Thomas Gipson III palaa Kouvoihin

10.9.2017 Kouvot on solminut vuoden mittaisen pelaajasopimuksen tutun järkäleen kanssa kun seuran vuoden 2016 mestaruusjoukkueen väkivahva 24-vuotias sentteri Thomas Gipson III tekee vuoden tauon jälkeen paluun kouvopaitaan.

Thomas Gipson ylsi Kouvojen kanssa Suomen mestaruuteen viimeisellä Suomen kaudellaan 2015–2016. Kuva: Kai Kilappa

Edellisellä Suomen visiitillään 201-senttinen Gipson tehtaili 52 pelaamassaan ottelussa keskimäärin 13.2 pistettä ja 8.1 levypalloa ottelua kohden mainiolla 15.4 teholukemalla. Gipsonin tulon myötä Kouvojen ulkomaalaiskvartetti Korisliigakaudelle 2017–2018 on valmis seuran kiinnitettyä aiemmin kesän aikana riveihinsä takamiehet Wayne Bernardin (190cm/35v) ja James Sinclairin (190cm/24v) sekä ison laitahyökkääjän Jamie Skeenin (203cm/29v).

Thomas Gipson pelasi täydet neljä vuotta Kansas Staten yliopistojoukkueessa (131 ottelua; 9.4/5.3) ja saapui rookie-pelaajana Kouvolaan syksyllä 2015. Yhdeksän kuukautta myöhemmin ensimmäisen ammattilaiskautensa pelannut Gipson nosteli legendaarista pantteri-patsasta Kouvolan Lumon Areenalla 3733-päisen ennätysyleisön edessä. Mestaruustomun hälvettyä Kouvolan jalkakäytäviltä Gipson suuntasi tiensä Meksikoon jossa hän ehti pelata vielä pääsarjajoukkue Trigueros de Obregonin (CIBACOPA) riveissä 14 ottelua tehoin 12.6 pistettä ja 10 levypalloa.

Seuraavaksi kaudeksi Thomas Gipson siirtyi Ranskan pääsarjajoukkue Chalon-Sur-Saone (LNB Pro A) paitaan jonka kokoonpanossa vyölle kertyi kahdeksan runkosarjaottelua (2.9/3.4) ja neljä EuroCup-ottelua (3.5/5.8). Loppukaudeksi Gipson siirtyi sarjaporrasta alemmas Boulazac Basket Dordognen (LNB Pro B) joukkueeseen. Gipson pelasi Boulazacissa yhteensä 22 ottelua (6.0/4.3) kruunaten kauden jälleen mestaruuteen. Thomas Gipson palaa näin Kouvolaan kahden mestaruuden miehenä.

Lauantaina Suomeen saapunut Thomas Gipson palaa mielellään tuttuun kaupunkiin.
– Odotukseni tulevalle kaudelle ovat periaatteessa samat kuin viimeksi ollessani täällä. Haluan olla johdattamassa joukkuettamme jälleen yhteen mestaruuteen. Tuntuu todella hienolta palata kaupunkiin jonka tunnen hyvin jo entuudestaan, Gipson kertoo Kouvojen tiedotteessa.
– Henkilökohtaisesti haluan tulevalla kaudella tilastoida keskiarvokseni tupla tuplan. En ole täällä tehdäkseni pelkästään itsestäni paremman pelaajan vaan yritän auttaa myös joukkuekavereitani kehittymään kaikin keinoin.

Kouvojen päävalmentaja Jyri Lehtonen näkee, että Gipson tuo joukkueeseen ennen kaikkea fyysisyyttä.

– Seuran kannalta on hienoa, että Thomas Gipson palaa Kouvoihin. Hän oli iso palanen mestaruuskaudellamme ja toi tarvittavaa fyysisyyttä joukkueeseemme. Kauden jälkeen jäi olo, että olisimme voineet tehdä valmennuksellisesti asioita paremmin hänen kohdallaan ja nyt meillä on mahdollisuus korjata aikaisemmat virheet.
– Tiedän että hän pystyy pelaamaan jopa paremmin kuin edellisellä visiitillään. Kolmikko Gipson - (Ville) Kaunisto - (Jamie) Skeen muodostaa sarjan kookkaimman etukentän. Joukkueestamme koostui normaalia isokokoisempi ja siinä on valmennusjohdollemme hyvä haaste adaptoitua pelitavassamme.

