13.2.2024 09:00 Pounds nousee tehtävään joukkueen valmennusjohdosta ja korvaa tehtävässä sunnuntaina eronneen Roope Mäkelän. Joukkue esiintyy ensimmäistä kertaa Poundsin alaisuudessa keskiviikkona paikallisottelussa Kouvoja vastaan vieraskentällä.

Kuva: Ville Vuorinen
KTP-Basket on alemmassa jatkosarjassa neljäntenä yhden voiton päässä pudotuspelipaikasta. Edellisestä kymmenestä ottelusta joukkue on voittanut yhden.
– Tulimme siihen ratkaisuun, että otetaan valmentajat organisaation sisältä. Joskus olemme kokeilleet sitä, että otetaan keikkalainen tuohon pariksi kuukaudeksi ja tulokset eivät ole olleet erityisen hyviä. Pidetään tällä tavalla tilanne mahdollisimman rauhallisena, KTP-Basketin puheenjohtaja Jyrki Lindström sanoo Kymen Sanomissa.
Ennen KTP-Basketin apuvalmentajan roolia Pounds toimi kaksi vuotta KTP:n junioreiden valmennuspäällikkönä sekä 19-vuotiaiden ja 2009 syntyneiden joukkueiden valmentajana.
– Tulihan tämä vähän nopeammin kuin olin ajatellut, eikä ihan toivotulla kaavalla. Tämä oli enemmän sellaisten ikävien asioiden summa. Mutta silloin pitää mennä, kun mahdollisuutta tarjotaan. Missään nimessä en halunnut jättää tätä joukkuetta ongelmatilanteessa, vaan jäädä auttamaan, Pounds sanoo.
Michael Pounds lopetti ansiokkaan pelaajauransa keväällä 2021. Hän pelasi Korisliigassa 504 runkosarjaottelua KTP:n, Vilppaan ja ToPon riveissä.
Poundsin apuvalmentajana loppukauden ajan toimii Harri Laine.
Selkä seinää vasten pelannut Helsinki Seagulls otti KTP-Basketista kriittisen vierasvoiton.
Ville Tahvanainen ja Mikael Aalto johtivat Korihait neljänteen voittoon Tapiolan Hongasta.
Ylemmän jatkosarjan voittanut Salon Vilpas eteni toisena joukkueena välieriin. Ottelusarja Pyrintöä vastaan päättyi salolaisten voittoon 4-1. Ratkaiseva voitto irtosi kotiyleisön edessä.
Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.
Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.
Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.
Tapiolan Honka jätti vastalausevarauksen 29. maaliskuuta pelatun Korisliigan puolivälieräottelun Korihait-Tapiolan Honka-ottelun loppuhetkien tapahtumista.
Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.
Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.
Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.