18.9.2025 13:02 Vimpeliläisseura solmi tärkeitä jatkosopimuksia alkavalle kaudelle.

Kert, Kujala ja Thil jatkavat Vedon paidassa. Kuva: Joonas Cavén
Vimpelin Vedon kokenut pelinrakentaja Riikka Kujala jatkaa uraansa Vedon väreissä kaudella 2025-26. Lokakuussa alkava kausi on Kujalalle jo 11. naisten Korisliigassa. Kujala on voittanut SM-Pronssia kaudella 2023.
Viime kaudella Vetoon siirtynyt Carolina Kert on niin ikään mukana Vedon joukkueessa. 176-senttinen laituri on Korson Kunnon kasvatti ja on pelannut ulkomailla Virossa ja Espanjassa. Kert on esiintynyt myös Suomen Nuorten maajoukkueissa.
-Viime kausi oli hankala meille kaikille, odotan innolla alkavaa kautta, meillä on hyvä joukkue kasassa ja kentällä kaikki laitetaan peliin, kovana taistelijana tunnettu Kert kertoi.
Veto on tehnyt sopimuksen Heta Thilin kanssa. 20-vuotias laitahyökkääjä on Lapuan Korikobrien kasvatti ja aloittaa nyt 3. kautensa naisten pääsarjatalolla.
Naisten Korisliigan lauantain ainoassa ottelussa Pyrintö kaatoi kotikentällään ToPo:n 79-57. Nyt sarjassa on edessä pieni tauko ja seuraavat ottelut pelataan 21.11.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Lokakuun valinta on Espoo Basket Teamin 18-vuotias Nicole Ogun.
Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kolmen ottelua. Illan voittajia olivat sarjakärki PeKa, voittotilinsä avannut Kouvottaret ja BC Nokia.
Naisten Korisliigassa pelattiin tiistaina yksi ottelu, jossa Pyrintö sai vieraakseen ViVe:n. Kotijoukkue vei ottelun 72-67.
Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kolmella ottelulla. Illan voittajia olivat ToPo, PeKa ja EBT.
Naisten Korisliigan pirteästi aloittanut Vimpelin Vedon marras- ja joulukuun kotiottelut tuotetaan selostettuina monikameratuotantoina Ruutu-palveluun.
Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kaksi ottelua. Pistetilejään kartuttivat EBT sekä Pyrintö.
Naisten Korisliiga jatkui sunnuntaina yhdellä ottelulla. Siinä Vimpelin Veto haki vierasvoiton Hongan kustannuksella jatkoajan jälkeen 91-82.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA juhlisti Märsky-päivää voittamalla kotikentällään EBT:n 79-66.
Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Voittoihin ylsivät Pyrintö ja Tapiolan Honka.