28.10.2019 20:27 Kouvojen päävalmentaja Tuomas Oja: "Maaleja tuli aika reilusti."

Kouvojen sentteri Duke Shelton oli lahtelaisille paha pideltävä. Kuva: Ville Vuorinen
Kouvolan Kouvot venytti voittoputkensa jo viiteen Lahti Basketballin vieraana lukemin 95–104 (48–51). Kouvot on avannut kauden loistokkaasti viidellä voitolla kuudesta koitoksesta.
Lahti Basketball on hävinnyt kahdeksasta ottelustaan kuusi. Päävalmentaja Petri Velling kaipasi ennen ottelua joukkueeltaan parannusta etenkin puolustuspäässä. Siinä mielessä Kouvojen 104 pistettä aiheuttaa Vellingille varmasti paljon mietittävää.
Kouvojen ykköstykki oli sentteri Duke Shelton (28/7/3r). Myös Derrick Barden (23/5/3r) ja Silas Melson (23/6) olivat tehokkaalla pelipäällä. Kouvoille ottelua edelsi kymmenen päivän pelitön jakso.
– Tosi tyytyväinen olen voittoon. Tosi pitkä tauko on peleistä, ollaan vain treenattu. Se on ihan ymmärrettävää, että alussa oli vähän hakemista. Mutta kaiken kaikkiaan voi olla tyytyväinen, että voitto otettiin, Severi Kaukiainen (2/1/4s) sanoi Elisa Viihteen Korismaanantai-lähetyksessä.
Kaukiainen sai pelata isot minuutit viime vuosien pelintekokaveriaan Tuomas Hirvosta (7/4/7s) vastaan.
– Aika paljon olen treeneissä Tuomasta vastaan pelannut, joten ei siinä mitään uutta tai ihmeellistä ollut, Kaukiainen hymyili.
Lahti Basketballin Courtney Stockard (27/6/3s) ja Devante Wallace (27/0/3s) tekivät molemmat komeat 27 pistettä. Hyökkäyspeli ei ollut kuitenkaan Lahden ongelma, vaan puolustuksessa kotijoukkue ei saanut otetta Kouvojen vauhdikkaisiin palloskriineihin. Lahti Basketballin valopilkku oli Vesa Mäkäläisen (7/5) paluu kokoonpanoon.
Myös Kouvojen päävalmentaja Tuomas Oja oli kriittinen joukkueensa puolustuspään tekemiseen.
– Maaleja tuli aika reilusti. Teimme puolustuksessa kyllä paljon virheitä. Toivottavasti tuli myös mentaalipuolella oppia tulevaan.
– Olemme pelanneet tähän asti mielestäni ihan okei, mutta kyllä tässä on vielä keskiviikoksi paljon parannettavaa, Oja suuntasi jo katsettaan Karhu Basketin Kouvola-vierailuun.
Lahti Basketballin seuraava ottelu lauantaina Joensuussa.
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.Tiukan taistelun jälkeen tänään pisteet kotiin Lahdesta! @lahtibasketball - Kouvot 95-104#korisliiga #kouvot #unelmiayhdessä pic.twitter.com/yBvpAVViYX
— Kouvot (@Kouvot) October 28, 2019
Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.
Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.
Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.
Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.
Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.
Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.
Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.
Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.
Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.