4.8.2021 13:46 Korisliiga-kauteen valmistautuva Uudenkaupungin Korihait testaa neljänneksi ulkomaalaisvahvistukseksi serbialaista sentteriä Balsa Dragovicia. Koeaika on kahden viikon mittainen

208-senttinen Dragovic, 24, on syntynyt Montenegrossa, mutta omaa Serbian kansalaisuuden.
– Olen erittäin innoissani tästä mahdollisuudesta tulla Suomeen. Olen kuullut paljon hyvää suomalaisesta koripallosta, pelaajista, Korisliigan tasosta ja kilpailullisuudesta, Dragovic kommentoi seuran tiedotteessa.
Dragovic on lukioiästä lähtien asunut Yhdysvalloissa. Kaliforniassa lukion käynyt Dragovic edusti neljän vuoden ajan akateemisesti maineikasta Harvardin yliopistoa. Valmistumisen jälkeen Dragovic on pelannut Espanjan kolmostasolla sekä Serbian kakkos- että kolmostasolla.
– Olen kuullut Korihaiden organisaatiosta hyvää ja tiedän, että meillä on hyviä pelaajia joukkueessa. Juteltuani päävalmentaja Jarno Nikulan kanssa vakuutuin, että Korihait on minulle oikea paikka.
– Pystyn pelaamaan monipuolisesti kentällä. Jos voisin valita oman vahvuuteni, niin se olisi heittotaitoni, jonka avulla pystyn pelaamaan sekä korin läheisyydessä että kaarella, Dragovic kertoo vahvuuksistaan.
Päävalmentaja Jarno Nikula näkee Dragovicissa paljon potentiaalia.
‒ Hän on pitkä ja heittotaidollinen pelaaja, joka osaa myös pelata selkä kohti koria. Odotan myös sieltä suunnalta tulevan pelaajan omaavan kovan ja rautaisen asenteen, Nikula kertoo viitaten serbialaiseen mentaliteettiin.
‒ Mielenkiintoinen pelaaja kaikin puolin. Serbialaisen junioripolun käyneenä uskon, että hänellä on perustaidot kunnossa.
Korihailla on Dragovicin ohella ensi kautta koskevat sopimukset Bojan Sarcevicin, Aamos Nikulan, Tommi Lehtosen, Manuel Barnesin, Atte Pertun, Sebastian Lindbergin, Jaakko Lahden, Akseli Arvosen, Mio Hyvösen, Jalen Henryn, Unique McLeanin ja Koby Thomasin kanssa.
KTP vahvistaa rivejään Tucker Richardsonilla, joka oli johdattamassa keväällä 2024 BC Nokian Suomen mestaruuteen.
Kataja Basket kohosi jälleen alemman jatkosarjan kärkeen kaatamalla Kobrat. Se oli hyvä uutinen myös Kouvoille, joka kilpailee Kobria vastaan panoksena Korisliigassa pysyminen. Kouvot on oman Lahti-voittonsa ansiosta nyt neljä voittoa Kobrien edellä, kun ottelukierroksia on jäljellä neljä, mutta joukkueiden keskinäinen etu on toistaiseksi Kobrilla.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Tampereen Pyrintö otti merkittävän voiton, jolla se lunasti itselleen takaisin lohkon kärkipaikan. Ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kävi onnistuneella vierasreissulla.
Helsinki Seagullsin Trey Niemi teki suorastaan ekonomista työtä osuessaan kaksi kolmasosaa kaikista heittoyrityksistään. Joukkuetoveri Rene Rougeau jäi syötön päähän triplatuplasta. Korihaiden pistekuninkaat Ville Tahvanainen ja Frank Champion.
Kobrat kaatoi kotonaan Lapualla Kouvot. Joukkueet kilpailevat keskenään parhaillaan alemman jatkosarjan viimeisen sijan eli putoajan paikan välttämisestä. Ottelun myötä Kobrilla on kaudelta koossa viisi voittoa ja Kouvoilla kahdeksan, kun pelejä on enää viisi kierrosta jäljellä.
Kauhajoen Ike Nweke valittiin miesten Korisliigassa tammikuun 2026 Kuukauden pelaajaksi. Saman kuukauden aikana Kauhajoki voitti kuudesta ottelustaan viisi ja nousi runkosarjan kärkeen. Nyt pelaaja kertoo poikkeuksellisesta polustaan, joka alkoi Yhdysvaltojen Marylandista.
Lahti Basketball lähti kauteen ensisijaisena tavoitteenaan säilyttää sarjapaikka mutta on noussut jo alemman jatkosarjan korkeimmalle sijalle.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi ylemmän jatkosarjan kierros, jossa voittajat vaihtuivat viime kierrokseen nähden Vilpasta lukuun ottamatta.
Miesten Korisliigan kahdessa alemman jatkosarjan ottelussa voiton veivät Tampereen Pyrintö ja Lahti Basketball, jotka pitävät hallussaan sarjan kahdeksatta ja yhdeksättä sijaa tasaisessa tilanteessa.
Kauhajoen tuorein vahvistus Skyler Flatten antoi vahvan taidonnäytteen 26 pisteellä ja seitsemällä levypallolla sekä upottamalla Seagullsin summerin soidessa kilometrikolmosella.