6.7.2022 11:02 Kataja Basket sai mieluisia uutisia, kun viime kaudella seuraa edustanut Rahlir Hollis-Jefferson solmi vuoden mittaisen jatkosopimuksen.

Monipuolinen Hollis-Jefferson ihastuttaa jälleen ensi kaudella Joensuussa. Kuva: Ville Vuorinen
198-senttinen ja 31-vuotias Hollis-Jefferson pelasi viime Korisliiga-kaudella Kataja Basket -paidassa 32 ottelua tilastokeskiarvoilla 12,6 pistettä, 7,1 levypalloa, 2,7 koriin johtanutta syöttöä, 1,8 riistoa ja 0,6 torjuntaa. Kahden pisteen heittotarkkuus oli 47, kolmosten 29 ja vapaaheittojen 61 prosenttia. Ottelukohtaiseksi teholuvukseen saatiin lukema 14,6.
Hollis-Jefferson edusti seuraa myös kaudella 2018-19.
– Halusimme Rahlirin jatkavan useastakin eri syystä, sopimusneuvottelujen lopputulemaan erittäin tyytyväinen päävalmentaja Petri Virtanen avaa seuran tiedotteessa.
– Hän on pelaajana todella luotettava, monipuolinen ja yksi sarjan parhaista puolustajista. Koska joukkueestamme poistui merkittävä osa kotimaisia pelaajia, on tietynlainen jatkuvuus iso asia ja koska Rahlir on kokenut, pystyy hän monin tavoin auttamaan ja johtamaan nuorta joukkuettamme.
Korisliiga-joukkueiden kokoonpanot kaudelle 2022-23 >
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.
Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.
Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.
Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.
Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.
Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.
21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.