29.4.2025 20:30 Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.

Erik Sajantila kuritti korisukkaa finaaleissa olan takaa. Kuva: Samira Lee
Kauhajoki ja Helsinki Seagulls kohtasivat miesten Korisliiga-finaalien toisessa ottelussa. Peli oli ensimmäinen Kauhajoen kotikentällä, mutta se ei isäntiä tällä kertaa auttanut, sillä ilta päättyi 80–89-vierasvoittoon (37–36). Seagulls johtaa finaaleja nyt voitoin 2–0.
Yksi illan ehdottomasti ratkaisevia tekijöitä oli penkiltä aloittanut Seagullsin heittävä takamies Erik Sajantila, joka tykitti 26 peliminuutissa peräti 30 pistettä osuen muuan muassa seitsemän kertaa kaaren takaa, kunnes viisi virhettä pistivät miehen takaisin kentän laidalle. Myös kapteeni Rene Rougeau teki lujaa työtä kymmenen pisteen, 11 levypallon ja viiden koriin johtavan syötön muodossa.
Kauhajoen vahvimpia lenkkejä olivat Zachary Ensminger 21 pisteellä sekä Nathaniel Pollard Jr. 17 pisteellä ja kymmenellä levypallolla. Joukkuetoveri Andre Gustavson upotti 11 pistettä, keräsi kahdeksan levypalloa ja kommentoi ottelutapahtumia Ruudun lähetyksessä:
– Tämä jäi kiinni omasta tekemisestämme. Paransimme viime pelistä, mutta emme sille tasolle, jolla pystymme voittamaan. Meillä on nuori joukkue, joten voimme oppia nopeasti. Puolustuksen parantaminen on avainasia, sillä annoimme liikaa vapaita heittoja emmekä juosseet tarpeeksi nopeasti kenttää, vaikka ne ovat nimenomaan vahvuuksiamme.
Finaalit jatkuvat taas Helsingissä lauantaina 3. toukokuuta.
Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.
Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.
Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.
Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.
Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.
Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.
Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.
Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.
Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.