26.3.2024 20:49 Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa voittivat tänään Helsinki Seagulls ja Korihait.

Okko Järvi pussitti komeasti kaaren takaa voitossa. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Helsinki Seagulls varmisti tänään ykkössijansa miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa ja näin ollen lähdön paalupaikalta playoffeihin. Asia vahvistui, kun Salon Vilpas kaatui kotonaan 78–88.
Parketin pistelinkona nähtiin Seagullsin suomalaissankari Okko Järvi, jonka tilastorivillä komeili 28 pistettä, seitsemän levypalloa ja kolme riistoa. Järven yhdeksästä kolmen pisteen yrityksestä upposi viisi.
– Meillä oli todella vaikea alku tähän kalenterivuoteen, kun hävisimme seitsemän peliä yhdeksästä, ja sillä hetkellä näytti vähän heikolta meidän kannaltamme. Mutta oikealla hetkellä aloimme taas voittaa. Nyt pelimme näyttää taas siltä, miltä se näytti syksyllä kauden alkaessa, ellei jopa vielä vähän tasaisemmalta ja paremmalta. Kaikki tuntuvat olevan mukana pelissä, Järvi kommentoi Ruudun haastattelussa.
Vilppaan korikuningas ottelussa oli Jacob Grandison 15 pisteellä ja viidellä levypallolla. Vilpas tavoittelee playoffeihin kotietua muttei ole pystynyt sijoitustaan vielä varmistamaan.
Ylemmässä jatkosarjassa varmistui samalla toinenkin sijoitus, sillä BC Nokia jää sarjassa Seagullsin voiton ja oman tappionsa myötä varmuudella sijalle kaksi. Nokia kärsi tappionsa Korihaita vastaan luvuin 75–86. Korihait puolestaan hakee Vilppaan tavoin parhaillaan kotietua ylemmästä jatkosarjasta, jossa sijat neljästä kuuteen ovat tiukassa sumpussa.
Korhaiden korkeimmat pisteet olivat Javion Ogunyemin 18. Jalen Jackson häikäisi 15 pisteellä, 13 levypallolla, viidellä syötöllä ja kolmella riistolla.
Nokian kovin luu puolestaan oli Both Gach 22 pisteellä. Päävalmentaja Greg Gibson kommentoi ottelua Ruudulla:
– En ole kovin yllättynyt tästä tuloksesta sen perusteella, mitä olen nähnyt viime päivinä. Pelaajien olo on käynyt melko mukavaksi. Hyvä uutinen on se, että meillä on aikaa harjoitella. Jokaisen on katsottava peiliin, ja tiedän kyllä, että se on vaikeaa juuri nyt. Olemme lukinneet sijoituksemme, ja pelaajat miettivät jo playoffeja, mutta se ei silti ole syy tulla kentälle ilman, että on keskittynyt peliin.
Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin kaksi ottelua. Korihait kaatoi Helsinki Seagullsin, jolle tappio oli jo viides kuudesta viimeisimmästä ottelusta. Salon Vilpas puolestaan kasvatti kaulaa lohkon kärjessä taivuttamalla kakkossijan haltija Kauhajoen.
Miesten Korisliigassa voittivat tänään ylemmän jatkosarjan kolmonen KTP-Basket ja alemman jatkosarjan ykkönen Tampereen Pyrintö.
Korisliigan jatkosarjoja pelataan vielä muutama kierros, mutta Kouvot varmisti tämäniltaisella voitollaan Bisons Loimaasta, ettei voi enää pudota sarjan viimeiselle sijalle. Putoajan paikalle sijoittuu näin ollen Kobrat.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa vain kaksi parhaiten sijoittunutta joukkuetta pääsee playoffeihin. Näitä sijoja pitävät tällä hetkellä hallussaan Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö, jotka kohtasivat tänään Tampereella.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion.
Kataja Basket kohosi jälleen alemman jatkosarjan kärkeen kaatamalla Kobrat. Se oli hyvä uutinen myös Kouvoille, joka kilpailee Kobria vastaan panoksena Korisliigassa pysyminen. Kouvot on oman Lahti-voittonsa ansiosta nyt neljä voittoa Kobrien edellä, kun ottelukierroksia on jäljellä neljä, mutta joukkueiden keskinäinen etu on toistaiseksi Kobrilla.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Tampereen Pyrintö otti merkittävän voiton, jolla se lunasti itselleen takaisin lohkon kärkipaikan. Ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kävi onnistuneella vierasreissulla.
Helsinki Seagullsin Trey Niemi teki suorastaan ekonomista työtä osuessaan kaksi kolmasosaa kaikista heittoyrityksistään. Joukkuetoveri Rene Rougeau jäi syötön päähän triplatuplasta. Korihaiden pistekuninkaat Ville Tahvanainen ja Frank Champion.
Kobrat kaatoi kotonaan Lapualla Kouvot. Joukkueet kilpailevat keskenään parhaillaan alemman jatkosarjan viimeisen sijan eli putoajan paikan välttämisestä. Ottelun myötä Kobrilla on kaudelta koossa viisi voittoa ja Kouvoilla kahdeksan, kun pelejä on enää viisi kierrosta jäljellä.
Kauhajoen Ike Nweke valittiin miesten Korisliigassa tammikuun 2026 Kuukauden pelaajaksi. Saman kuukauden aikana Kauhajoki voitti kuudesta ottelustaan viisi ja nousi runkosarjan kärkeen. Nyt pelaaja kertoo poikkeuksellisesta polustaan, joka alkoi Yhdysvaltojen Marylandista.