24.11.2022 09:46 Susiladiesin EM-karsintaikkunan ensimmäinen vastustaja on Ranska, joka on tuskin ehtinyt sulatella syys-lokakuussa pelattuja MM-kisoja. Susiladiesin valmentaja Niko Hellman käy lävitse Ranskan vahvuudet ja avainpelaajat, sekä Suomen iskupaikat.
Alexia Chartereau on yksi Ranskan vaarallisimpia isoja pelaajia. Kuva: FIBA Europe.
MM-kisat 2022 päättyivät Australian Sydneyssä lokakuun ensimmäinen päivä ja siitä alle kaksi kuukautta myöhemmin seitsemänneksi sijoittunut Ranska karsii paikasta EM-kisoihin 2023. Ranskalla on ensimmäisenä vastassa Suomi; sen jälkeen Ukraina, jolle ranskalaiset hävisivät edellisessä EM-karsintaikkunassa.
– Ranska laittaa kovaa painetta palloon ja tulee aktiivisesti syöttölinjoille. Ne ovat selkeästi heidän vahvuutensa. Vastaavasti puolustukseen palaaminen ja palloskriinitilanteiden puolustaminen olivat MM-kisoissa asioita, joiden kautta vastustajat pystyivät heitä satuttamaan. Niihin meidänkin on onnistuttava iskemään, Hellman kertoo.
Hyökkäyspäässä taas Ranska välillä jopa hipoo täydellisyyttä. Valmentajien saatavilla olevat tilastoinnit kertovat, että MM-kisoissa Ranska toteutti hyökkäyspelaamistaan lähes jokaisella osa-alueella erinomaisesti.
– Hyökkäyksen osalta he olivat MM-kisoissa aivan terävintä kärkeä. He saivat myös pienen upgraden hyökkäykseen näihin karsintoihin. Vaikka heiltä puuttuu Gabby Williams, niin tilalle ovat tulleet Marine Johannes ja Valeriane Vukosavljevic, Hellman aloittaa.
– Heidän kyky luoda pieniä etuja, ja muuttaa niitä korkean laadun korintekopaikoiksi, on loistava. Meidän pitää pystyä nousemaan uudelle tasolle puolustuspelaamisessa – erityisesti pallonpaineen ylläpitämisen ja aktiivisen sijoittumisen suhteen.
Marine Johannes (177 cm/27 vuotta): ”Haluaa tehdä aina sen näyttävimmän suorituksen, mihin hän myös yleensä pystyy. Samalla se on hänen heikkoutensa, että suoritusten pitää aina olla näyttäviä. Hän on myös erinomainen kolmen pisteen heittäjä omasta kuljetuksesta ja ottaa myös niissä korkean vaikeustason heittoja.”
Valeriane Vukosavljevic (184/28): ”Tällä hetkellä Euroliigan toiseksi paras pistenainen 23,5 pisteen keskiarvolla. Erittäin kovan luokan korintekijä, joka pystyy tekemään niitä monipuolisesti.”
Alexia Chartereau (190/24): ”Vaikka heillä on kovia isoja pelaajia, niin Chartereau on meidän puolustusta ajatellen heidän tärkein iso pelaaja. Tekee nopeasti päätöksiä ja syöttää hyvin. Vahvarakenteinen pelaaja, oka pystyy palloskriinitilanteissa sekä poppaamaan että rollaamaan.”
Ranska ja Suomi kohtaavat Arena Saint-Étiennessa torstaina 24.11. Suomen aikaa klo 21:30. Ottelu on vapaasti katsottavissa FIBA:n YouTube-kanavalla.
Susiladies jatkaa EM-karsintoja marraskuussa! Joukkue esiintyy Awak Kuierin johdolla kotiyleisölle Urhea-hallissa sunnuntaina 27. marraskuuta, kun vastaan asettuu Liettua. Lippukauppa käy kuumana, varmista paikkasi katsomossa ja tule ulvomaan Susiladies voittoon. Liput >>
Susiladiesin EM-karsinnat päättyivät tappioon, kun Slovenia murskasi Suomen kotikentällään 96–47 ja varmisti paikkansa EM-kisoissa. Ensimmäisellä puoliajalla Susiladies pysyi vielä iskuetäisyydellä, mutta Slovenia vei kolmannen neljänneksen ylivoimaisesti 33–4.
Susiladies kohtaa sunnuntaina EM-karsinnoissa Slovenian, joka taistelee kisapaikasta tiukassa lohkossa. Slovenian peli rakentuu muutaman huippupelaajan varaan, ja Susiladies on valmistautunut huolella niin heidän pysäyttämiseensä kuin Slovenian puolustuksen murtamiseen.
Susiladies joutui taipumaan Unkarille 80–50 EM-karsintaottelussa Miskolcissa ja menetti täten mahdollisuutensa EM-kisoihin 2025. Susiladies päättää karsintaurakkansa sunnuntaina, kun se kohtaa Slovenian vieraskentällä.
Susiladies haastaa Unkarissa perinteisen kestomenestyjän, joka on ajautunut tiukkaan paikkaan kahden peräkkäisen tappion jälkeen. Susiladies-valmentaja Jussi Laakso analysoi kohtaamisen asetelmat ennen torstain ylösheittoa.
Susiladies päättää EM-karsintaurakkansa helmikuussa kahdella vierasottelulla. Ensin joukkue kohtaa Unkarin 6.2. Miskolcissa ja sen jälkeen Slovenian 9.2. Ljubljanassa. Molemmat ottelut ovat katsottavissa FIBA:n Youtube-kanavalta.
Susiladiesilla on ensi viikolla edessä viimeinen EM-karsintaikkuna kohti vuoden 2025 EM-kisoja. B-karsintalohkossa on vielä miltei kaikki avoinna, kun Susiladies kohtaa torstaina 6.2. Unkarin ja sunnuntaina 9.2. Slovenian vieraissa.
Susiladiesin EM-karsintaikkunan toisessa ottelussa vastaan tulee Bulgaria, joka avasi voittotilinsä torstaina Unkaria vastaan. Susiladiesin valmentaja Jussi Laakso nostaa esille Bulgarian kohdalla tandempari Borislava Hristovan ja Khaalia Hillsmanin.
Susiladiesin EM-karsintaurakan seuraava vastustaja on Slovenia, jonka Suomi kohtaa Urhea-hallissa, Helsingissä, torstaina 7.11. klo 18:30. Suomen valmentaja Jussi Laakso perkaa Slovenian vahvuudet ja avainpelaajat.
Susiladies ja Elina Koskimies saavat vastaansa EM-karsintojen kahden kotipelin ikkunassa torstaina Slovenian ja sunnuntaina Bulgarian. Susiladiesin mediaharjoituksissa eilen tavoitettu Koskimies lähtee karsintaikkunan peleihin toiveikkaana: kaksi voittoa toisi hyvät mahdollisuudet kohti 2025 EM-kisoja.
Susiladiesin torstainen tanssikumppani, viidettä peräkkäistä EM-kisapaikkaansa metsästävä, Slovenia korjasi ensimmäisessä EM-karsintaikkunassa yhden voiton ja tappion. Slovenia on vahvistunut merkittävästi viime ikkunasta, kun Jessica Shepard sai kesällä Slovenian kansalaisuuden.