelua kuullaan molempien joukkueiden päävalmentajien tunnelmat
  • puoliajalla sekä ottelun päätyttyä studio summaa nähdyn ottelun hikihaastatteluiden kera
  • studiossa keskustelua johtamassa Toni Flink sekä Esa ja Saku Mäkynen

 

Tulevat Korismaanantai-lähetykset:

  • 30.9. Kouvot – Helsinki Seagulls
  • 7.10. Korihait – Ura Basket
  • 14.10. Kataja Basket - Korihait
  • 21.10. BC Nokia – Salon Vilpas
  • 28.10. Lahti Basketball - Kouvot
  • 4.11. Salon Vilpas - Korihait
  • 11.11. Lahti Basketball - Kauhajoki
 
3.9.2025 10:06 Korisliiga

Justus Kilpinen Helsinki Seagullsiin

13 kautta Korisliiga-kokemusta kerännyt laituri täydentää lokkipaitojen riviä.

7.8.2025 15:51 Pääjuttu

Korisliiga-mestari Kahron Ross Seagullsiin

Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.

6.8.2025 07:55 Korisliiga

Tarkkakätinen Ansley Almonor täydentää Vilppaan tusinan

Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.

6.8.2025 07:29 Korisliiga

Seagullsin takakenttä vahvistuu Trey Niemellä

Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.

6.8.2025 06:20 Korisliiga

Kokenut Osku Heinonen liittyy lokkiparveen

Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Osku Heinosen kanssa. 194-senttinen Tampereen Pyrinnön kasvatti saapuu Helsinkiin Italiasta, jossa hän edusti viime kaudella Serie B -sarjassa pelaavaa Paperdi Juvecasertan joukkuetta 38 ottelussa. 

4.8.2025 14:00 Pääjuttu

Korisliigan sarjaohjelma selvillä – kausi käynnistyy 3. lokakuuta

Miesten Korisliigan kauden 2025–2026 sarjaohjelma on julkaistu. Kausi käynnistyy perjantaina 3. lokakuuta ja päättyy viimeistään tiistaina 19. toukokuuta. Runkosarjassa pelataan tuttuun tapaan kaksinkertainen sarja, jonka jälkeen ohjelmassa ovat ylempi ja alempi jatkosarja sekä pudotuspelit.

30.7.2025 15:51 Korisliiga

Viisinkertainen Korisliiga-mestari kapteeni Rougeau jatkaa Seagullsissa

Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaiset sopimukset joukkueen yhdyvaltalaiskapteenin René Rougeaun sekä 23-vuotiaan laituri Elias Leskisen ja 22-vuotiaan takapelaaja Lenni Hervolan kanssa.

30.7.2025 15:11 Korisliiga

Shawn Hopkins palaa Islantiin

Korisliigan mestaruuden voittaneen Helsinki Seagullsin kantaviin voimiin kuulunut 195-senttinen ja 30-vuotias BC Nokian kasvatti Shawn Hopkins, palaa Islannin pääsarjaan kolmen kauden tauon jälkeen. Hopkinsin saalisti riveihinsä viime keväänä Islannin välieriin edennyt Alftanes.

25.7.2025 09:55 Korisliiga

Tuomas Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin

Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.

22.7.2025 17:20 Susijengi

Teemu Suokas Espanjan kakkosliigan Cartagenaan

Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.

Näytä lisää vastaavia