9.3.2020 21:26 Kauhajoen Karhubasket haki Nokialta reilun voiton.

Stacy Davisin 29 pistettä eivät riittäneet voittoon Nokialla. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Korisliigan kolmatta sijaa pitävä Kauhajoen Karhubasket kävi Nokialla hakemassa kaksi sarjapistettä. Isännät kaatuivat selkein lukemin 63–87.
BC Nokian sentteri Stacy Davis piti joukkuettaan pinnalla 29 pisteellä, mutta tasaisemmin onnistunut Kauhajoen pelaajakierto veti pidemmän korren.
– Kauhajoki tuli ja pelasi hyvän koripallo-ottelun. Pystyimme vastaamaan aika hyvin kolmannen neljänneksen puoleenväliin saakka, mutta sen jälkeen annoimme pelin heille. Mutta näin se menee. Joskus voittaa, joskus häviää, Davis kommentoi.
Kauhajoen kokoonpanossa kaksinumeroisiin pisteisiin ylsi peräti kuusi pelaajaa, joista korkeimman saldon, 16, keräsi Samuel Givens. Reippaasta voitosta huolimatta joukkuetoveri Antti Niskanen kommentoi peliä hillittyyn sävyyn.
– Kaksi viimeisintä peliä Nokiaa vastaan on mennyt meiltä paremmin. Ehkä olemme oppineet olemaan valmiita heidän intensiteettiään vastaan. Täällä on aina tiivis tunnelma, ja varsinkin kotisalissa Nokia saa kovan paineen päällä. Jos alkaa perääntyä, niin tulee hankalaa, Niskanen totesi.
Kataja Basket kaatoi toisen pahimmista kilpailijoistaan, Bisons Loimaan, ja varmisti oman pääsynsä pudotuspeleihin. Lahti Basketball ei olisi myöskään enää uhannut joensuulaisia, koska se kärsi hiuksenhienon tappion sarjaputoaja Kobrille. Ylemmässä jatkosarjassa puolestaan korkein ja matalin sija on ratkaistu, mutta niiden välissä järjestys voi vielä jatkosarjojen päätöskierroksella muuttua.
Miesten Korisliigan jatkosarjoja on kullakin joukkueella jäljellä enää yksi tai kaksi ottelua. Alemman jatkosarjan toinen playoff-joukkue ja ylemmän jatkosarjan joukkueiden järjestys sijoilla 2–5 ovat edelleen mysteerejä.
Tapiolan Honka tavoittelee viimeisillä kierroksilla jatkosarjasijoituksensa kohentamista ja kotiedun saavuttamista playoffeihin. Espoolaisseura on taulukossa viidentenä mutta tasapisteissä kahden ylempänä olevan joukkueen kanssa.
Tampereen Pyrintö on varmuudella mukana Korisliigan pudotuspeleissä, mutta Lahti Basketball ja Bisons Loimaa voivat vielä teoriassa saavuttaa toista pääsylippua hallussaan pitävän Kataja Basketin. Ylemmässä jatkosarjassa Korihait, KTP-Basket ja Tapiolan Honka uhkaavat Kauhajoen kakkossijaa. Salon Vilpas ei pelannut tänään, mutta sen paalupaikkaa ei voi viedä enää kukaan.
KTP-Basketin Remu Raitanen on kehittynyt koripalloilijana mutta pyrkii iltaisin tyhjentämään lajiin liittyvät mietteet päästään. Muutoin kentällä tapahtuvia asioita tulee helposti yliajateltua – etenkin nyt, kun seura pelaa parasta kauttaan aikoihin.
Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin kaksi ottelua. Korihait kaatoi Helsinki Seagullsin, jolle tappio oli jo viides kuudesta viimeisimmästä ottelusta. Salon Vilpas puolestaan kasvatti kaulaa lohkon kärjessä taivuttamalla kakkossijan haltija Kauhajoen.
Miesten Korisliigassa voittivat tänään ylemmän jatkosarjan kolmonen KTP-Basket ja alemman jatkosarjan ykkönen Tampereen Pyrintö.
Korisliigan jatkosarjoja pelataan vielä muutama kierros, mutta Kouvot varmisti tämäniltaisella voitollaan Bisons Loimaasta, ettei voi enää pudota sarjan viimeiselle sijalle. Putoajan paikalle sijoittuu näin ollen Kobrat.
Erinomaista Korisliiga-kautta pelaavan Tapiolan Hongan miesten joukkueen ensi kauden 2026-27 rakentaminen on käynnistetty sopimalla Aapo Heinosen jatkosta joukkueen päävalmentajana.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa vain kaksi parhaiten sijoittunutta joukkuetta pääsee playoffeihin. Näitä sijoja pitävät tällä hetkellä hallussaan Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö, jotka kohtasivat tänään Tampereella.