2.12.2021 12:14 BC Nokia on tehnyt pelaajasopimuksen yhdysvaltalaisen Steven Haneyn kanssa.

BC Nokia kertoo tiedotteessaan, että on tehnyt pelaajasopimuksen Puolasta saapuvan yhdysvaltalaispelaaja Steven Haneyn kanssa.
198-senttinen Haney aloitti kuluvan kauden MKS Dąbrowa Górniczassa, jossa hän ehti pelata seitsemän ottelua Puolan pääsarjaa ja kaksi ottelua Alpe Adria Cupia. Pääsarjaotteluissaan hän tilastoi keskimäärin 8,4 pistettä ja 0,9 levypalloa ottelua kohden.
Haney kärsi loukkaantumisen kesällä ja toivuttuaan siirtyi alun perin Dąbrowa Górniczaan korvaamaan toista loukkaantunutta yhdysvaltalaispelaajaa. Kun korvattava pelaaja toipui loukkaantumisesta, Haney vapautettiin etsimään uutta seuraa.
Haney pelasi yliopistoaikanaan University of Central Floridassa ja Loyola Marymountissa. Ammattilaisuransa Haney aloitti kaudella 2018–19 Kosovossa, josta siirtyi Ruotsin pääsarjassa pelaavaan östersundilaiseen Jämtland Basketiin. Kolmannen ammattilaiskautensa, 2020–21, Haney aloitti Puolan pääsarjassa SKS Starogard Gdańskissa, josta siirtyi liettualaiseen KK Pieno žvaigždėsiin.
– Steven todellakin osaa heittää koripalloa. Sain hänen Ruotsin valmentajaltaan suuret suositukset, että hän on aito ammattilainen ja pidetty henkilö joukkuekavereidensa keskuudessa. Toivottavasti hän tuo pelaamiseemme lisäenergiaa, Nokian päävalmentaja Greg Gibson kommentoi.
Haney on Nokian mukaan todennäköisesti kokoonpanossa jo sunnuntaina, kun joukkue kohtaa kotikentällään Tampereen Pyrinnön.
Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.
Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.
Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.
Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.
KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.
Joensuulaisseura on solminut sopimuksen 36-vuotiaan Antti Kanervon kanssa. Kataja Basket tiedotti sunnuntai-iltana irtisanoneensa Jaquan Carlosin ja Jayden Taylorin sopimukset.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.