16.1.2026 16:57 Koripalloliiton seuraava Parempaa korista -webinaari järjestetään keskiviikkona 28.1. klo 15.30. Tällä kertaa pureudutaan tekoälyn mahdollisuuksiin seuratoiminnassa konkreettisten esimerkkien kautta.

Koripalloliitto tarjoaa jäsenseuroilleen maksuttoman etätapaamisen, jonka tavoitteena on tarjota tukea ja uusia näkökulmia seurojen arkeen. 28. tammikuun pidettävässä webinaarissa teemana on tekoäly seuratyössä, ja luvassa on käytännönläheinen katsaus siihen, miten tekoäly voi helpottaa arjen tehtäviä, säästää aikaa ja tuoda uusia ideoita niin viestintään, käytännön järjestelyihin kuin hallintoon.
Webinaarin vetäjänä toimii Koripalloliiton viestintä- ja markkinointipäällikkö Heini Santos.
– Tekoäly ei ole vain teknologian erikoisosaajien työkalu, vaan siitä voi saada paljon hyötyä myös seura arjessa. Tulevassa webinaarissa keskitymme siihen, miten seuratoimijat voivat käyttää tekoälyä konkreettisesti helpottamaan, nopeuttamaan tai tehostamaan kaikenlaisia työtehtäviä, Santos kertoo.
Osallistujia kannustetaan pohtimaan etukäteen omia tekoälyn käyttöön liittyviä kysymyksiä ja työtehtäviä, joihin kaipaa apua tai uusia näkökulmia.
Parempaa korista -webinaarit on suunniteltu vastaamaan seurojen konkreettisiin tarpeisiin, ja ne tarjoavat mahdollisuuden jakaa kokemuksia sekä kehittää omaa tekemistä yhdessä muiden kanssa.
Webinaarit järjestetään Teams-ympäristössä, ja niihin ilmoittaudutaan etukäteen lomakkeen kautta. Osallistumislinkki lähetetään ilmoittautuneille tapahtumaa edeltävänä päivänä. Tapahtumat ovat Koripalloliiton jäsenseuroille maksuttomia, ja yhdestä seurasta voi osallistua useampi henkilö.
Baltic Sea Cup -turnauksen yhteydessä Tallinnassa järjestettävä kansainvälinen valmentajaklinikka tuo yhteen Euroopan huippuosaajia. Kaksipäiväinen tapahtuma tarjoaa valmentajille inspiroivia luentoja ja käytännönläheisiä oppeja.
Tule mukaan rakentamaan suomalaisen koripallon tulevaisuutta!
Jos Susijengi ylitti EM-kisoissa odotukset, niin tekivät myös koululaiset Miljoona koria! -haasteessa. EM-kisojen aikana tavoiteltu miljoonan korin määrä tuplaantui, kun 1000 luokkaa ympäri Suomen otti haasteen vastaan.
Samalla kun Susijengi on raivannut tietään EM-kisoissa, yli 20 000 koululaista on tukenut joukkuetta heittämällä koreja ympäri Suomen kouluja. Miljoonan korin tavoite saavutettiin keskiviikkona 10.9.
Suomen kouluissa eletään vahvasti mukana EM-kisahuumassa. Susijengin ja Susiladiesin sekä Koripalloliiton jäsenseuroineen heittämä miljoonan korin haaste on temmannut mukaansa jo yli 12 000 koululaista.
Koripalloliitto kannustaa kaikkia toimijoita vastuulliseen, eettiseen ja muita lajin parissa toimivia seuroja kunnioittavaan toimintaan niin pelaajasiirtoihin kuin muuhunkin toimintaan liittyvissä asioissa.
Suomen Koripalloliitto kutsuu koripalloseurat ja koulut mukaan yhteisiin korintekotalkoisiin. Tavoitteena on heittää yhdessä miljoona koria elo-syyskuussa Tampereella järjestettävien miesten koripallon EM-kisojen hengessä.
Tytötkin haluavat juosta, pelata ja kamppailla. Harhauttaa ja ohittaa. Kaatua ja tehdä comebackin – voittaa. Maailma on täynnä piileviä asenteita, jotka vaikuttavat siihen, kuka astelee pelikentälle ja kenestä kasvaa itsevarma yksilö. On aika tehdä pelikentille tilaa tytöille!
Palautteen avulla kehitetään suomalaista koripalloa entistä paremmaksi kokemukseksi eri sidosryhmille.
Suomalaisessa koripallossa on jälleen tehty uusi lisenssiennätys. Tällä kaudella lajissa on nähty harrastajia lajin ennätysmäärä, kun lisenssimäärässä ylitettiin aiempi, viime vuonna tehty lisenssiennätys.