13.4.2020 08:45 Elisa Viihde palaa maanantaina kevääseen 2017. Helsinki Seagulls kohtasi puolivälierissä Kouvot. Kolmannen ottelun päätöskympillä joukkueet takoivat yhteensä huimat 74 pistettä. Seagullsin silloinen päävalmentaja Mikko Larkas palaa muisteloissaan kyseiseen kauteen.

Mikko Larkas toimi Seagullsin päävalmentajana kuuden kauden ajan. Kuva: Ville Vuorinen/Korisliiga
Seagulls oli edeltävänä kautena edennyt pronssiotteluun, mutta BC Nokia vei pronssiset mitalit niukasti. Kausi 2016-17 oli helsinkiläisjoukkueelle vaihderikas. Joukkue aloitti kauden 11 pelin voittoputkella ja vuodenvaihteeseen mennessä joukkue oli vain kahdesti poistunut parketilta tappio niskassaan.
- Kevään puolella saimme vammoja ja kuorman kasvaessa kävi niin sanottu lumipalloefekti ja tuntui, että miehiä tippuu koko ajan, Mikko Larkas muistelee.
- Meillä oli laadukas joukkue. Oli upeaa kautta pelannut Antto Nikkarinen, joka muodosti Devonte Upsonin toimivan kaksikon.
Etukentällä vastustajille harmaita hiuksia aiheutti kotimaahan pelannut Gerald Lee Jr. Takakentällä hääri monipuolinen, uransa kyseiseen kauteen lopettanut Jason Conley.
Pudotuspeleissä Seagulls kohtasi avauskierroksella Pieti Poikolan valmentaman Kouvot. Kotiedulla puolivälieriin lähteneet helsinkiläiset veivät ensimmäisen ottelunsa kotikentällään. Kouvot maksoi tylysti potut pottuina toisessa ottelussa, jonka se vei nimiinsä 92-56.
- Kouvot oli meille hankala vastustaja, koska he olivat liikkuva ja pieni joukkue. Me taas olimme tosi isoja. Meidän piti mennä itsekin pelata pienemmällä viisikolla. Pieti oli rakentanut toimivan game planin meitä vastaan: he pääsivät vaihtamalla hyökkäämään aina sitä meidän pelaajaa vastaan, ketä halusivat – yleensä meidän isointa pelaajaa vastaan.
Elisa Viihde näyttää maanantain klassikko-otteluna joukkueiden kolmannen ottelun. Seagulls hallitsi ottelua selvästi ja pääsi päätöskympille 15 pinnan johtoasemassa. Kouvot pisti viimeisen kymmenminuuttisen aikana hyrskyn myrskyn. Kouvolalaiset kurittivat Michael Cuffeen johdolla Seagullsia 42 pisteen edestä.
- Muistan, että johdimme selvästi, mutta vastustaja alkoi laittamaan kaikista paikoista sisään. Muistaakseni heidän paikkapuolustus sotki meitä. Nyrkkeilytermein kello pelasti meidät tuossa ottelussa.
- Meidän olisi pitänyt pystyä kyseisellä kaudella ulosmittaamaan paremmin. Se oli ehkä paras joukkueeni Seagulls-ajallani. On tullut mietittyä jälkeenpäin, miten sen olisi saanut toimimaan paremmin.
Seagulls onnistui hakemaan Kouvolassa pelatusta neljännestä pelistä voiton ja eteni välieriin, jossa Kataja Basket oli parempi. Pronssiottelussa Seagulls kaatoi täyden seitsemän ottelun välieräsarjan pelanneen Karhu Basketin.
Susijengin apuvalmentajana toimiva Larkas työskentelee nykyään vantaalaisen PuHu Junioreiden urheilutoimenjohtajana. Larkas toimi Seagullsin päävalmentajana kuuden ajan nostaen joukkueen divarista liigaan ja lopulta pudotuspelien vakiokasvoksi, joka voitti ajanjakson aikana kahdesti pronssia.
Larkas muistelee aikaansa erityisellä lämmöllä.
- Rakensimme kaiken nollasta ja matkalla oli kirjaviakin vaiheita. Ensimmäinen liigakausi oli perinteinen: valmentajana ensimmäistä kertaa liigassa ja matkaan mahtui vähän ohi rekryjä. Olimme lopulta jokaisena kautena pudotuspeleissä.
- Seagullsilla on hieno organisaatio, joka tekee ammattimaisesti taustalla töitä. Kuusi vuotta oli pitkä aika. Ideat niin organisaatiolla kuin itsellänikin alkavat siinä ajassa jo vähän kulumaan. Se on pitkä aika työelämässä, mutta ammattiurheilussa sitäkin pidempi. Itse kasvoin ajanjakson aikana pikkupojasta vähän isommaksi pojaksi, iso kiitos seuralle.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi valittiin sensaatiomaisen kuukauden pelannut Kataja Basketin De’Vion Harmon.
Tapiolan Honka on porskuttanut Korisliigan kärjessä useina viikkoina, mutta Korihaiden vahva esitys vierasmatkalla päästi Salon Vilppaan ja Kauhajoen voiton verran espoolaisten edelle.
Miesten Korisliigassa voittajiksi kohosivat tänään Kauhajoki ja Salon Vilpas, jotka johtavat runkosarjaa jaetulla kärkipaikalla.
Korisliigan kehittynein pelaaja 2024 Teemu Suokas törmäsi Espanjassa synkkään pukukoppi-ilmapiiriin ja tuli sysätyksi ulos rotaatiosta täysin vailla varoitusta. Nyt pelaaja kertoo oppineensa arvostamaan uudella tavalla voittavassa joukkueessa pelaamista ja luotettavalle työnantajalle työskentelyä.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.
Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.
Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.