22.10.2024 12:29 193-senttinen takamies pelasi viime kaudella Kosovossa sekä Kreikan kakkostasolla Psyhiko Ateenan riveissä, jossa hän takoi tauluun vakuuttavat tehot: 15,2 pistettä, 4,5 levypalloa ja 2,9 syöttöä ottelua kohden.
Ross tunnetaan erityisesti kyvykkyydestään korintekijänä, ja hän viihtyykin loistavasti palloscreenien käyttäjänä. Lisäksi hän pystyy hieman kookkaampana takakentän pelaajana puolustamaan useampaa pelipaikkaa, mikä tuo joukkueelle monipuolisuutta.
- Meidän täytyi reagoida nopeasti Tyronen kauden päättäneeseen loukkaantumiseen. Päätimme epävarman tilanteen vuoksi hankkia hieman erilaisen pelaajan. Isaiah on kova kilpailija, joka tuo meille lisää kaivattua energiaa takakentälle, kertoo päävalmentaja Greg Gibson seuran tiedotteessa.
Isaiah Ross valmistui Ionan yliopistosta vuonna 2021, ja on sen jälkeen ehtinyt kartuttaa kokemusta ympäri Eurooppaa. Hän on pelannut Kreikan ja Kosovon lisäksi Sveitsissä ja Ranskassa. Sveitsin liigassa kaudella 2022-23 Ross takoi hurjat 23 pistettä per peli, ja höysti niitä vielä 4,3 levypallolla ja 3,3 syötöllä.
Rossilla on myös kokemusta NBA G-liigasta, jossa hän on edustanut Santa Cruz Warriorsia (Golden State Warriorsin farmiseura) sekä Osceola Magicia (Orlando Magicin farmiseura).
Uudenkaupungin Korihait on tehnyt kahden vuoden mittaisen pelaajasopimuksen takamies Leo Eklundin kanssa. 19-vuotias Eklund siirtyy kasvattajaseurastaan Helsingin NMKY:stä ensimmäistä kertaa Korisliiga-ympyröihin.
Honkalaiskasvatti Lauri Kallio, 22, nähdään Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueen vahvuudessa myös kaudella 2025-26.
Emil Uotila, 25, jatkaa Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueessa kaudella 2025-26.
Kauhajoki arvottiin kolmanteen karsintaturnaukseen, jossa se kohtaa avauskierroksella liettualaisen Uniclub Bet Juventus Utenan.
Kauhajoki on solminut vuoden jatkosopimuksen Eemi Luukkosen kanssa. Luukkonen on pelannut Kauhajoella kaksi edellistä kautta.
Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.
Marttisen sopimus on muotoa 1+1. Lapualle Marttinen siirtyy Kobrista KTP-Basketista, jossa hän pelasi kaksi edellistä kautta.
196-senttinen takamies on pelannut aiemmin Korisliigaa Lapuan Kobrien ja Helsinki Seagullsin paidassa sekä I divisioona A:ta Helsinki Basketball Academyn (HBA) ja Helsingin NMKY:n riveissä.
Kouvot on solminut tulevan kauden kattavan pelaajasopimuksen 190-senttisen takamiehen Tai Bibbsin kanssa. Bibbs on Columbian ja Howardin yliopistojen kasvatti. Ammattilaisena Bibbs on pelannut aiemmin Suomessa, Kroatiassa ja Luxemburgissa.
Simeon Stefanovic on solminut 1+1-mallisen sopimuksen Kobrien kanssa. Syksyllä 19 vuotta täyttävä Simeon on 187-senttinen pointin paikalla viihtyvä pelaaja.