Mikko Larkas muistelee Seagullsin ja Kouvojen hurjaa ilotulitusta sekä pitkää ajanjaksoa lokkiperheessä

13.4.2020 08:45 Elisa Viihde palaa maanantaina kevääseen 2017. Helsinki Seagulls kohtasi puolivälierissä Kouvot. Kolmannen ottelun päätöskympillä joukkueet takoivat yhteensä huimat 74 pistettä. Seagullsin silloinen päävalmentaja Mikko Larkas palaa muisteloissaan kyseiseen kauteen.

Mikko Larkas toimi Seagullsin päävalmentajana kuuden kauden ajan. Kuva: Ville Vuorinen/Korisliiga

Seagulls oli edeltävänä kautena edennyt pronssiotteluun, mutta BC Nokia vei pronssiset mitalit niukasti. Kausi 2016-17 oli helsinkiläisjoukkueelle vaihderikas. Joukkue aloitti kauden 11 pelin voittoputkella ja vuodenvaihteeseen mennessä joukkue oli vain kahdesti poistunut parketilta tappio niskassaan.

- Kevään puolella saimme vammoja ja kuorman kasvaessa kävi niin sanottu lumipalloefekti ja tuntui, että miehiä tippuu koko ajan, Mikko Larkas muistelee.

- Meillä oli laadukas joukkue. Oli upeaa kautta pelannut Antto Nikkarinen, joka muodosti Devonte Upsonin toimivan kaksikon.

Etukentällä vastustajille harmaita hiuksia aiheutti kotimaahan pelannut Gerald Lee Jr. Takakentällä hääri monipuolinen, uransa kyseiseen kauteen lopettanut Jason Conley. 

Pudotuspeleissä Seagulls kohtasi avauskierroksella Pieti Poikolan valmentaman Kouvot. Kotiedulla puolivälieriin lähteneet helsinkiläiset veivät ensimmäisen ottelunsa kotikentällään. Kouvot maksoi tylysti potut pottuina toisessa ottelussa, jonka se vei nimiinsä 92-56.

- Kouvot oli meille hankala vastustaja, koska he olivat liikkuva ja pieni joukkue. Me taas olimme tosi isoja. Meidän piti mennä itsekin pelata pienemmällä viisikolla. Pieti oli rakentanut toimivan game planin meitä vastaan: he pääsivät vaihtamalla hyökkäämään aina sitä meidän pelaajaa vastaan, ketä halusivat – yleensä meidän isointa pelaajaa vastaan.

Seagullsin kausi päättyi lopulta pronssimitaleille Gerald Lee Juniorin ja Carl Lindbomin johdolla. Kuva: Ville Vuorinen/Korisliiga
Seagullsin kausi päättyi lopulta pronssimitaleille Gerald Lee Juniorin ja Carl Lindbomin johdolla. Kuva: Ville Vuorinen/Korisliiga

Elisa Viihde näyttää maanantain klassikko-otteluna joukkueiden kolmannen ottelun. Seagulls hallitsi ottelua selvästi ja pääsi päätöskympille 15 pinnan johtoasemassa. Kouvot pisti viimeisen kymmenminuuttisen aikana hyrskyn myrskyn. Kouvolalaiset kurittivat Michael Cuffeen johdolla Seagullsia 42 pisteen edestä.

- Muistan, että johdimme selvästi, mutta vastustaja alkoi laittamaan kaikista paikoista sisään. Muistaakseni heidän paikkapuolustus sotki meitä. Nyrkkeilytermein kello pelasti meidät tuossa ottelussa. 

- Meidän olisi pitänyt pystyä kyseisellä kaudella ulosmittaamaan paremmin. Se oli ehkä paras joukkueeni Seagulls-ajallani. On tullut mietittyä jälkeenpäin, miten sen olisi saanut toimimaan paremmin.

Seagulls onnistui hakemaan Kouvolassa pelatusta neljännestä pelistä voiton ja eteni välieriin, jossa Kataja Basket oli parempi. Pronssiottelussa Seagulls kaatoi täyden seitsemän ottelun välieräsarjan pelanneen Karhu Basketin.

Susijengin apuvalmentajana toimiva Larkas työskentelee nykyään vantaalaisen PuHu Junioreiden urheilutoimenjohtajana. Larkas toimi Seagullsin päävalmentajana kuuden ajan nostaen joukkueen divarista liigaan ja lopulta pudotuspelien vakiokasvoksi, joka voitti ajanjakson aikana kahdesti pronssia.

