Severi Kaukiainen jatkaa Kauhajoella, Karhu Basketille sopimuksia

2.6.2023 20:45 Päättyneellä kaudella niin Korisliigan arvokkaimpana pelaajana (MVP) kuin vuoden kuudentena pelaajanakin palkittu Severi Kaukiainen, 25, on solminut kaksivuotisen jatkosopimuksen SM-hopeamitalisti Karhu Basketin kanssa. Karhu Basket julkisti samalla Joona Hakamaan ja Eero Innamaan jatkosopimukset sekä Eemi Luukkosen ja Oliver Kandénin saapumisen Kauhajoelle.

Severi Kaukiainen sähisee Karhu Basketin takakentällä myös seuraavat kaksi kautta. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga.

Susijengi-debyyttinsäkin päättyneellä kaudella tehnyt Peli-Karhujen kasvatti Kaukiainen edusti Karhu Basketia Korisliigassa 45 ottelussa 24,1 minuutin, 13,0 pisteen, 5,0 syötön, 2,5 levypallon ja 1,1 riiston keskiarvoin.

FIBA Europe Cupissa Kaukiainen täytti tilastosarakkeita puolestaan 23,5 minuutin, 10,9 pisteen, 2,6 syötön ja 2,4 levypallon keskiarvoin. Karhu Basket eteni Kaukiaisen kapellimestaroimana FIBA Europe Cupin välieriin asti.

Kaukiaisen kaksivuotinen jatkosopimus sisältää ulkomaanoptiot kesille 2023 ja 2024.

- Severin nousujohteiset kaksi ensimmäistä vuotta Kauhajoella ovat hyvä osoitus toimivasta yhdistelmästä, jossa pelaajan korkea motivaatio, riittävän haastava ympäristö ja tietysti terveenä pysyminen ovat kaikki toteutuneet, päävalmentaja Janne Koskimies kommentoi Karhu Basketin tiedotteessa.

- Seuraavaksi (Severin) pitää pystyä ottamaan myös isompi johtajan rooli, jossa on tietysti ihan samalla tavalla mahdollisuus kehittää itseään kuin millä tahansa muullakin osa-alueella.

Hakamaa ja Innamaa jatkavat, Luukkonen ja Kandén lakeuksille

Viime vuoden miehistöstään Karhu Basket on solminut jatkosopimukset Joona Hakamaan ja Eero Innamaan kanssa.

197-senttinen ja 22-vuotias Karhu Basketin oma kasvatti Joona Hakamaa aloittaa syksyllä kuudennen kautensa Korisliigassa. Hakamaa kirjautti päättyneellä kaudella kauhajokisille 2,4 pistettä ja 0,8 levypalloa ottelua kohden. Turun NMKY:n kasvatti Eero Innamaa aloittaa Hakamaan tavoin kuudennen pääsarjakautensa Karhu Basketissa. 188-senttinen ja 25-vuotias Innamaa kirjautti hopeakaudella Karhu Basketille 3,1 pistettä ja 1,6 levypalloa ottelussa.

Uusina pelaajina Karhu Basket on kiinnittänyt Eemi Luukkosen ja Oliver Kandénin.

Kaksimetrinen ja 21-vuotias Eemi Luukkonen siirtyy Kauhajoelle 2+1-vuotisella sopimuksella. Lahti Basketballin kasvatti kirjoitti lahtelaisjoukkueelle Korisliigalla 4,8 pistettä ja 2,8 levypalloa ottelussa.

Viime kaudella Jyväskylän JBA:ta Divari A:ssa edustanut Oliver Kandén on puolestaan Loimaan Korikonkarien kasvatti. 198-senttinen ja 19-vuotias Kandén kuului divarin hopealle päätyneen JBA:n runkomiehiin 15,3 pisteen, 5,5 levypallon ja 1,6 syötön tehoin.

Karhu Basketilla on voimassa sopimukset kaudesta 2023-24 Daniel Dolencin, Severi Kaukiaisen, Eero Innamaan, Joona Hakamaan, Eemi Luukkosen ja Oliver Kandénin kanssa.

Henkilöt

 
21.10.2025 21:27 Korisliiga

KTP ja Kouvot keräsivät kauden toiset sarjapisteensä – Vilppaalle viides perättäinen voitto

KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.

18.10.2025 20:19 Korisliiga

Kobrille avausvoitto, Pyrinnölle ja Hongalle kauden toiset – Vilpas otti vahvan kotivoiton Kauhajoesta ja johtaa sarjaa

Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.

17.10.2025 21:03 Korisliiga

Bisons ja Seagulls kumpikin roimiin kotivoittoihin – Kokon heittojyvä kohdallaan, Rougeaulla häikäisevän monipuolinen tilastorivi

Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.

16.10.2025 10:00 Yhteistyökumppanit

Tarkett Koripalloliiton uudeksi yhteistyökumppaniksi

Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.

15.10.2025 10:45 Korisliiga

Korihait hankki takakentälleen tuuraajan reilun kuukauden sopimuksella – nyt Ville Tahvanainen on aloittanut kauden loistavilla tilastoilla ja pelkillä voitoilla

Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.

14.10.2025 21:05 Korisliiga

Seagulls kauden toiseen voittoonsa KTP:n Hirvonen–Pöllä-tandemin vahvasta pelistä huolimatta

Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.

14.10.2025 16:56 Korisliiga

Henri Kantonen vahvistaa Kataja Basketia

Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.

11.10.2025 21:06 Korisliiga

Kauhajoki roimaan voittoon Hongasta – Korihait jatkaa tappiotonta suoraansa

Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.

10.10.2025 20:40 Korisliiga

Seagulls, KTP ja Lahti kaikki vähintään 20 pisteen voittoihin – Vilpas jatkaa edelleen puhtaalla pelillä

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.

9.10.2025 10:00 Koripalloliitto

Koripallon tilastopalvelun siirtymävaihe jatkuu

Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.

Näytä lisää vastaavia