31.1.2021 11:35 Lahtelaisseura on tehnyt loppukauden sopimuksen, Nijal Pearsonin, 23, kanssa. Pearson pelasi alkukauden Ranskan Pro A:ssa pelaavassa Roannen joukkueessa.

195 senttinen takamies pelasi yliopistouransa Texas Staten riveissä. Viimeisellä kaudella syntyi tehot 19,4 pistettä, 5,4 levypalloa ja 2,5 syöttöä. Ranskan Pro A:ssa Pearson pelasi seitsemän ottelua. Pearsonin ja Roannen tiet erosivat tammikuun 21. päivä.
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.Nijal Pearson Ranskan pääsarjasta Lahti Basketballin riveihin ‼️
— Lahti Basketball (@lahtibasketball) January 30, 2021
Lue koko uutinen https://t.co/B3VgUQ4r5w
Welcome to Lahti, Nijal! #lahtibasketball #korisliiga pic.twitter.com/CRmh0Flw48
Lahti Basketball tiedotti aiemmin viikolla, että Alex Campbellin sopimus purettiin yhteisymmärryksessä pelaajan perhesyiden takia. Pearson saapuu Lahteen alkuviikosta.
- Olen iloinen, että nykyisessä haastavassa taloudellisessa tilanteessakin seuralle oli selvää turvata joukkueen kilpailukyky ja etsiä Alex Campbellin tilalle mahdollisimman laadukas korvaaja. Halusimme pelaajan, joka toisi meille fyysisyyttä, on hyvä puolustaja ja pystyy tuomaan korintekouhkaa olematta kuitenkaan liian dominoiva pallollinen pelaaja, päävalmentaja Pieti Poikola sanoo seuran tiedotteessa.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.
Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.
Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.
Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.
21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.
Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.
Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.
Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.