Larkas muistelee aikaansa erityisellä lämmöllä.

- Rakensimme kaiken nollasta ja matkalla oli kirjaviakin vaiheita. Ensimmäinen liigakausi oli perinteinen: valmentajana ensimmäistä kertaa liigassa ja matkaan mahtui vähän ohi rekryjä. Olimme lopulta jokaisena kautena pudotuspeleissä.

- Seagullsilla on hieno organisaatio, joka tekee ammattimaisesti taustalla töitä. Kuusi vuotta oli pitkä aika. Ideat niin organisaatiolla kuin itsellänikin alkavat siinä ajassa jo vähän kulumaan. Se on pitkä aika työelämässä, mutta ammattiurheilussa sitäkin pidempi. Itse kasvoin ajanjakson aikana pikkupojasta vähän isommaksi pojaksi, iso kiitos seuralle.

Klassikko-ottelu ma klo 18.00 3. puolivälierä Seagulls – Kouvot, pelattu 7.4.2017 @ Elisa Viihde Sport

 
29.3.2026 19:41 Korisliiga

Korihait palasi puolivälierissä voittojen tielle – sankareina jälleen Aalto ja Champion

Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.

28.3.2026 20:31 Korisliiga

Pyrinnölle kolmas kerta sanoi toden: kavensi puolivälierät sarjakärki Vilpasta vastaan 2–1:een

Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.

27.3.2026 20:53 Korisliiga

Honka tasoitti pisteen voitolla puolivälierät Korihaita vastaan – Kataja nappasi jo toisen voiton korkeammin sijoittunutta Kauhajokea vastaan

Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.

26.3.2026 20:38 Korisliiga

Korisliiga-puolivälierät: Pyrintö antoi kovan vastuksen, mutta Vilpas onnistui kaivamaan toisen otteluvoiton

Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.

24.3.2026 19:55 Korisliiga

Pudotuspeleissä yllätyskäänne heti alkuun: Kataja saalisti Kauhajoen kotiedun 30 pisteen voitolla – Seagullskin lähellä näpistystä, mutta KTP kesti paineen

Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.

23.3.2026 20:39 Korisliiga

Korisliiga-playoffit käyntiin: Vilpas avasi rajulla rynnistyksellä, Aalto johti Korihait voittoon

Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.

22.3.2026 09:30 Korisliiga

Korisliigan playoff-ennakko: Eemi Luukkonen, Henri Kantonen, Joona Tuomala ja Rene Rougeau analysoivat puolivälieräparien vahvuudet, heikkoudet ja mahdollisuudet

Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat tiistaina 24. maaliskuuta kovia kokenut Kauhajoki ja sijoitustaan parempi Kataja sekä jatkuvasti kehittyvä KTP ja merkittävällä kokemusedulla siunattu Seagulls.

21.3.2026 09:30 Korisliiga

Korisliigan playoff-ennakko: Mikko Koivisto, Mikael Aalto, Topias Palmi ja Alvar Peltoniemi jakavat mietteensä kovan puolivälieräkoitoksen alla

Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat maanantaina 23. maaliskuuta jatkosarjavoittaja Salon Vilpas ja alemmassa jatkosarjassa huippumenestynyt Tampereen Pyrintö sekä varmaan joukkuepeliin luottava Korihait ja kenttää hurjasti juokseva Tapiolan Honka.

20.3.2026 11:49 Korisliiga

18 erotuomaria valittu Korisliigan pudotuspeleihin

Pantteripatsaan jo häämöttäessä kahdeksan joukkueen ulottuvilla Korisliiga-kausi on tullut vuoden jännittävimpään vaiheeseen. Kevään pudotuspeleihin on valittu 18 erotuomaria jakamaan oikeutta kauden ratkaisuhetkissä.

18.3.2026 20:18 Korisliiga

Korisliigan playoff-sijojen mysteeri ratkesi: kotiedun varmistivat KTP ja Korihait, alemman jatkosarjan voitti Kataja

Salon Vilpas varmisti jo aiemmin sarjavaiheen voiton ja lähtee playoffeihin sijalta yksi. Kauhajoen kotietu oli ennestään varmaa, mutta ottelutulos lukitsi joukkueen sijalle kaksi. Muutkin kotietupaikat ratkesivat tänään, ja samalla valkeni alemman jatkosarjan pudotuspelisijojen järjestys.

Näytä lisää vastaavia