26.1.2024 20:32 Miesten Korisliigassa mitellään ylemmän jatkosarjan viimeisistä vapaista sijoista. Niitä tavoittelevat Kouvot ja Kauhajoki ottivat kumpikin pisteet tänään.

Joel Mäntynen (pallossa) on ollut Kouvojen avainpelaajia koko kauden. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Kouvot järjesti mojovan yllätyksen kaatamalla sarjakärki Helsinki Seagullsin vastustajan omalla kotiparketilla. Lokit nöyrtyivät ottelussa selkein luvuin 68–82.
Voitto oli Kouvoille sijoitusmielessä erittäin tärkeä, sillä seuralla on runkosarjaa jäljellä enää yksi ottelu ja jokainen piste ratkaisee, mikäli mielii saada vielä paikan ylemmässä jatkosarjassa. Ottelun jälkeen Kouvojen sarjasijoitus on seitsemäs, mutta se on tasapisteissä sijojen viisi ja kuusi kanssa. Lopullinen sijoitus ei kuitenkaan ole täysin omissa käsissä, sillä kilpailijoillakin on otteluita pelaamatta.
Kouvojen ahkerimmat tilastonikkarit ottelussa olivat Thomas Gipson III 19 pisteellä, 13 levypallolla ja neljällä syötöllä sekä Joel Mäntynen 16 pisteellä ja kolmella levypallolla.
Päävalmentaja Jyri Lehtonen kommentoi Ruudun haastattelussa:
– Oli hyvä alku, sitten vaikeuksia, vaikeuksia ja virheitä. Tälle joukkueelle jotenkin sopii se, että he käyvät vähän ylikierroksilla. Passiivisia pelaajia on vaikea valmentaa aggressiivisiksi, joten on ehkä parempi, että täytyy välillä rauhoitella mieluummin.
Seagullsin vahvimpia olivat muiden muassa Shavon Coleman 19 pisteellä ja yhdeksällä levypallolla sekä Okko Järvi kymmenellä pisteellä ja kymmenellä levypallolla.
Kauhajoki otti niin ikään vierasvoiton ja niin ikään tärkeän voiton oman sarjasijoituksensa kannalta. KTP-Basketin kaaduttua luvuin 71–94 Kauhajoki nousi jälleen Korisliigan kuudennelle sijalle ja näin ollen kiinni ylemmän jatkosarjan paikkaan. Tilanne on silti sama kuin Kouvoilla, eli oman lisäksi myös kilpailijoiden menestys ratkaisee lopullisen kohtalon.
KTP puolestaan on nyt sijalla yhdeksän eikä enää voi saavuttaa riittävää pistemäärää noustakseen viivan yli. Kotkalaisten pelit jatkuvat siis varmuudella alemmassa jatkosarjassa.
Ottelun sytyttäjä voittajien riveissä oli Eemi Luukkonen, joka pussitti 18 pistettä ja keräsi neljä levypalloa. Joukkuetoveri Eero Innamaan tilastoihin kertyi 14 pistettä ja vastaavat neljä levypalloa.
– Hyvä ottelu ja todella tärkeä voitto meille kymmenen päivän tauon jälkeen. Meillä on ollut ongelmia pelien ensimmäisillä puoliajoilla, eikä alku tänäänkään ollut paras mahdollinen. Kovan työn kautta saimme kuitenkin noustua voittoon, Innamaa kommentoi.
KTP:n tilastoykkönen oli Vincent Golson Jr. 17 pisteellä ja viidellä syötöllä.
Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.
Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.
KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.