Myerin heittokäsi pelasti Lahden koti-illan – Uran tappioputki jatkuu

1.11.2020 19:09 Ura Basket kävi kirvelevän lähellä kauden ensimmäistä voittoaan. Isäntä Lahti Basketball nokitti viime sekunneilla.

Brandon Myer johti Lahden kotivoittoon. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga

Lahti Basketball taivutti vieraanaan käyneen Ura Basketin uskomattomassa trillerissä luvuin 85–84. Ura saapui otteluun neljän ottelun tappioputkessa, joka venyi ottelun yllättävien loppukäänteiden jälkeen viiteen.

Alkumatkalla Lahti kulki edellä, mutta kolmas jakso päättyi tasoissa ja Ura dominoi päätösneljännestä. Vieraat näyttivät hetken jo voittaneen ottelun, kiitos erityisesti Teemu Sulosen heittokäden, joka osui kaaren takaa neljä kertaa viidellä yrityksellä. Mutta toisin kuitenkin kävi.

Puolitoista minuuttia ennen loppusummeria Lahti oli peräti kymmenen pistettä Uran takana. Loppusuoralla, kun ensimmäiset katsojatkin olivat alkaneet jo poistua hallista, nähtiin kotijoukkueen hervoton kiri. Muutamaa sekuntia ennen summeria riistot puolin ja toisin ja Matti Nuutisen askelrike päästivät jo kahden pisteen päähän tulleen Lahden yrittämään vielä yhtä hyökkäystä. Voittoheitosta vain sekunti ennen päätöstä vastasi yhdysvaltalaislaituri Brandon Myer.

– Meillä oli liikaa menetyksiä, ja olimme liian rentoina välillä. Mutta kuten sanomme jatkuvasti joukkueen kanssa, ottelu ei ole ohi ennen kuin kellossa on neljä nollaa, Myer totesi pelin jälkeen Ruutu+:n haastattelussa.

Penkiltä peliin tullut Myer oli ottelussa Lahden kovin pistemies 18:lla. Hänelle kertyi osumia kaaren takaa vakuuttavat viisi kymmenestä. Uran puolella eniten pisteitä keräsi Kevin Bracy-Davis, jolle merkittiin niitä 20.

Ura Basket on nyt Uudenkaupungin Korihaiden ohella Korisliigan ainoa joukkue, joka on hävinnyt kaikki viisi otteluaan. Lahti sen sijaan ampaisi jaetulle toiselle sijalle Tampereen Pyrinnön rinnalle.

– Harmittaa. Taistelimme, vaikka meiltä on kaksi takamiestä loukkaantuneena ja Trey Niemi vielä loukkaantui pelin aikana. En tiedä, mitä lopussa tapahtui. Täytyy katsoa videolta, totesi Uran heittäjä-ässä Sulonen.

Ottelutilastot

 
12.4.2026 18:59 Korisliiga

Korisliiga-välierät käynnistyivät: Seagulls avasi kotivoitolla

Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.

12.4.2026 10:25 Korisliiga

Korisliiga-välierissä mittaa ottavat Vilppaan suomalaistähti Samu Adler ja Korihaiden kaksinkertainen Kuukauden pelaaja Frank Champion – ”Sarja jää kiinni siitä, kuka jaksaa pisimpään, joten minulla on kisassa ikäetu”, toteaa Adler

Tänä keväänä Salon Vilpas voitti ylemmän jatkosarjan reippaalla etumatkalla ja viimeisteli puolivälieräsarjan Tampereen Pyrintöä vastaan voitoin 4–1. Nyt se saa vastaansa Korihait, joka lähti playoffeihin sarjan neljänneltä sijalta ja kaatoi Tapiolan Hongan niin ikään 4–1.

11.4.2026 09:38 Korisliiga

Korisliiga-välierissä kohtaavat seitsemänneksi ja kuudenneksi sijoittuneet joukkueet: Katajan päävalmentaja Petri Virtanen ja Seagullsin takamies Osku Heinonen avaavat taustat ja analysoivat voimasuhteet

Kataja Basket on rakentanut ja hajottanut läpi koko kauden, ja palaset loksahtivat paikoilleen vasta pudotuspelien koittaessa. Helsinki Seagullsilla puolestaan todellinen valtti, henkinen kovuus, löytyi rajussa takaa-ajoasemassa, kun sitä kipeimmin tarvittiin.

9.4.2026 20:22 Korisliiga

Ottelu numero seitsemän ratkaisi: Seagulls välieriin!

Helsinki Seagulls matkustaa miesten Korisliigan välieriin kohtaamaan Kataja Basketin noustuaan 3–1-takaa-ajoasemasta voittajaksi KTP-Basketia vastaan.

7.4.2026 20:21 Korisliiga

Seagulls tasoitti – Katajan välierävastus ratkaistaan vasta seitsemännessä pelissä torstai-iltana!

Helsinki Seagulls otti kotivoiton KTP-Basketista ja venytti puolivälierät vielä seitsemänteen otteluun. Pöllä pani parastaan korin alla, mutta se ei riittänyt, kun Rougeau ja Ross kirjauttivat komeat tuplatuplat.

7.4.2026 14:36 Korisliiga

Frank Champion toistamiseen Korisliigan kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion, joka vei samaisen kunnian myös helmikuussa.

5.4.2026 19:41 Korisliiga

Viimeiset puolivälierät jatkuvat vielä: Seagulls venytti ratkaisua kaventamalla sarjan 3–2:een

Selkä seinää vasten pelannut Helsinki Seagulls otti KTP-Basketista kriittisen vierasvoiton.

4.4.2026 19:51 Korisliiga

Korihait välieriin roimalla voitolla – saa vastaansa Vilppaan

Ville Tahvanainen ja Mikael Aalto johtivat Korihait neljänteen voittoon Tapiolan Hongasta.

3.4.2026 19:17 Korisliiga

Vilpas varmisti paikkansa välierissä

Ylemmän jatkosarjan voittanut Salon Vilpas eteni toisena joukkueena välieriin. Ottelusarja Pyrintöä vastaan päättyi salolaisten voittoon 4-1. Ratkaiseva voitto irtosi kotiyleisön edessä.

2.4.2026 21:39 Korisliiga

Kataja pyyhki pöydän: ennakkosuosikki Kauhajoki kaatui suoraan neljässä ottelussa!

Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.

Näytä lisää vastaavia