25.10.2023 20:27 Tiukka kotivoitto nosti BC Nokian Korisliiga-kauden ensimmäisenä joukkueena kymmeneen sarjapisteeseen.
Both Gach on ollut Nokialle tehokas tilastonikkari koko alkukauden. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
BC Nokia on saanut erinomaisen lähdön miesten Korisliiga-kauteen. Joukkueella on koossa sarjan isoin potti pisteitä nyt, kun se taivutti kotiottelussaan Kouvot luvuin 75–70.
Kentän kirkkain tähti oli jälleen Nokian laitapelaaja Both Gach, joka osui ottelussa 27 pistettä ja keräsi kymmenen levypalloa.
Päävalmentaja Greg Gibson kommentoi voittoa Ruudun haastattelussa:
– Tämä oli todellinen vääntö, mutta teimme juuri riittävästi saadaksemme voiton. Kouvoilla on dynaaminen hyökkäys, jonka edessä jää heikoille hyvin nopeasti, jos ei ole vireessä. He saivat pelkällä ensimmäisellä puolikkaalla 18 pistettä nopeista hyökkäyksistä, jotka syntyivät meidän helpoista ohiheitoistamme.
Kouvojen tuotteliaimpiin tilastoihin ylsivät Quanterrius Jackson 18 pisteellä ja kolmella levypallolla, Joel Mäntynen 15 pisteellä ja viidellä levypallolla sekä Ricardo Lindo kymmenellä pisteellä, 14 levypallolla ja neljällä riistolla.
Kumpikin joukkueista on pelannut kaudella nyt kuusi ottelua. Nokia on voittanut omistaan viisi, ja Kouvot puolestaan kolme.
206-senttinen, 108-kiloinen Ze´Rik Onyema on Salon Vilppaan toinen ulkomaalaisvahvistus tulevalle Korisliiga-kaudelle. Onyema kohtasi Vilppaan ensimmäisen ulkomaalaishankinnan, Claudell Harris Jr.:n, viime kaudella NCAA:n kivikovassa Southeastern Conferencessa. Kymmenen sopimuspelaajaa tulevaksi kaudeksi kerännyt Vilpas hakee vielä kahta vahvistusta riveihinsä.
Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen 23-vuotiaan Hugo Bomanin kanssa. Kaksimetrinen takapelaaja siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa Raholan Pyrkivän kasvatti pelasi kuuden kauden ajan Korisliigaa.
Uudenkaupungin Korihaiden tuorein kiinnitys tulevan kauden Korisliiga-joukkueeseen on yhdysvaltalainen Brian Goracke. Vuoden sopimuksen tehnyt 22-vuotias laituri aloittaa syksyllä ensimmäisen kautensa Euroopassa valmistuttuaan keväällä Montana Staten yliopistosta.
Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.
Viidesti Korisliigan parhaaksi erotuomariksi valittu Ville Selkee, 33, keskittyy jatkossa perhe-elämään ja työuraansa. Päätös lopettamisesta on kypsynyt nokialaislähtöisen Selkeen takaraivossa muutaman viime kauden ajan.
Mestarien liigan karsinnat pelataan jälleen turnausmuotoisesti 23.-28.9. Karsintojen pelipaikka selviää heinäkuun alussa, kun BCL:n runkosarjan lohkot ja karsintakaaviot arvotaan Sveitsin Lausannessa.
Korisliigan kotimaisten kärkipelaajien joukkoon viime vuosina rymistellyt Susijengin sentteri Hannes Pöllä, 211 cm ja 27 vuotta, vaihtaa seuraa. Viimeisellä kahdella liigakaudella Kataja Basketia vahvistanut Pöllä on solminut yksikautisen sopimuksen perinteikkään kotkalaisjoukkue KTP-Basketin kanssa.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.
Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?