Lassi Nikkarinen Seagullsin takakentälle 2+1-mallisella sopimuksella

23.4.2021 09:12 Kuluneella kaudella pronssia voittanut Helsinki Seagulls on kiinnittänyt takakentälleen kaksi edellistä kautta BC Nokiaa edustaneen Lassi Nikkarisen, 24.

Päättynyt kausi oli Lassi Nikkarisen läpimurtokausi Korisliigassa. Kuva: Ville Vuorinen/Korisliiga

187-senttinen ToPo Junioreiden kasvatti on pelannut Korisliigaa kaksi edellistä kautta BC Nokiassa, jossa hän päättyneellä viimeisteli 10,7 pistettä, 3,1 leyvpalloa ja 4,8 koriin johtanutta syöttöä ottelua kohden. Ennen siirtymistään Nokialle Nikkarinen pelasi kaksi kautta Yhdysvaltojen yliopistosarja NCAA:ssa Montana State’n yliopistossa. 

- Mahtava fiilis päästä pelaamaan takaisin omaan kotikaupunkiin ja näin kokeneeseen joukkueeseen. Odotan innolla, että päästään tositoimiin, Nikkarinen iloitsee Segullsin tiedotteessa.

- Lassi tuo kaivattua osaamista juuri sille sektorille, jossa meillä viime kaudella oli hieman vajetta eli pallonkäsittelytaitoa takakentälle. Hän osaa käyttää monipuolisesti ball screen -tilanteita, on röyhkeä viimeistelijä ja osaa myös heittää. Lassi on erittäin koripalloälykäs pelaaja. Hän käyttää älykkyyttä ja röyhkeyttä niin hyökkäys- kuin puolustuspäässä, ollen yksi liigan parhaista pallollisen puolustajista. Olen todella mielissäni Lassin paluusta kotikaupunkiinsa ja siitä mitä hän pystyy tuomaan Gulls-ryhmään, joukkueen päävalmentaja Jussi Laakso tunnelmoi.

Nikkarinen on tuttu kasvo nuorten maajoukkueista, jossa hän on pelannut yhteensä 86 maaottelua eri ikäluokissa. Nikkarinen teki Susijengi-debyyttinsä kesällä 2020 maaottelussa Viroa vastaan. Lisäksi vyöllä on kolme haastajamaajoukkueen ottelua. 

Nikkarisen sopimus Seagullsin kanssa on malliltaan 2+1-vuotta.

Lassi Nikkarinen edustaa tulevat kaudet Seagulsia. Kuva: Helsinki Seagulls
Lassi Nikkarinen edustaa tulevat kaudet Seagulsia. Kuva: Helsinki Seagulls

Henkilöt

Asiat

 
11.7.2025 18:42 Pääjuttu

Ze´Rik Onyemasta Vilppaan uusi sentteri

206-senttinen, 108-kiloinen Ze´Rik Onyema on Salon Vilppaan toinen ulkomaalaisvahvistus tulevalle Korisliiga-kaudelle. Onyema kohtasi Vilppaan ensimmäisen ulkomaalaishankinnan, Claudell Harris Jr.:n, viime kaudella NCAA:n kivikovassa Southeastern Conferencessa. Kymmenen sopimuspelaajaa tulevaksi kaudeksi kerännyt Vilpas hakee vielä kahta vahvistusta riveihinsä.

9.7.2025 09:58 Korisliiga

Hugo Boman siirtyy Kauhajoelle

Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen 23-vuotiaan Hugo Bomanin kanssa. Kaksimetrinen takapelaaja siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa Raholan Pyrkivän kasvatti pelasi kuuden kauden ajan Korisliigaa.

7.7.2025 11:48 Korisliiga

Laituri Brian Goracke vahvistaa Korihaita

Uudenkaupungin Korihaiden tuorein kiinnitys tulevan kauden Korisliiga-joukkueeseen on yhdysvaltalainen Brian Goracke. Vuoden sopimuksen tehnyt 22-vuotias laituri aloittaa syksyllä ensimmäisen kautensa Euroopassa valmistuttuaan keväällä Montana Staten yliopistosta.

4.7.2025 11:10 Korisliiga

Leo Eklund tavoittelee uransa seuraavaa askelta Korihaissa

Uudenkaupungin Korihait on tehnyt kahden vuoden mittaisen pelaajasopimuksen takamies Leo Eklundin kanssa. 19-vuotias Eklund siirtyy kasvattajaseurastaan Helsingin NMKY:stä ensimmäistä kertaa Korisliiga-ympyröihin.

4.7.2025 09:18 Korisliiga

Lauri Kallio ja Tapiolan Honka jatkosopimukseen

Honkalaiskasvatti Lauri Kallio, 22, nähdään Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueen vahvuudessa myös kaudella 2025-26.

3.7.2025 15:54 Korisliiga

Emil Uotila ja Tapiolan Honka jatkosopimukseen

Emil Uotila, 25, jatkaa Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueessa kaudella 2025-26.

3.7.2025 09:37 Mestarien liiga

Kauhajoki kohtaa Mestarien liigan avauskierroksella liettualaisvastustajan

Kauhajoki arvottiin kolmanteen karsintaturnaukseen, jossa se kohtaa avauskierroksella liettualaisen Uniclub Bet Juventus Utenan.

3.7.2025 09:11 Korisliiga

Eemi Luukkonen ja Kauhajoki jatkosopimukseen

Kauhajoki on solminut vuoden jatkosopimuksen Eemi Luukkosen kanssa. Luukkonen on pelannut Kauhajoella kaksi edellistä kautta.

30.6.2025 22:51 Korisliiga

Helsinki Seagullsille uudet omistajat - jatkaa Korisliigassa

Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.

30.6.2025 09:35 Korisliiga

Miikka Marttinen siirtyy Lapualle

Marttisen sopimus on muotoa 1+1. Lapualle Marttinen siirtyy Kobrista KTP-Basketista, jossa hän pelasi kaksi edellistä kautta.

Näytä lisää vastaavia