15.3.2023 11:40 Salon Vilpas ja päävalmentaja Jussi Savolainen ovat sopineet vuoden jatkosopimuksesta. 36-vuotias Savolainen aloitti Vilppaan päävalmentajana viime kesänä ja hän luotsasi ensimmäisellä kaudellaan Vilppaan pudotuspeleihin.
Kuva: Ville Vuorinen
Jatkosarjaa on jäljellä kahden ottelun verran ja Vilpas taistelee parhaillaan pudotuspelien kotiedusta.
- Ensimmäinen kausi Korisliigan päävalmentajana on ollut opettavaista aikaa Jussille monella tapaa ja mielestämme hän on ansainnut omalla ja staffin työllä itselleen jatkosopimuksen. Jokaiselle valmentajalle tulee kauden aikana ylä- ja alamäkiä, jotka antavat työkaluja siihen valmentajan omaan työkalupakkiin. Jussi on saanut tästä kaudesta hyvää oppia ja on varmasti ensi kaudella entistä valmiimpi päävalmentajan vaativaan pestiin, toteaa Vilppaan toiminnanjohtaja Sami Toiviainen seuran tiedotteessa.
Vilppaan kausi alkoi hyvän harjoituskauden jälkeen vaisusti ja lokakuun saldo oli vain kaksi voittoa ja viisi tappiota. Otteet paranivat marraskuussa (4/1) ja myös joulukuu (4/2) sujui voittopuolisesti. Paikka ylemmässä jatkosarjassa varmistui kaksi kierrosta ennen päätöstä ja tällä hetkellä Vilpas taistelee sijalla kolme (15/15), kun jatkosarjaa on jäljellä kaksi ottelua.
- Hienoa, että saatiin sovittua jatkosta jo nyt. Oma tavoitteeni kauteen lähdettäessä oli, että kykenen auttamaan sekä kehittämään joukkuetta ja tekemään koviakin päätöksiä. Kausi on ollut vuoristoratamainen, muuttujia on ollut paljon ja virheitäkin on tullut tehtyä, mutta tämä kaikki on opettanut erittäin paljon ja näyttänyt miten eri asioiden kanssa on parasta toimia. Vielä on ratkaisupelit jäljellä ja tulemme antamaan kaikkemme, jotta menemme mahdollisimman pitkälle. Vilppaan organisaatiossa on hyvä toimia valmentajana ja Salohallissa on aina hyvä tunnelma fanien toimesta. Kiitos siitä seuralle sekä kannattajille. Seuraavaan kauteen on varmasti helpompaa lähteä, kun on yksi kausi Korisliigan päävalmentajana takana. Töitä tehdään jo ensi kauttakin ajatellen, mutta pääfokus on luonnollisesti tässä kaudessa ja sen lopettamisessa vahvasti, Savolainen kommentoi.
Uudenkaupungin Korihaiden tuorein kiinnitys tulevan kauden Korisliiga-joukkueeseen on yhdysvaltalainen Brian Goracke. Vuoden sopimuksen tehnyt 22-vuotias laituri aloittaa syksyllä ensimmäisen kautensa Euroopassa valmistuttuaan keväällä Montana Staten yliopistosta.
Uudenkaupungin Korihait on tehnyt kahden vuoden mittaisen pelaajasopimuksen takamies Leo Eklundin kanssa. 19-vuotias Eklund siirtyy kasvattajaseurastaan Helsingin NMKY:stä ensimmäistä kertaa Korisliiga-ympyröihin.
Honkalaiskasvatti Lauri Kallio, 22, nähdään Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueen vahvuudessa myös kaudella 2025-26.
Emil Uotila, 25, jatkaa Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueessa kaudella 2025-26.
Kauhajoki arvottiin kolmanteen karsintaturnaukseen, jossa se kohtaa avauskierroksella liettualaisen Uniclub Bet Juventus Utenan.
Kauhajoki on solminut vuoden jatkosopimuksen Eemi Luukkosen kanssa. Luukkonen on pelannut Kauhajoella kaksi edellistä kautta.
Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.
Marttisen sopimus on muotoa 1+1. Lapualle Marttinen siirtyy Kobrista KTP-Basketista, jossa hän pelasi kaksi edellistä kautta.
196-senttinen takamies on pelannut aiemmin Korisliigaa Lapuan Kobrien ja Helsinki Seagullsin paidassa sekä I divisioona A:ta Helsinki Basketball Academyn (HBA) ja Helsingin NMKY:n riveissä.
Kouvot on solminut tulevan kauden kattavan pelaajasopimuksen 190-senttisen takamiehen Tai Bibbsin kanssa. Bibbs on Columbian ja Howardin yliopistojen kasvatti. Ammattilaisena Bibbs on pelannut aiemmin Suomessa, Kroatiassa ja Luxemburgissa.