18.11.2022 21:22 Miesten Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Helsinki Seagulls ja Kobrat.

Lassi Nikkarinen johti peliä isännän ottein. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Helsinki Seagullsilla oli huima koti-ilta, kun lokit kaatoivat Töölön kisahallissa haastajansa KTP-Basketin 106–75.
Kotijoukkue laittoi niin lujaa tuulemaan, että se keräsi jo ensimmäisellä jaksolla peräti 42 pistettä, eikä Kotka käynyt aloituksen jälkeen tasoissa kertaakaan. Puoliaikatauolle mentäessä tilanne oli 73–37.
Seagullsin tehokkaimmat pelaajat ottelussa olivat Zena Edosomwan 20 pisteellä, 11 levypallolla ja kolmella torjunnalla sekä Lassi Nikkarinen 19 pisteellä ja yhdeksällä koriin johtavalla syötöllä.
– Toteutimme tänään hyvin niitä asioita, joita olemme treenanneet. Toisella puoliskolla eron kasvaessa tyydyimme vähän huonoihin ratkaisuihin. Siinä asiassa voimme vielä parantaa, jotta saamme aikaan täysin ehjän 40-minuuttisen, Nikkarinen kommentoi.
KTP:n pistehai pelissä oli Roydell Brown, joka tilastoi 17 pistettä, kuusi levypalloa ja kaksi torjuntaa.
Yhtä eriparista menoa ei nähty Lapualla, vaan illan isäntä sai varmistettua voittonsa vasta viimeisellä neljänneksellä. Kobrat kaatoi Korihait lopulta luvuin 86–80. Kobrat johtaa näin ollen yhä Korisliigan sarjataulukkoa.
Selkeästi eniten pisteitä voittajajoukkueen riveissä pussitti Denzel Livingston, jolle niitä merkittiin 26. Lisäksi Livingston keräsi kuusi levypalloa ja riisti kolmesti.
Korihaiden puolella sen sijaan korkein pistemäärä – vastaavat 26 – nähtiin kotimaiselta pelaajalta, kun Trey Niemi osui heittojaan hyvällä prosentilla ja ohessa syötti merkinnän arvoisesti viisi kertaa. Puolustuspäässä Niemi myöskin riisti pallon kolmesti.
Sarjataulukon viimeiseksi jääneen Korihaiden päävalmentaja Tero Vasell totesi ottelun jälkeen:
– Tämä oli hyvä taistelu meiltä, mutta pian pitäisi saada myös tulosta. Kamppailimme hyvin, mutta se ei vain riittänyt Kobria vastaan.
Helsinki Seagulls otti kotivoiton KTP-Basketista ja venytti puolivälierät vielä seitsemänteen otteluun. Pöllä pani parastaan korin alla, mutta se ei riittänyt, kun Rougeau ja Ross kirjauttivat komeat tuplatuplat.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion, joka vei samaisen kunnian myös helmikuussa.
Selkä seinää vasten pelannut Helsinki Seagulls otti KTP-Basketista kriittisen vierasvoiton.
Ville Tahvanainen ja Mikael Aalto johtivat Korihait neljänteen voittoon Tapiolan Hongasta.
Ylemmän jatkosarjan voittanut Salon Vilpas eteni toisena joukkueena välieriin. Ottelusarja Pyrintöä vastaan päättyi salolaisten voittoon 4-1. Ratkaiseva voitto irtosi kotiyleisön edessä.
Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.
Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.
Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.
Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.
Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.