2.10.2017 KTP-Basket aloitti kauden ensimmäisen kotiottelunsa perjantaina juhlilla, kun joukkue jäädytti Hannu ja Ari Paanasen pelinumerot 9 ja 15.

Hannu ja Ari Paanasen pelinumerot jäädytettiin Kotkassa kauden avauksen yhteydessä. Kuva: Kai Kilappa
Veljekset kuuluvat KTP:n legendoihin ja he olivat muun muassa voittamassa seuralle SM-kultaa vuonna 1967.
Mestaruuden lisäksi veljekset saavuttivat yhteensä viisi Suomen Cupin kultaa ja tukun himmeämpiä mitaleita. Molemmilla on vyöllään myös miesten maaotteluita, Hannulla 28 ja Arilla 26.
Arin numero 9 ja Hannun numero 15 nousivat komeaan seuraan. Aiemmin KTP on jäädyttänyt Pertti Marttilan (12), Jarkko Tuomalan (13) ja Larry Poundsin (14) paidat, sekä Erkki Hiltusen ”valmentajapaidan”.
Helsinki Seagulls on tehnyt kolmen vuoden mittaisen pelaajasopimuksen joukkuetta menestyksekkäästi kausina 2021-25 edustaneen Lassi Nikkarisen kanssa. 29-vuotias pelintekijä valittiin Seagullsin mestaruuteen päättyneellä kaudella Korisliigan vuoden pelaajaksi ja vuoden puolustuspelaajaksi 2024-25.
Lahti Basketballin uusi päävalmentaja on juuri Korisliigassa hopeaa Kataja Basketin kanssa voittanut Teemu Turunen, 32. Turunen siirtyy Lahteen Joensuusta, jossa vietti viimeiset neljä kautta Petri Virtasen apuvalmentajana. Turusen sopimus lahtelaisseuran kanssa on kolmivuotinen.
Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.
Samu Adler säväytti kentällä huikein tilastoin, kun Salon Vilpas kaatoi Kataja Basketin kevään 2026 Korisliiga-finaalien seitsemännessä ottelussa.
Kataja Basket otti välttämättömän voiton kotikentällään ja tasoitti finaalit 3–3:een.
Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö on aloittanut valmistautumisen Korisliiga-kauteen 2026-27. Joukkue solmi jatkosopimuksen viime kaudella ison läpimurron tehneen sentterin Iiro Tuomen kanssa.
Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.
Salon Vilpas otti vierasvoiton ja tasoitti finaalit Kataja Basketia vastaan. Seuraavat ottelut torstaina 14. toukokuuta Salossa ja lauantaina 16. toukokuuta jälleen Joensuussa.
Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö valmistautuu kovaa vauhtia kauteen 2026–2027 ja on tehnyt jatkosopimuksen seuran kasvatin Veeti Ulanderin kanssa.
Salon Vilpas otti tämän kevään Korisliiga-finaalien ensimmäisen voittonsa lähes 40 pisteen marginaalilla ja päätösjakson tukahduttavalla puolustustyöllä.