14.1.2022 19:59 Lahti Basketballin kolmannen jakson kovasta kiristä huolimatta Helsinki Seagulls taputteli ottelun selkein luvuin ja eteni finaaliin.

Seagullsin Antti Kanervo, Shawn Huff ja Tuukka Kotti pitivät johdon yllä, vaikka Lahden Khalil Iverson pääsikin irti muutaman kerran. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Helsinki Seagulls kohtaa huomenna lauantaina miesten Suomen Cupin finaalissa Salon Vilppaan. Seagulls varmisti paikkansa kaatamalla Lahti Basketballin ainoassa välieräottelussa luvuin 108–87.
Isosta piste-erosta huolimatta ottelu ei ollut läpihuutoa. Lokit pääsivät jo puoliaikatauolle reippaassa johdossa 55–39, mutta kolmannella jaksolla alkoi Lahden rynnistys. Haastajat kävivät parhaimmillaan vain viiden pisteen päässä tasoituksesta Ali Aholan sekä ulkomaalaisvahvistusten Antonio Ballardin ja Khalil Iversonin johdolla, mutta Seagulls sai pidettyä johtonsa ja kasvatettua sitä jälleen loppua kohti.
Vajaasta miehityksestä kärsivän Lahden tehotiimistä Aholalle merkittiin 16 pistettä ja kolme koriin johtavaa syöttöä, Iversonille 18 pistettä ja seitsemän levypalloa ja Ballardille 23 pistettä, kymmenen levypalloa ja neljä syöttöä.
– Seagulls oli juuri niin kova kuin arvata saattoi. He rokottivat meitä armottomasti, kun olimme myöhässä. Saimme kuitenkin vähän fiksattua palloskriinipuolustusta ja nousimme vielä taistelemaan voitosta. Pystyimme reagoimaan vaikeuksiin, mutta sitten yksinkertaisesti loppuivat rahkeet, kommentoi Lahden päävalmentaja Pieti Poikola.
Seagullsin rasvatun lailla toimivan hyökkäyksen kärkiniminä nähtiin kotimaiset maajoukkuesankarit Shawn Huff ja Antti Kanervo. Huff teki ottelussa 22 pistettä ja keräsi viisi levypalloa sekä viisi syöttöä. Kanervo puolestaan pommitti 21 pistettä hervottomilla osumatarkkuuksilla – takamiehen kolmoset upposivat suhteessa 5/6.
– Vastustajalla ei ollut läheskään täysi rosteri, joten täytyy hyvästä pelistämme huolimatta huomioida nämä lieventävät asianhaarat. Pelaamattomuus tuntui tietyllä tavalla ja saattoi joidenkin pelaajien liikkeissä näkyäkin, mutta fyysisesti fiilis oli todella hyvä, kommentoi Kanervo.
Myös Lassi Nikkarinen näytti jälleen, mistä hänen peliälynsä on tehty, kun Seagullsin nuori pelinjohtaja jakoi kuusi koriin johtavaa syöttöä hyökkäyksen moottorina.
Seagulls etenee nyt kohtaamaan Salon Vilppaan, joka lunasti oman finaalipaikkansa pelaamata välieräottelua ollenkaan, sillä Kauhajoki joutui vetäytymään turnauksesta viime hetkellä koronavaikeuksien takia. Se ei välttämättä silti tarkoita automaattisesti etulyöntiaseman olevan kummallakaan puolella.
– Hyvä, että saimme alle tällaisen ottelun. Aluksi toki etu oli Vilppaan puolella, koska he pääsivät finaaliin suoraan, mutta meillä on nyt voitettu peli alla, joten väitän, että se etu on nyt syöty, Kanervo lisäsi.
Tänään ratkottiin miesten Korisliigan runkosarjasijoituksia urakalla. Kauhajoki sinetöi paalupaikan. Muut ylempään jatkosarjaan pääsijät ovat Tapiolan Honka, Salon Vilpas, Helsinki Seagulls, Korihait ja KTP-Basket.
Korisliigan runkosarja päättyy viikonloppuna. Lauantaina ohjelmassa on neljä ottelua ja sunnuntaina kaksi. Sunnuntaina ratkeaa viimeiset joukkueet ylempään ja alempaan jatkosarjaan. Kauhajoen ja Seagullsin ottelu on vapaasti katsottavissa Jimiltä.
Miesten Korisliigan viimeistä sijaa pitävä Kobrat repi Loimaalta kauden kolmannen voittonsa. Huomio kiinnittyi sentteri Efton Reidiin, joka kirjautti 26 pistettä, 21 levypalloa ja tehokkuuslukeman 47.
Miesten Korisliigan kolmen ottelun ilta päättyi Helsinki Seagullsin, Tapiolan Hongan ja Kouvojen voittoihin. KTP-Basket puolestaan kärsi tappion Hannes Pöllän huikeasta tehoilusta huolimatta.
Kotijoukkueen vahva kolmas jakso oli avainroolissa KTP-Basketin otteluvoitossa. KTP on nyt miesten Korisliigan kuudennella sijalla ja Kobrat viimeisellä.
Kataja Basketin yhdysvaltalaistakamies De’Vion Harmon palkittiin joulukuun urotöistään Korisliigan kuukauden pelaajana. Joukkue kamppailee tasaväkisessä tilanteessa paikasta ylemmässä jatkosarjassa.
Miesten Korisliigassa otteluvoitot menivät sarjan toista sijaa pitävälle Tapiolan Hongalle ja kymmenenneksi valahtaneelle Bisons Loimaalle.
Nousua ylempään jatkosarjaan yrittävä Kataja sai tärkeät sarjapisteet Salosta kuukauden pelaajaksi valitun De'Vion Harmonin 37 pisteen avulla. Sarjakärki Kauhajoki puolestaan kasvatti eroaan Vilppaaseen omalla jatkoaikavoitollaan.
Miesten Korisliigan illan kierroksen voittajia olivat Tampereen Pyrintö, Korihait, Tapiolan Honka ja Kauhajoki.
Ylemmän jatkosarjan paikoista ärhäkästi taistelevat KTP-Basket ja Helsinki Seagulls ottivat tänään sarjapisteitä kotikentillään.