4.8.2021 13:46 Korisliiga-kauteen valmistautuva Uudenkaupungin Korihait testaa neljänneksi ulkomaalaisvahvistukseksi serbialaista sentteriä Balsa Dragovicia. Koeaika on kahden viikon mittainen

208-senttinen Dragovic, 24, on syntynyt Montenegrossa, mutta omaa Serbian kansalaisuuden.
– Olen erittäin innoissani tästä mahdollisuudesta tulla Suomeen. Olen kuullut paljon hyvää suomalaisesta koripallosta, pelaajista, Korisliigan tasosta ja kilpailullisuudesta, Dragovic kommentoi seuran tiedotteessa.
Dragovic on lukioiästä lähtien asunut Yhdysvalloissa. Kaliforniassa lukion käynyt Dragovic edusti neljän vuoden ajan akateemisesti maineikasta Harvardin yliopistoa. Valmistumisen jälkeen Dragovic on pelannut Espanjan kolmostasolla sekä Serbian kakkos- että kolmostasolla.
– Olen kuullut Korihaiden organisaatiosta hyvää ja tiedän, että meillä on hyviä pelaajia joukkueessa. Juteltuani päävalmentaja Jarno Nikulan kanssa vakuutuin, että Korihait on minulle oikea paikka.
– Pystyn pelaamaan monipuolisesti kentällä. Jos voisin valita oman vahvuuteni, niin se olisi heittotaitoni, jonka avulla pystyn pelaamaan sekä korin läheisyydessä että kaarella, Dragovic kertoo vahvuuksistaan.
Päävalmentaja Jarno Nikula näkee Dragovicissa paljon potentiaalia.
‒ Hän on pitkä ja heittotaidollinen pelaaja, joka osaa myös pelata selkä kohti koria. Odotan myös sieltä suunnalta tulevan pelaajan omaavan kovan ja rautaisen asenteen, Nikula kertoo viitaten serbialaiseen mentaliteettiin.
‒ Mielenkiintoinen pelaaja kaikin puolin. Serbialaisen junioripolun käyneenä uskon, että hänellä on perustaidot kunnossa.
Korihailla on Dragovicin ohella ensi kautta koskevat sopimukset Bojan Sarcevicin, Aamos Nikulan, Tommi Lehtosen, Manuel Barnesin, Atte Pertun, Sebastian Lindbergin, Jaakko Lahden, Akseli Arvosen, Mio Hyvösen, Jalen Henryn, Unique McLeanin ja Koby Thomasin kanssa.
Ville Tahvanainen ja Mikael Aalto johtivat Korihait neljänteen voittoon Tapiolan Hongasta.
Ylemmän jatkosarjan voittanut Salon Vilpas eteni toisena joukkueena välieriin. Ottelusarja Pyrintöä vastaan päättyi salolaisten voittoon 4-1. Ratkaiseva voitto irtosi kotiyleisön edessä.
Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.
Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.
Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.
Tapiolan Honka jätti vastalausevarauksen 29. maaliskuuta pelatun Korisliigan puolivälieräottelun Korihait-Tapiolan Honka-ottelun loppuhetkien tapahtumista.
Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.
Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.
Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.
Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.