Tomas Pihlajamäki jatkaa Pyrinnössä kevääseen 2023

11.6.2021 12:00 Pyrintö on solminut kahden vuoden jatkosopimuksen hienon debyyttikauden pelanneen Tomas Pihlajamäen kanssa.

Pihlajamäki ihastutti debyyttikaudellaan Korisliigassa ennakkoluulottomilla otteillaan. Kuva: Ville Vuorinen/Korisliiga

21-vuotias ja 194-senttinen Tomas Pihlajamäki on Tapiolan Hongan kasvatti. Pihlajamäki debytoi Korisliigassa viime kaudellaa, kun hän siirtyi Pyrintöön viime kesänä ja ennakkoluulottomilla otteillaan ansaitsi paikkansa Korisliigan pelaavassa kokoonpanossa. Pihlajamäki summasi keskiarvoikseen 5,3 pistettä ja 2,7 levypalloa.

Korisliigan lisäksi Pihlajamäki pelasi Pyrinnön akatemia joukkueessa I divisioona A:ssa, jossa hän viimeisteli keskimäärin 21 pistettä ja 8,3, levypalloa ja 3,6 koriin johtanutta syöttöä.

Pihlajamäki on pelannut 84 nuorten maaottelua ja kärkkyy ensimmäistä miesten maaottelua. Pihlajamäki kuuluu Susijengin 14 pelaajan ryhmään, jotka matkaavat viikonlopuksi Tsekkeihin tuplamaaotteluihin isäntämaata vastaan.

- Tomas lunasti paikkansa Pyrintö-perheessä debyyttikauden näytöillään, niin kentällä kuin sen ulkopuolella. Olen tyytyväinen, että hän haluaa jatkaa kehittymistään Tampereella, ehdoton voittajatyyppi, päävalmentaja Miikka Sopanen toteaa seuran tiedotteessa.

Tampereen Pyrinnöllä on ensi kautta koskevat pelaajasopimukset Shawn Hopkinsin, Panu Peltokankaan, Valtteri Leppäsen, Eero Lehtosen, David Gonzalvezin, Osku Heinosen ja Tomas Pihlajamäen kanssa.

Korisliiga-seurojen sopimustilanteet >

Henkilöt

Asiat

 
29.5.2026 10:04 Korisliiga

Trey Niemi ja Tommy Murr Korihaiden takakentälle

Ensimmäisen SM-mitalinsa 31 vuoteen voittanut Uudenkaupungin Korihait on aloittanut joukkueen rakentamisen kaudelle 2026–27. Haiparven takakentälle on kiinnitetty vuoden sopimuksilla Korihaissa muutama kausi sitten pelannut Trey Niemi sekä yhdysvaltaIaispelaaja Tommy Murr.

26.5.2026 15:06 Korisliiga

Elias Eerikinharju Hongan miesten takakentälle myös tulevalla kaudella

Tapiolan Honka on solminut jatkosopimuksen takamies Elias Eerikinharjun kanssa. Eerikinharju pelasi viime kaudella Hongan riveissä Korisliigaa 17 pelissä.

25.5.2026 15:36 Korisliiga

Korisliiga-mestari ja Vuoden pelaaja Lassi Nikkarinen palaa Seagullsiin

Helsinki Seagulls on tehnyt kolmen vuoden mittaisen pelaajasopimuksen joukkuetta menestyksekkäästi kausina 2021-25 edustaneen Lassi Nikkarisen kanssa. 29-vuotias pelintekijä valittiin Seagullsin mestaruuteen päättyneellä kaudella Korisliigan vuoden pelaajaksi ja vuoden puolustuspelaajaksi 2024-25.

25.5.2026 15:30 Korisliiga

Teemu Turunen Lahti Basketballin päävalmentajaksi monivuotisella sopimuksella

Lahti Basketballin uusi päävalmentaja on juuri Korisliigassa hopeaa Kataja Basketin kanssa voittanut Teemu Turunen, 32. Turunen siirtyy Lahteen Joensuusta, jossa vietti viimeiset neljä kautta Petri Virtasen apuvalmentajana. Turusen sopimus lahtelaisseuran kanssa on kolmivuotinen.

23.5.2026 20:30 Korisliiga

Samu Adler ja Annika Aarrejoki vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.

19.5.2026 20:47 Korisliiga

Korisliiga-finaalit ratkesivat: Vilpas karkasi toisella puoliajalla seurahistorian toiseen mestaruuteen!

Samu Adler säväytti kentällä huikein tilastoin, kun Salon Vilpas kaatoi Kataja Basketin kevään 2026 Korisliiga-finaalien seitsemännessä ottelussa.

16.5.2026 19:13 Korisliiga

Korisliiga-finaalit saavat huikean loppuhuipennuksen: Kataja venytti sarjan seitsemänteen peliin!

Kataja Basket otti välttämättömän voiton kotikentällään ja tasoitti finaalit 3–3:een.

15.5.2026 10:42 Korisliiga

Iiro Tuomi jatkosopimukseen Tapiolan Hongan kanssa

Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö on aloittanut valmistautumisen Korisliiga-kauteen 2026-27. Joukkue solmi jatkosopimuksen viime kaudella ison läpimurron tehneen sentterin Iiro Tuomen kanssa.

14.5.2026 20:32 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Vilppaan kolmas voitto putkeen – Kataja selkä seinää vasten!

Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.

12.5.2026 20:34 Korisliiga

Vilpas kesti Joensuun paineet – finaalisarja tasan 2–2

Salon Vilpas otti vierasvoiton ja tasoitti finaalit Kataja Basketia vastaan. Seuraavat ottelut torstaina 14. toukokuuta Salossa ja lauantaina 16. toukokuuta jälleen Joensuussa.

Näytä lisää vastaavia