1.12.2020 18:17 Miesten Korisliigan otteluohjelmaan on tulossa pikaisia muutoksia. Neljä ottelua on peruttu toistaiseksi. Jatkosta tiedotetaan perjantain seurakokouksen jälkeen.

Miesten Korisliigan otteluohjelmaan on tulossa pikaisia muutoksia. Kilpailujaos on vahvistanut seuraavien otteluiden peruuttamisen Korisliigassa:
Perjantai 4.12.2020 klo 18:30 KTP-Basket – Tampereen Pyrintö @ Steveco Areena
Perjantai 4.12.2020 klo 18:30 BC Nokia – Kouvot @ Nokian Palloiluhalli
Lauantai 5.12.2020 klo 17.00 Salon Vilpas – Helsinki  Seagulls @ Salohalli
Lauantai 5.12.2020 klo 17:00 Korihait – Lahti Basketball @ Uusikaupunki Areena
Syynä otteluiden peruuttamiselle ovat Aluehallintoviraston päätökset yleisötilaisuuksien kieltämisestä alueilla, joissa ottelut olisi tullut pelata. Otteluille sovitaan myöhemmin uusi peliaika ajankohtaan, jolloin otteluihin voi ottaa yleisöä vähintään koronamanuaalissa määritellyin rajoituksin. Päätöstä tehtäessä on kuultu Korisliigan johtoryhmää sekä em. neljän ottelun järjestävää joukkuetta (kotijoukkue).
Korisliigan ottelut pelataan sarjaohjelman mukaisesti keskiviikkoon 2.12. asti. Päätös Korisliigan otteluiden pelaamisesta 5.12. jälkeen tehdään perjantaina 4.12. pidettävän Korisliigan seurakokouksen jälkeen.
Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.
Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.
Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.
KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.