 
10.10.2018 21:07 Korisliiga

Pyrintö tulitti Ura Basketin nurin – KTP vei Kymenlaakson derbyn

Helsinki Seagulls aloitti kautensa vahvasti Korihaiden kustannuksella.

6.10.2018 11:13 Korisliiga

Korisliiga 2018-19 ennakko 1/3: Viime kauden finalistit ottavat varaslähdön kauteen – Ottelu sunnuntaina suorana Yle TV2:lla

Muutoksia kokenut Karhu Basket ja hyvin kasassa pysynyt Salon Vilpas hakevat jälleen paikkaa loppuotteluissa.

4.10.2018 14:59 Ajankohtainen

Kotimainen koriskausi vahvasti esillä Elisa Viihde Sportilla

Uutuutena katsottavissa on myös suomalaisia vilisevä Saksan Bundesliiga.

Rene Rougeau vei Karhu Basketin Korisliigan finaaleihin

Kauhajoen Karhu Basket selvitti ensimmäistä kertaa seurahistoriansa aikana tiensä Korisliigan finaaleihin, joukkueen kaadettua BC Nokian välierissä otteluvoitoin 4-1. Ratkaisevassa ottelussa Kauhajoen liikuntahallilla BC Nokia johti ottelua vielä päätösjakson puolivälin jälkeen, mutta Karhu Basket käänsi ottelun nimiinsä Rene Rougeaun viime hetken korilla numeroin 84-82 (34-42).

Karhu Basket venyi jatkoajan kautta 3-1 -johtoon

Kauhajoen Karhu Basket nousi voiton päähän Korisliigan finaaleista, joukkueen kairattua jatkoajan kautta tiensä voittoon perjantai-illan neljännessä välieräottelussa BC Nokiaa vastaan. Takamatkalta neljännelle jaksolle lähtenyt Karhu Basket voitti varsinaisen peliajan viimeisen neljänneksen yhdeksällä pisteellä ja venyi jatkoajan jälkeen 105-102 (42-46, 93-93) -vierasvoittoon.

Greg Gibsonin ja Kataja Basketin tiet eroavat

Joensuulaisjoukkuetta kaksi edelliskautta valmentanut amerikkalainen Greg Gibson suuntaa seuraavaksi ulkomaille.

Vilpas suorin 4-0 voitoin finaaleihin

Salon Vilpas suoritti tyylipuhtaan lakaisun, viikinkipurren selvittäessä tiensä Korisliigan finaaleihin 4-0 -voitoin ohi Helsinki Seagullsin. Torstai-illan ottelussa lokkipaidat hallitsivat tapahtumien kulkua avausjakson, mutta viimeiset kolme neljännestä menivät salolaismerkeissä, Vilppaan juostua lopulta 86-69 (33-29) -vierasvoittoon.

Tomi Kaminen KTP-Basketin päävalmentajaksi

Tomi Kaminen, 48, on KTP-Basketin uusi päävalmentaja. Seura kertoi 1+1 -vuotisesta sopimuksesta torstaina.

25.4.2018 22:22 Huippu- ja kilpaurheilu

Karhu Basket jatkoi kotivoittojen sarjaa

Karhu Basketin ja BC Nokian välinen välieräsarja jatkoi keskiviikkona tutulla kaavalla, joukkueiden ottaessa kolmannen kerran mittaa toisistaan. Kauhajoen liikuntahallin 1147-päinen kotiyleisö sai todistaa Karhu Basketin karatessa vierailijoilta päätösjaksolla, mesikämmenten venyessä lopulta kotivoittoon lukemin 78-72 (38-34). Karhu Basket johtaa ottelusarjaa voitoin 2-1.

