6.8.2020 14:15 Kouvot solmi sopimuksen viime kaudella Belgiassa pelanneen 201-senttisen Greenwoodin kanssa.

Moses Greenwood on Southeastern Louisianan yliopiston kasvatti. Greenwood, 23, pelasi yliopiston paidassa neljä kautta 2015-19. Greenwoodin tilastot neljältä kaudelta olivat 11,6 pistettä ja 5,8 levypalloa.
Mississipin Sharonissa syntynyt Greenwood aloitti ammattilaisuransa viime kaudella Belgian pääsarjaa (BSL) pelaavan Spiroun paidassa. Joukkueensa osallistui Belgian Liigan ohella myös Europe Cupiin.
Kumpaisessakin sarjassa Greenwood sai peliaikaa keskimäärin 17 minuuttia ottelua kohden, samoin tehot olivat melko identtiset. Hän kirjautti yhteensä 27 ottelussa 7,3 pistettä ja 3,1 levypalloa kolmosten osuessa kovalla 49%:n tarkkuudella.
- Ensimmäinen ammattilaiskauteni Belgiassa oli erinomainen kokemus. Pääsin pelaamaan Europe Cupissa kovia pelaajia vastaan, se valoi uskoa omaan tekemiseen ja auttaa valmistautumaan tuleviin kausiin, Greenwood kommentoi Kouvojen tiedotteessa.
- Moses tuo meille 4 -paikalle atleettisuutta, aktiivisuutta ja heittotaitoa. Hän sopii pelityyliimme erinomaisesti niin hyökkäys- kuin puolustuspäässä, päävalmentaja Tuomas Oja avaa.
Kouvojen pelaajasopimukset kaudelle 2020-21: Teemu Knihtinen, Vili Nyman, Severi Kaukiainen, Ilmari Toikkanen, Oscar Storgård, Henri Permanto, Aapeli Syrjämäki, Jacoby Armstrong (USA), Joel Mäntynen, Antonio Ballard (USA), Valtteri Leino, Kalle Kalin, Veeti Helakorpi, Tuomas Hirvonen ja Moses Greenwood (USA).
Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.
Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.
Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.
Tapiolan Honka jätti vastalausevarauksen 29. maaliskuuta pelatun Korisliigan puolivälieräottelun Korihait-Tapiolan Honka-ottelun loppuhetkien tapahtumista.
Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.
Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.
Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.
Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.
Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.
Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.