Mikael Aallolle vuoden jatkosopimus Korihaihin

23.5.2025 11:00 Uudenkaupungin Korihait sai merkittävän palasen ensi kauden joukkueeseen, kun sentteri Mikael Aalto kirjoitti seuran kanssa vuoden mittaisen jatkosopimuksen. Viime kaudella Susijengi-debyyttinsä tehnyt 208-senttinen Aalto aloittaa syksyllä neljännen kautensa haiparvessa.

Mikael Aalto heiluttelee kotikoreja Wintterissä ensi kaudellakin. Kuva: Korihait

– Halusin olla mukana sellaisessa joukkueessa, jossa on realistiset mahdollisuudet menestyä. Keskusteltuani valmentajien ja pelaajien kanssa olemme kaikki samaa mieltä yhteisestä tavoitteesta. Nyt on mukava päästä keskittymään harjoituskesään, Aalto sanoo sopimuksen varmistuttua.

30-vuotias Aalto kommentoi viime kautta hyvinkin kaksijakoiseksi. Henkilökohtaisella tasolla Aalto tilastoi Korisliiga-uransa huippulukemat, mutta pelaamista vaikeuttivat pari yllättävän sitkeää loukkaantumista.

– Aina loukkaantumisen kohdalla kestää jonkin aikaa päästä takaisin rytmiin. Sen haluaisi tapahtuvan nopeasti, mutta se ei ikinä tapahdu niin äkkiä kuin haluaisi. Siinä mielessä oli yllättävän vaikea kausi, Aalto analysoi.

Vaikka tilastolukemat osoittavat, että Aalto oli viime kaudella sarjan toiseksi paras kotimainen pistemies (15,4 pistettä per peli) ja kolmanneksi paras levypalloissa (6,2 levypalloa), ei sentteri itse halua puhua erityisestä superkaudesta juuri rytmin puutteen takia.

– Pitää silti muistaa, että loukkaantumiset kuuluvat urheiluun ja niitä pitää myös kunnioittaa, hän huomauttaa.

Joukkueen osalta Aalto kuvailee viime kautta ”oikein mainioksi”. Etenkin loppukautta kohden rutiinitaso nousi ja lopulta Korihait osoitti olevansa selkeästi Korisliigan viidenneksi paras joukkue. Toki parempaankin oli sauma.

– Kuuden parhaan joukkoon sijoittuminen ei ole itsestäänselvyys, ja pitää olla hyvä selvitäkseen sinne. Pienestä oli lopulta kiinni, että oltaisiin selvitty mitalipeleihin, Aalto kommentoi.

Viime kauteen mahtui Aallolla myös ensimmäiset kutsut miesten A-maajoukkuerinkiin. Marraskuussa loukkaantuminen esti kuitenkin pääsyn leirille, mutta helmikuussa Aalto teki Susijengi-debyyttinsä EM-karsintaottelussa Tanskassa.

– Oli hieno kokemus olla mukana jengiä. Kivaa oli olla siellä itse ammattilaisena muiden ammattilaisten joukossa ja tehdä asiat tarkasti sekä viimeisen päälle. Paljon oppia, nöyryyttä ja nälkää työntekoon jatkoa ajatellen, Aalto kertaa kokemustaan.

Aalto valmistautuu ensi kauteen luonnollisesti harjoitellen kovaa ja fiksusti kesän ajan.

– Tavoitteena on yksinkertaisesti parantaa suoritusta viime kaudesta, hän päättää.

Korihaiden sopimustilanne kaudelle 2025–2026

  • Mikael Aalto
  • Roni Ahvenjärvi
  • Joni Herrala
  • Jalen Jackson
  • Bojan Sarcevic

Korihaiden päävalmentajana toimii Ivan Ivanovic, valmentajana Valtteri Pihlajamäki ja fysiikkavalmentajana Jyrki Sairanen.

Asiat

 
30.4.2026 15:52 NCAA

Oliver Kandén NCAA-liigan Pepperdineen

Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.

30.4.2026 14:30 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Järkähtämätön sarjavoittaja kohtaa vaikeuksista voittoihin nousseen sensaatiohaastajan!

Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.

30.4.2026 09:51 Korisliiga

Äänestä Hang Time -sarjan kauden paras jakso ja voita kultainen koripallo tai Ruudun 3 kuukauden lahjakortteja

Ruudussa kauden mittaan nähty Hang Time -sarja Korisliiga-pelaajista on tuonut jälleen ihastuttavat persoonat lähemmäksi kannattajia. Nyt on aika äänestää jo kuudennen tuotantokauden paras jakso.

30.4.2026 08:54 Korisliiga

Korisliigan finaalierotuomarit valittu

Lauantaina alkava miesten Korisliigan finaalisarja Salon Vilppaan ja Kataja-Basketin välillä tuomitaan seitsemän erotuomarin voimin.

28.4.2026 20:44 Korisliiga

Korisliigan jymy-yllätys: Kataja finaaliin seitsemänneltä sijalta, vastustajaksi jatkosarjavoittaja Vilpas!

Kataja Basket ja Salon Vilpas voittivat tänään omien välieräsarjojensa seitsemännet ottelut ja etenevät näin ollen toisiaan vastaan Korisliiga-finaaleihin.

28.4.2026 15:04 Korisliiga

Michael Poundsista Bisons Loimaan uusi päävalmentaja

Bisons on kiinnittänyt Michael Poundsin uudeksi päävalmentajakseen. Sopimus kattaa kauden 2026-27 ja se sisältää option kaudesta 2027-28. Pounds saapuu Loimaalle KTP-Basketin apuvalmentajan paikalta.

28.4.2026 15:01 Korisliiga

Lauri Kallio jatkosopimukseen Hongan kanssa

Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö on aloittanut valmistautumisen Korisliiga-kauteen 2026-27. Joukkue on solmimassa tukun pelaajasopimuksia ja ensimmäisenä signauksena on takapelaajan paikalle Tapiolan Hongan oma kasvatti Lauri Kallio (188cm).

26.4.2026 20:36 Korisliiga

Jännitys jatkaa tiivistymistään: molemmat Korisliiga-välierät seiskapeliin!

Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.

24.4.2026 20:34 Korisliiga

Välierät katkolla Vilppaalle ja Katajalle – illan pistekuninkaat Harmon ja Adler

Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.

21.4.2026 20:47 Korisliiga

Molemmat välierät tasoissa – Tahvanainen 26 pistettä, Harmon hillittömät 47!

Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.

Näytä lisää vastaavia