23.12.2021 10:50 Nokia tiedottaa jatkaneensa sopimustaan päävalmentaja Greg Gibsonin kanssa.
Greg Gibson luotsaa Nokiaa jo kolmatta kautta. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
BC Nokian tiedote kertoo, että seura ja päävalmentaja Greg Gibson, 52, ovat allekirjoittaneet jatkosopimuksen, jonka myötä Gibson toimii Näätien päävalmentajana myös seuraavat kaksi kautta. Sopimukseen sisältyy molempien osapuolien optio kolmannesta kaudesta.
Gibson liittyi Nokian valmennusjohtoon toukokuussa 2019, ja kuluva kausi on hänen kolmantensa BC Nokian päävalmentajana. Gibson on uuden sopimuksen myötä kiinnitetty kauden 2023–24 loppuun saakka.
– Kun tarrasin kiinni BC Nokian ensimmäiseen tarjoukseen, niin tavoitteena oli, että Nokia voisi olla ylpeä tästä joukkueesta ja saisimme loistavan junioriseuran nostettua uudelle tasolle. Nyt vain toivomme, että saamme jossain kohtaa täyden kauden, jotta pystymme analysoimaan ja rakentamaan sen pohjalle, Gibson kommentoi.
Yhdysvaltalainen Gibson on meritoitunut valmentaja, joka on voittanut urallaan kolme Suomen mestaruutta – vuosina 2012, 2013 ja 2017 – ja valittu Korisliigan vuoden valmentajaksi 2012. Gibson on valmentanut BC Nokian lisäksi Kauhajoen Karhu Basketia, Bisons Loimaata, Kataja Basketia ja Belgian pääsarjan Limburg Unitedia.
Samalla BC Nokia tiedottaa, että Pasi Heino on liittynyt organisaation vahvuuteen vastaamaan Korisliiga-joukkueen myynnistä ja markkinoinnista.
24-vuotias Remu Raitanen pelasi KTP-Basketissa onnistuneen kauden, joka toi hänelle torstai-illan gaalassa Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon. Ura jatkuu syksyllä joko KTP:ssä tai ulkomailla.
38-vuotias takamies ja nokialaisseura solmivat vuoden mittaisen jatkosopimuksen. Tuleva kausi on vuonna 2000 Korisliigassa debytoineelle Lehdolle jo uran 23.
KTP-Basketia edustava Remu Raitanen on äänestetty Korisliigan Vuoden pelaajaksi. Kauhajoen Karhu Basket kahmi palkintoja viidessä eri kategoriassa.
BC Nokian Korisliiga-joukkue on solminut kahden vuoden mittaisen pelaajasopimuksen mieluisan paluumuuttajan kanssa, kun Niko Mattila, 28, palaa takaisin Nokialle.
Salon Vilpas ja Perttu Blomgren ovat solmineet yksivuotisen jatkosopimuksen. 20-vuotias takamies oli suuressa roolissa hopeaan päättyneellä kaudella.
Päättyneellä kaudella SM-hopeaa saavuttanut Salon Vilpas on maanantaina kertonut uusista tulevaisuuden kuvioistaan. Päävalmentajaksi nousee seuran oma kasvatti Jussi Savolainen. Sami Toiviainen puolestaan siirtyy toimiston puolelle.
Kun Janne Koskimies saapui syksyllä 2017 Kauhajoelle, hän ei voinut kuvitella mitä seuraavat vuodet pitävät sisällään. Neljän edellisen loppuun asti pelatun kauden aikana Karhu Basket on juhlinut Suomen mestaruutta kolmesti ja noussut kotimaiset koripallon ehdottomaksi voimataloksi.
Runsaat kolme vuotta Kouvojen myyntipäällikkönä toiminut Tommi Alastalo on nimitetty Kouvojen uudeksi toimitusjohtajaksi. Alastalo aloittaa uudessa tehtävässään 1.6. alkaen.
Karhu Basketin puheenjohtaja Vesa Ojala odottaa innolla seuran uutta aikakautta, kun uusi areena valmistuu ja seura ammattimaistuu entisestään. Puheenjohtajalle mestaruuden jälkeinen aamu tuntui jälleen ikimuistoiselle.
Viimekautinen mestari Salon Vilpas joutui luopuman Pantterista ja tyytymään tällä kertaa hopeamitaleihin, kun kauden sensaatiotapaus Kauhajoki selätti finaalisarjan voitoin 4–1.
Kauhajoki pääsee keskiviikkona kotiyleisönsä eteen tilanteessa, jossa voitto toisi seuralle kolmannen Suomen mestaruuden. Henri Kantonen kokee olevansa etuoikeutettu tilanteesta, jollaista kaikki pelaajat urallaan eivät pääse kokemaan.
Viime kauden kovin kotimainen pistenikkari Remu Raitanen on tehnyt jatkosopimuksen seuransa KTP-Basketin kanssa.
Kauhajoki taivutti huikean taistelun päätteeksi Salon Vilppaan ja otti 3–1 johtoaseman Korisliiga-finaaleissa.
Kauhajoki piti pintansa Salon Vilppaan loppukiriä vastaan ja nousi Korisliiga-finaaleissa 2–1-johtoon.
Salon Vilpas tasoitti miesten Korisliigan finaalisarjan Kauhajokea vastaan 1–1:een.
Rene Rougeau ja Lee Skinner dominoivat kentällä, kun Kauhajoki kaatoi Salon Vilppaan miesten Korisliiga-finaalien avauksessa.
Juho Nenonen on tehnyt uuden kahden kauden mittaisen pelaajasopimuksen seuransa Salon Vilppaan kanssa.
Kauhajoki ja Vilpas huipentavat Pantterijahdin tänään käynnistyvässä finaalisarjassa. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa. Avausfinaalin ennakkostudio käynnistyy tänään klo 18.00.
Ruudussa kauden mittaan nähty Hang Time -sarja Korisliiga-pelaajista on tuonut ihastuttavat persoonat lähemmäksi kannattajia. Nyt on aika äänestää toisen tuotantokauden paras jakso.
Kauhajoki lähtee neljänteen peräkkäiseen finaalisarjaan ennakkosuosikin viitta harteillaan. Päävalmentaja Koskimies myöntää, että vastus on pahin mahdollinen, kuten kauden aikaiset keskinäiset kohtaamiset ovat osoittaneet.