19.10.2022 21:15 Korisliigassa nähtiin kolme tiukkaa vääntöä, joiden voitot merkittiin Lahti Basketballille, Kataja Basketille ja Tampereen Pyrinnölle.

Eemi Luukkonen toi Lahden peliin tärkeitä onnistumisia. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Lahti Basketball melkein näytti jo voittaneen kotiottelunsa Korihaita vastaan, kun vastustaja lähti hurjaan loppukiriin. Yritys jäi kuitenkin vajaaksi, ja Lahti taputteli ottelun luvuin 81–79.
Voiton napanneiden isäntien korikuningas pelissä oli Michael Ertel II, joka nakutti taululle 23 pistettä. Erinomaista työtä teki myös huimalla heittotuulella penkiltä peliin tullut Eemi Luukkonen, jolle merkittiin 11 pistettä puhtaalla osumaprosentilla kaaren takaa ja kuusi levypalloa. Henri Ventoniemi tilastoi seitsemän pistettä, neljä levypalloa ja kuusi koriin johtavaa syöttöä.
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.Morjens @ESajantila 👋
— Korisliiga (@Korisliiga) October 19, 2022
Myös Lahdessa nähtiin kylmänviileitä hermoja, kun @lahtibasketball:in Erik Sajantilan onnistunut kolmen pisteen heitto 3,6 sek ennen loppua jätti pisteet kotikentälle. #Korisliiga @RuutuUrheilu pic.twitter.com/c0k1sEgjsw
– Ilmeisesti kotiyleisölle pitää aina antaa koko rahan edestä. Alku oli hyvä, ja jaksoimme toteuttaa meidän asioitamme hyvin. Lopussa sorruimme soveltamaan, ja helppoja virheitä tuli paljon. Olisi pitänyt hoitaa tämä matsi paljon helpommin, Ventoniemi pohti pelin jälkeen.
Korihaiden korihai oli tällä kertaa takamies Trey Niemi, joka tykitti pisteitä 17.
Vierasmatkalla ollut Salon Vilpas piti johtoa hallussaan suurimman osan omasta ottelustaan, mutta isäntäjoukkue Kataja Basket sai päätösneljänneksellä kuskin paikan. Lopulta Katajalle merkittiin 71–69-kotivoitto.
Voittajien riveissä vedossa olivat erityisesti Galin Smith ja Tuomas Hirvonen. Smith upotti 19 pistettä ja napsi 12 levypalloa, kun taas Hirvonen sai pisteitä kasaan 15 ja syötti ohessa neljästi, vaikkakin sortui myös kuuteen menetykseen.
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.OKEI @tuppede 👀🤙
— Korisliiga (@Korisliiga) October 19, 2022
Tällä Tuomas Hirvosen loppuhetken jäätävällä suorituksella @KatajaBasket kaatoi Vilppaan. #Korisliiga @RuutuUrheilu pic.twitter.com/RjpGyGKD6X
Päävalmentaja Petri Virtanen kommentoi:
– Vilpas tuli hienolla tavalla tähän otteluun. He olivat läsnä paremmin kuin me ensimmäisellä puolikkaalla. Toisella puolikkaalla löysimme viisikkoja puolustukseen, jotka onnistuivat ottamaan asioita pois Vilppaan hyökkäyksistä.
Vilppaan kovin pistenikkari oli Isaiah Crawley 21 pisteellä ja kuudella levypallolla.
Tampereen Pyrintö otti tänään toisen voittonsa miesten Korisliigan kuluvalla kaudella. Se tapahtui, kun kotonaan Espoossa pelannut Tapiolan Honka taipui tamperelaisille 72–80.
Pyrinnön vahvin sekä pisteiden että levypallojen valossa oli Ike Smith, jolle merkittiin ensin mainittua 15 ja jälkimmäistä kahdeksan. Osku Heinonen lisäsi pisteisiin 11 ja jakoi ohessa neljä merkintään oikeuttanutta syöttöä.
Hongan peli puolestaan nojasi tuttuun tapaan seuran suomalaistähtiin. Carl Lindbom pussitti 17 pistettä heittäen kaaren takaa erinomaisesti ja keräsi seitsemän levypalloa. Tuukka Kotti teki vain kuusi pistettä mutta saalisti pyöreät kymmenen levypalloa.
Helsinki Seagulls otti kotivoiton KTP-Basketista ja venytti puolivälierät vielä seitsemänteen otteluun. Pöllä pani parastaan korin alla, mutta se ei riittänyt, kun Rougeau ja Ross kirjauttivat komeat tuplatuplat.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion, joka vei samaisen kunnian myös helmikuussa.
Selkä seinää vasten pelannut Helsinki Seagulls otti KTP-Basketista kriittisen vierasvoiton.
Ville Tahvanainen ja Mikael Aalto johtivat Korihait neljänteen voittoon Tapiolan Hongasta.
Ylemmän jatkosarjan voittanut Salon Vilpas eteni toisena joukkueena välieriin. Ottelusarja Pyrintöä vastaan päättyi salolaisten voittoon 4-1. Ratkaiseva voitto irtosi kotiyleisön edessä.
Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.
Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.
Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.
Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.
Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.