Rashida Timbilla vahvistaa Kouvottaria – Elli Salovaara jatkaa

26.7.2021 08:23 Naisten Korisliigan Kouvottaret on solminut tulevaa kautta koskevan pelaajasopimuksen kanadalaisen 185-senttisen Rashida Timbillan, 28, kanssa. Timbillan lisäksi takapelaaja Elli Salovaara, 20, jatkaa Kouvolassa myös tulevalla kaudella.

Elli Salovaara jatkaa Kouvottarissa. Kuva: Ville Vuorinen.

Tämän kuun lopussa 29 vuotta täyttävä Timbilla pelasi yliopistovuotensa University of Massachusettsissa, jossa hän kuului joukkueen aloituskokoonpanoon kaikilla neljällä kaudellaan. Viimeisellä kaudellaan yliopistossa tilastoiksi kerääntyi 8,0 pistettä ja 9,6 levypalloa.

Rashida aloitti ammattilaisuransa Portugalissa kaudella 2016-17, jonka jälkeen hän on pelannut Ruotsissa, Saksassa ja Romaniassa. Romanian liigassa Timbilla kokosi 22 ottelussa keskiarvoikseen 13,6 pistettä, 10,6 levypalloa 4,0 syöttöä ja hulppeat 3,2 riistoa.

– Rashida on urheilullinen iso pelaaja, joka juoksee kenttää hyvin ja on erittäin vahva levypallopelaaja. Hyökkäyksessä hän on monipuolinen pystyen tekemään koreja postista tai laittamaan palloa lattiaan kaarella. Lopulta syöttötaito ja miten hyvin hän näkee kenttää, olivat asiat, jotka erottivat hänet muista. Keskustelut viime kauden valmentajan kanssa olivat positiivisia ja uskon, että löysimme hyvän tyypin vahvistamaan joukkuettamme, Kouvottarien päävalmentaja Joonas Frimodig kommentoi seuran tiedotteessa.

Elli Salovaaralle tuleva kausi on hänen kolmantensa Kouvottarissa. Viime kaudella Salovaaran tilastoiksi muodostuivat 5,6 pistettä, 2,6 levypalloa ja 2,3 syöttöä ottelua kohden. Salovaara on pelannut urallaan 37 nuorten maaottelua.

– Elli on harjoitellut alkukesän erittäin hyvällä intensiteetillä ja odotan innolla millaisia kehitysaskelia, saamme kauden aikana nähdä. Hän oli viime kaudella jo isossa roolissa ja tuo urheilullisuutta molempiin kenttäpäätyihin. Todella hieno ja tärkeä jatkosopimus meille, Frimodig kommentoi.

Kouvottarien sopimukset kaudelle 2021-22: Sarah Toeaina, Roosa Frimodig, Henriikka Vähäuski, Yasmine Blomfelt, Iiris Muhonen, Emma Lampèn, Pinja Leppänen, Johanna Räty, Elli Salovaara ja Rashida Timbilla.

Henkilöt

 
25.11.2025 10:01 Susiladies

Linda-Lotta Lehtoranta siirtyy Bulgarian mestarin riveihin

Linda-Lotta Lehtoranta, 34, on tehnyt sopimuksen Bulgarian hallitsevan mestarin BC Montana 2003:n kanssa.

24.11.2025 14:45 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan lokakuun kuukauden pelaaja Nicole Ogun: ‘’Jenkeissä pelaaminen on ollut unelmani jo pienestä asti’’

Naisten Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajan Nicole Ogunin syksyyn on mahtunut paljon. Hän debytoi Susiladiesin paidassa, ja lisäksi ensi kauden pelipaikka on tiedossa.

23.11.2025 19:58 Naisten Korisliiga

HBA vahvan puolustuspelin siivittämänä vierasvoittoon

Sunnuntain ainoassa ottelussa HBA-Märsky haki vieraspisteet Kouvottarien kustannuksella. Ottelu päättyi vieraiden hyväksi 81-58.

22.11.2025 19:15 Naisten Korisliiga

ViVe takaisin voittokantaan

Päivän ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Vimpelin Veto otti kotikentällään voiton ToPo:sta. Ottelu päättyi Vedon hyväksi 79-61.

21.11.2025 21:15 Naisten Korisliiga

Pyrintö ja EBT vierasvoittoihin

Naisten Korisliiga palasi maajoukkuetauolta kahdella ottelulla. Molemmissa otteluissa nähtiin vierasvoitot, kun Pyrintö ja EBT kartuttivat pistetilejään.

8.11.2025 19:22 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliiga maaottelutauolle - Pyrinnölle voitto päivän ainoassa ottelussa

Naisten Korisliigan lauantain ainoassa ottelussa Pyrintö kaatoi kotikentällään ToPo:n 79-57. Nyt sarjassa on edessä pieni tauko ja seuraavat ottelut pelataan 21.11.

6.11.2025 14:07 Naisten Korisliiga

Nicole Ogun on naisten Korisliigan kauden ensimmäinen kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Lokakuun valinta on Espoo Basket Teamin 18-vuotias Nicole Ogun.

5.11.2025 20:39 Naisten Korisliiga

Linda-Lotta Lehtorannalle tripla-tupla Peli-Karhujen voitossa - Kouvottarien pistetili auki

Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kolmen ottelua. Illan voittajia olivat sarjakärki PeKa, voittotilinsä avannut Kouvottaret ja BC Nokia.

4.11.2025 20:55 Naisten Korisliiga

Pyrintö vahvisti asemaansa sarjan kärkipäässä

Naisten Korisliigassa pelattiin tiistaina yksi ottelu, jossa Pyrintö sai vieraakseen ViVe:n. Kotijoukkue vei ottelun 72-67.

1.11.2025 19:30 Naisten Korisliiga

ToPo:n voittotili vihdoin auki - Lehtoranta ja Ogun tehokkaina joukkueidensa voitoissa

Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kolmella ottelulla. Illan voittajia olivat ToPo, PeKa ja EBT.

Näytä lisää vastaavia