Marcus LoVett Vilppaan takakentälle

9.6.2021 14:43 Hallitseva Suomen mestari Salon Vilpas on solminut 183-senttisen yhdysvaltalaisen Marcus LoVettin kanssa. Vasenkätinen LoVett voitti viime kaudella Portugalin liigan korikuninkuuden.

25-vuotias LoVettt on Fort Waynen kasvatti, joka pelasi yliopistokorista St. Johnsin yliopistossa New Yorkissa. Avauskaudellaan 2016–17 LoVett (15,9/3,0/3,8 syöttöä) valittiin Big East -konferenssin All-Rookie Teamiin, mutta toinen kausi (14,9/2,1 riistoa) päättyi seitsemän ottelun jälkeen polvivammaan ja hän vaihtoi yliopistokentät ammattilaiskenttiin.

LoVett matkasi kesällä 2018 Eurooppaan ja kävi preseasonilla näytillä Italian ykkösliigan Aquila Basket Trentossa ja Dinamo Sassarissa. Lopullista sopimusta ei kuitenkaan syntynyt ja marraskuussa hän teki sopimuksen Serbiaan, KK Sloboda Uziceen. Siellä hän oli Serbian pääsarjan kakkonen pisteissä (20,6/3,1/4,3 syöttöä).

Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.

Yhden välivuoden jälkeen Eurooppa kutsui uudelleen. Ura Turkin kakkosliigan Yalova Basketissa ei lähtenyt lentoon ja hän päätti siirtyä loppukaudeksi Portugalin pääsarjaan, Ovarense Basquetebolin riveihin. Hän tilastoi 21,7/3,2/4,5 syöttöä keskiarvoikseen. Samalla hänestä leivottiin Portugalin LPB:n korikuningas.

 - Kun Teemu siirtyi valmennuspuolelle ja Aatu lähti Saksaan, meille tuli tarve jenkkitakamiehelle. Katsottuamme useita vaihtoehtoja viime viikkojen aikana, Marcus pisti silmään välittömästi. Hän on erinomainen korintekijä, mutta se ei ollut valinnassa se ykkösasia. Hän pystyy tekemään ympärillään olevista pelaajista parempia ja se on takamiehelle tärkeä juttu. Kävin pitkän keskustelun Marcuksen kanssa siitä, mitä hän voi tuoda joukkueeseen ja missä hän näkee olevan suurimmat kehityksen kohteet. Sieltä paistoi selvästi halu ja palo kehittyä sekä olla osana voittavaa joukkuetta. Myös keskustelu hänen edellisen kauden valmentajan Pedro Monteiron (ex-Korihait) kanssa vahvistivat käsitystä, että Marcus voisi olla se oikea pelaaja meidän takakentälle, toteaa päävalmentaja Sami Toiviainen seuran tiedotteessa

Mestarien liigan karsintoihin lähtevällä Vilppaalla on nyt koossa yhdeksän pelaajasopimusta ensi kaudelle: Mikko Koivisto, Juho Nenonen, Riku Laine, Perttu Blomgren, Niilo Kärkkäinen, Tuukka Juntunen, Onni Mäkynen, Brian Fobbs (USA) sekä Marcus LoVett (USA). 

Korisliiga-seurojen sopimustilanteet >

Asiat

 
10.2.2026 20:39 Korisliiga

KTP paineli Seagullsin edelle ylemmässä jatkosarjassa tiukalla otteluvoitollaan

Koen Sapwell ja Jayden Taylor paukuttivat pisteitä, kun Kotkassa juhlittiin kotijoukkueen voittoa.

8.2.2026 18:55 Korisliiga

Lohkojohtaja Katajan etumatka kapenee – isännät vetivät pidemmän korren Kouvolassa

Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Kataja Basket johtaa lohkoa mutta kärsi kirvelevän tappion taulukon toiseksi viimeistä sijaa pitävälle Kouvoille.

7.2.2026 19:38 Korisliiga

Bisons tarrasi pudotuspelipaikkaan rajulla otteluvoitolla – ylemmässä lohkossa hait karhua vahvempia

Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Korihait vei kotivoiton Kauhajoesta ja alemmassa jatkosarjassa puolestaan Bisons päihitti Kobrat lähes 60 pisteen marginaalilla. Voiton ansiosta loimaalaiset nousivat toistaiseksi pudotuspeliviivan yläpuolelle.

6.2.2026 20:44 Korisliiga

Laine ja Palmi jälleen vauhdissa – Pyrintö pitää kynsin hampain kiinni playoff-paikastaan

Tampereen Pyrintö on parhaillaan Korisliigan alemman jatkosarjan toisena eli viimeisellä playoff-paikkaan oikeuttavalla sijalla.

6.2.2026 12:50 Korisliiga

Seagullsin Rougeaulle yhden ottelun kilpailukielto

Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Helsinki Seagullsin René Rougeaulle yhden ottelun kilpailukiellon.

6.2.2026 10:00 Korisliiga

Katajan Henri Kantonen on oman tiensä kulkija, joka lukee intohimoisesti ja kannustaa muitakin samaan: ”Ilman sitä jää moni asia maailmasta kokonaan ymmärtämättä”

Kataja Basket jäi kiperän kamppailun jälkeen alempaan jatkosarjaan hakemaan pudotuspelipaikkaansa. Joukkueen onneksi luottopelaaja Henri Kantosen sopimus vahvistui samalla koko loppukaudeksi. Nyt Kantonen kertoo kauden tunnelmista, tulevaisuuden suunnitelmistaan ja siitä, miten viettää kentän ulkopuolista aikaansa omassa pienessä yksiössään.

6.2.2026 09:02 Korisliiga

Saukkola ja Kujansivu jatkavat Seagullsin valmentajina myös tulevalla kaudella

Helsinki Seagulls on solminut jatkosopimukset päävalmentaja Timo Saukkolan ja valmentaja Kimmo Kujansivun kanssa.

5.2.2026 17:36 Korisliiga

Tough Calls tekee paluun – ensimmäisenä analyysissä KTP-Basket–Korihait -trillerin ratkaisukori

Korisliigan kentillä nähdään toisinaan tilanteita, jotka herättävät runsaasti keskustelua niin katsomoissa kuin kotisohvilla. Tough Calls -juttusarja avaa näitä tilanteita selkeästi ja sääntökirjaan nojaten. Ensimmäisenä käsitellään ratkaisukorin hylkääminen KTP-Basket–Korihait -ottelun viimeisellä sekunnilla.

4.2.2026 21:00 Korisliiga

Vilpas antoi Samu Adlerin johdolla myrskyvaroituksen sarjakärki Kauhajoelle – Korihaiden Mikael Aallolta erinomainen esitys vierasvoitossa

Salon Vilpas nousi illan ottelutuloksella vain yhden voiton päähän sarjakärki Kauhajoesta. Alemmassa jatkosarjassa Lahti Basketball päihitti lohkojohtaja Kataja Basketin.

3.2.2026 20:48 Korisliiga

KTP päihitti Hongan Remu Raitasen johdolla – Riku Laine voitokkaan Pyrinnön tilastokärkenä

Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kukisti korkeammin sijoittuneen Tapiolan Hongan. Tampereen Pyrintö juhli alemmassa jatkosarjassa 19 pisteen kotivoittoa Kobrista.

Näytä lisää vastaavia