25.11.2021 13:39 Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Kouvojen Deshon Taylorille varoituksen epäurheilijamaisesta käytöksestä.
Kouvojen Deshon Taylor käytti 20.11. pelatussa Korisliigan ottelussa Helsinki Seagulls-Kouvot elettä, jonka katsotaan loukkaavan vastustajan kunnioittamista. Deshon tuuletti onnistunutta kolmen pisteen heittoaan näyttämällä käsillään liikkeen, jossa hän ikään kuin ampuisi Seagullsin vaihtopenkin suuntaan.
Kurinpitopäällikkö katsoo videotallenteen ja Taylorin lausunnon perusteella selvitetyksi, että Taylor on edellä mainitussa tilanteessa näyttänyt käsillään eleen ikään kuin hän ampuisi aseella kohti vastustajan vaihtopenkkiä.
Taylor myönsi vastineessaan toimineensa näin ja vetosi siihen, että on aiemminkin uransa aikana tuulettanut onnistumisia vastaavanlaisella eleellä. Taylor pahoitteli käytöstään jo ottelun jälkeen.
Kysymyksessä on kurinpitosääntöjen 4 §:n 1 momentin 4 kohdan mukainen ele, joka saattaa loukata muita toimintaan osallistuvia henkilöitä tai yleisöä. Loukkaavana elettä on pidetty siksi, että ampumisele on suunnattu Seagullsin vaihtopenkkiä kohti ja sillä on siten ollut provosoiva luonne.
Edellä olevan perusteella kurinpitopäällikkö määräsi varoituksen Taylorille.
Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen 23-vuotiaan Hugo Bomanin kanssa. Kaksimetrinen takapelaaja siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa Raholan Pyrkivän kasvatti pelasi kuuden kauden ajan Korisliigaa.
Uudenkaupungin Korihaiden tuorein kiinnitys tulevan kauden Korisliiga-joukkueeseen on yhdysvaltalainen Brian Goracke. Vuoden sopimuksen tehnyt 22-vuotias laituri aloittaa syksyllä ensimmäisen kautensa Euroopassa valmistuttuaan keväällä Montana Staten yliopistosta.
Uudenkaupungin Korihait on tehnyt kahden vuoden mittaisen pelaajasopimuksen takamies Leo Eklundin kanssa. 19-vuotias Eklund siirtyy kasvattajaseurastaan Helsingin NMKY:stä ensimmäistä kertaa Korisliiga-ympyröihin.
Honkalaiskasvatti Lauri Kallio, 22, nähdään Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueen vahvuudessa myös kaudella 2025-26.
Emil Uotila, 25, jatkaa Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueessa kaudella 2025-26.
Kauhajoki arvottiin kolmanteen karsintaturnaukseen, jossa se kohtaa avauskierroksella liettualaisen Uniclub Bet Juventus Utenan.
Kauhajoki on solminut vuoden jatkosopimuksen Eemi Luukkosen kanssa. Luukkonen on pelannut Kauhajoella kaksi edellistä kautta.
Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.
Marttisen sopimus on muotoa 1+1. Lapualle Marttinen siirtyy Kobrista KTP-Basketista, jossa hän pelasi kaksi edellistä kautta.
196-senttinen takamies on pelannut aiemmin Korisliigaa Lapuan Kobrien ja Helsinki Seagullsin paidassa sekä I divisioona A:ta Helsinki Basketball Academyn (HBA) ja Helsingin NMKY:n riveissä.