14.11.2018 08:53 Espanjan kivenkovassa Liga Femeninassa Sedis Basquetissa ensimmäistä ammattilaiskauttaan pelaava Anniina Äijänen on yksi Susiladiesin tukipilareista. Äijänen ja Susiladies valmistautuu Kisakalliossa lauantaiseen EM-karsintaotteluun Töölön Kisahallissa Sloveniaa vastaan.
Anniina Äijänen ja Susiladies ovat valmiina Slovenian kaatoon. Kuva: Ville Vuorinen.
– Kausi on lähtenyt hyvin käyntiin. Meillä on kolme voittoa ja kolme tappiota. Olemme pystyneet hyvin haastamaan sarjan kärkijoukkueita, Äijänen kertoo.
– Oma rooli on vielä haussa, joten enemmän töitä on vielä edessä. Nämä pelit Susiladiesin kanssa auttavat, että saa haettua varmuutta.
Susiladies kerääntyi maanantaina Kisakallion Susi Training Centeriin hiomaan kuvioitaan kohti lauantaista EM-karsintojen kotiottelua Sloveniaa vastaan.
– Tosi hyvä palata tänne, sama systeemi ja samat pelikaverit. Positiivisin mielin lähdetty tähän karsintaikkunaan. Kaksi voittoa olisi tärkeätä meillä ja mahdollisuudet siihen on.
– Tosi tärkeitä saada paljon katsojia. Kotituki auttaa!
Veera Pirttinen, 21, pelaa ensimmäistä kauttaan ulkomailla ammattilaisena, kun hän teki kesällä sopimuksen Saksan Bundesliigassa pelaavan ChemCats Chemnitzin kanssa. Vaikka joukkueen alkukausi on ollut vaikea, on Pirttinen aloittanut ammattilaisuransa hienosti.
BC Nokian kasvatti Veera Pirttinen pelaa ensimmäistä ammattilaiskauttaan ulkomailla Saksan Bundesliigan ChemCats Chemnitzissä. Pirttinen ja Susiladies valmistautuu tällä hetkellä lauantaiseen EM-karsintaotteluun Sloveniaa vastaan Töölön Kisahallissa.
Suomen naisten maajoukkue, Susiladies, jatkaa EM-karsintojaan keskiviikkona kohtaamalla vieraskentällä Slovenian. Annika Holopaisen mukaan Ranska-tappiosta on otettu opiksi ja katseet suunnattu Slovenian kaatoon.
Espoo Basket Teamin kantaviin voimiin jo yli puoli vuosikymmentä kuulunut Lotta Vesiluoma, 25, siirtyy ensimmäistä kertaa urallaan ulkomaille, kun Vesiluoma on tehnyt sopimuksen Ruotsin pääsarjassa pelaavan Alvik Basketin kanssa.
Susiladiesin luottopelaajiin kuuluva Annika Holopainen, 28, on tehnyt sopimuksen Espanjan pääsarjassa pelaavan Araski AES:ään. Holopainen pelasi edelliskautensa Ranskan kakkossarjassa, Montbrisonissa, ja oli koko sarjan kolmanneksi paras pistenainen.
Edelliskauden Saksan Bundesliigassa pelannut Anniina Äijänen, 26, on tehnyt sopimuksen Espanjan pääsarjassa pelaavan Bembibren kanssa. Äijänen on jo ennestään ehtinyt pelata kolme kautta Espanjassa, joista yhden pääsarjassa.
Viime kaudella hurjaa jälkeä Italian kakkosliigan Carugatessa tehnyt Susiladiesin sentteri Helmi Tulonen, 23, siirtyy tulevalle kaudelle sarjatasoa ylemmäs. 189-senttisen Salon Vilppaan kasvatin uusi työnantaja on Italian pääsarjaa pelaava Basket Le Mura Lucca.
Mykistävän uran Yhdysvaltain NCAA-liigan perinteikkäimpiin joukkueisiin lukeutuvassa Georgia Techissä pelannut Lappeenrannan Catzin kasvatti Lotta-Maj Lahtinen, 22, on allekirjoittanut ensimmäisen ammattilaissopimuksensa. Susiladiesin takapelaajan on hankkinut riveihinsä hallitseva Belgian mestari, tulevalla kaudella Euroliigaa pelaava Kangoeroes Basket Mechelen.
Parhaillaan WNBA-kautta 2022 pelaava Awak Kuier, 20, on tehnyt uuden sopimuksen Italiassa, jossa hän tulee edustamaan ensi kaudella 2022-23 Reyer Veneziaa. Venetsialaisseura pelaa Italian pääsarjan, Serie A1:n, lisäksi Eurocupia.
Helmi Tulonen pelasi menneen kauden Italian Serie A2:ssa Carugaten joukkueessa. Tulonen johdatti joukkueensa aivan pudotuspelien kynnykselle, mutta Tulosen vahvoista otteista huolimatta Carugate sijoittui yhdeksänneksi.
Annika Holopainen pelasi menneen kauden Ranskan Ligue Feminine 2:n Montbrisonissa. Holopainen pelasi erittäin vahvan kauden, mutta samalla kauteen mahtui myös vaikeuksia.
Veera Pirttinen vietti menneen kauden Slovakiassa Piestanske Cajkyn joukkueessa. Pirttisen ja Cajkyn kausi päättyi Slovakian mestaruuteen.
Susiladiesin Marianne Kalin, 25, on tehnyt sopimuksen espanjalaisen Universitario de Ferrolin kanssa, joka pelaa Espanjan kakkossarjassa. Kalin pelasi edelliskaudella Espanjan pääsarjaa Bembibren riveissä.
Toista kauttaan Saksan Bundesliigassa Herner TC:ssä pelanneen Sofia Pelanderin kauteen lukeutui sekä hyviä että huonoja hetkiä. Kauden ehdottomana kohokohtana oli Saksan cupin voitto.
Veera Pirttinen pääsi juhlimaan Piestanske Cajkyn kanssa Slovakian mestaruutta. Mestaruus oli Cajkylle sen historian ensimmäinen.
Awak Kuierin kausi Italian Serie A1:ssä tuli päätökseen, kun Ragusan taival päättyi välierätappioon. Veera Pirttisen Piestanske Cajky on sen sijaan enää voiton päässä Slovakian mestaruudesta.
Anniina Äijänen pelasi menneen kauden Saksan Bundesliigassa Saarlouis Royalsin riveissä. Äijäsen kauteen mahtui paljon niin kentällä kuin sen ulkopuolella.
Awak Kuierin Ragusa ei pystynyt vielä varmistamaan Italian Serie A1:n finaalipaikkaa suomalaistähden vahvasta pelistä huolimatta. Slovakiassa Veera Pirttisen Piestanske Cajky tasoitti finaalisarjan.
Italian Serie A1:ssä käynnistyivät välierät maanantaina ja Awak Kuierin Ragusa otti avausvoiton, kun se aiheutti Schiolle kauden avaustappion kotimaan sarjassa. Marianne Kalinilla oli myös aihetta riemuun, kun Bembibre varmisti sarjapaikkansa kauden viimeisessä ottelussa.
Veera Pirttinen aloittaa taistelun Slovakian mestaruudesta, kun Piestanske Cajky kohtaa finaalissa Ruzomberokin. Finaalisarjasta on odotettavissa jännittävä, sillä joukkueiden kohtaamiset ovat olleet tällä kaudella tasaisia.