Salon Vilpas voiton päähän finaalipaikasta

Salon Vilpas kaatoi tiistaina Helsinki Seagullsin jo kolmatta kertaa peräkkäin välieräsarjassa. Vilpas kaatoi helsinkiläisvieraat numeroin 79–71.

BC Nokia tasoitti välieräsarjan

Sunnuntai-illan välieräkamppailu pelattiin Nokian palloiluhallissa, jossa näätäpaitainen BC Nokia onnistui tasoittamaan välieräsarjan Kauhajoen Karhu Basketia vastaan. Tasaisen avauspuolikkaan jälkeen BC Nokia nousi kuskin paikalle kolmannella jaksolla, pysytellen loppuun asti kuskin paikalla matkalla 89-84 (38-37) -voittoon.

Vilpas venyi jatkoajan kautta 2-0 -johtoon

Salon Vilpas otti tuiki tärkeän vierasvoiton lauantai-iltana, joukkueen matkattua välieräsarjan toisessa ottelussa Helsinki Seagullsin vieraaksi Töölön Kisahalliin. Kisiksen parketilla tahtipuikkoa heilutti pitkään Seagulls, mutta jatkoajalle venynyt Vilpas otti kuskin paikan ylimääräisellä viisiminuuttisella ja karkasi 77-86 (35-35, 72-72) -vierasvoittoon.

Lapuan Kobrat liigakarsinnan voittoon – jatkaa Korisliigassa kaudella 2018/19

Lapuan Kobrat päihitti HBA-Märskyn suoraan kahdessa ottelussa kuluvan vuoden liigakarsinnoissa. Paikka ensi kauden Korisliigassa varmistui Kobrien perjantaisella 84–72-voitolla.

Karhu Basket säilytti kotiedun

Kauhajoen Karhu Basket otti komealla tavalla välieräsarjan avausvoiton BC Nokiaa vastaan perjantai-iltana Kauhajoen liikuntahallilla. Jokaisen jakson nimiinsä vieneet mesikämmenet karkasivat lopulta 92-78 (39-31) -voittoon, kauhajokisten pitäessä täten tiukasti kiinni sarjasijoituksen tuomasta kotiedusta.

BC Nokia ja Karhu Basket vääntämään finaalipaikasta

Korisliigan toinen välieräsarja käynnistyy perjantai-iltana, kun runkosarjan kolmanteen sijaan päättänyt BC Nokia matkustaa sarjataulukon toisen sijan valloittaneen Karhu Basketin vieraaksi. Molemmat joukkueet selvittivät tiensä puolivälierien läpi suoraan kolmessa ottelussa ja ottelusarjasta onkin ennakoitavissa äärimmäisen tasainen.

Timo Heinonen kaikkien aikojen ykkönen pudotuspeliotteluissa

Helsinki Seagullsin ja Kouvolan Kouvojen välisen puolivälieräsarjan ratkaisuottelussa tehtiin viime sunnuntaina liigahistoriaa. Lokkipaitojen laituri ja puolustuspelaamisen kulmakivi Timo Heinonen siirtyi nimittäin kaikkien aikojen listalla ykköseksi pelatuissa pudotuspeliotteluissa.

Vilppaalle ensimmäinen kiinnitys finaalipaikkaan

Salon Vilpas otti ensimmäisenä välieräjoukkueena askeleen kohti finaalipaikkaa, joukkueen aloittaessa välieräsarjan Helsinki Seagullsia vastaan torstai-iltana Salohallissa. Päätösjakson alkupuolella vielä tasoissa ollut ottelu kääntyi lopulta Vilppaan aavistuksen leveämmän materiaalin ansiosta isännille lukemin 78 -71 (37-38).

Seagulls haastaa Vilppaan taistelussa finaalipaikasta

Korisliigan välierät polkaistaan käyntiin torstaina, kun Salon Vilppaan ja Helsinki Seagullsin välinen ottelusarja saa alkunsa Salohallin täpötäysien lehtereiden edessä. Runkosarjan ykkösjoukkue Vilpas eteni 3-1 -otteluvoitoin finaaliin, kuten myös lokkipaitainen runkosarjan nelonen.

Näytä lisää vastaavia