4.5.2023 09:01 Viimeiset kolme kautta Kataja Basketia edustanut ja joukkueen kapteenina viime kaudella toiminut Tomi Lommi palaa Kotkaan ja kasvattajaseuraansa kaksivuotisella sopimuksella.
Sininen peliasu vaihtuu ensi kaudella KTP:n legendaariseen vihreään. Kuva: Ville Vuorinen
Lommi on pelannut urallaan 135 Korisliiga-ottelua, joista yhden KTP:kin paidassa kaudella 2015-2016. Peliaikaa kertyi silloin 4 minuuttia ja tilastoihin jäi yksi levypallo. Sen jälkeen meni yksi kausi Kouvoissa, josta matka jatkui Joensuuhun.
Katajassa Lommi pelasi kolme kautta, joista viime kausi oli tuloksellisesti paras. Joukkue voitti Suomen Cupin ja saavutti SM-sarjassa pronssia.
Henkilökohtaisesti Lommi teki parhaat tilastonsa edelliskaudella 2021-22, jolloin keskimääräinen peliaika yli 21 minuuttia ja pistesaalis 7,6 per peli. Viime kaudella peliaika väheni 11 minuuttiin ja pisteetkin 3,4:ään.
KTP-Basket pelasi Lommin mielestä päättyneellä kaudella hyvää korista.
- KTP puolustaa kovaa ja hyökkää hyvin. Odotan innolla yhteistyötä päävalmentaja Roope Mäkelän kanssa.
Päävalmentaja Roope Mäkelä on iloinen Lommin sopimuksesta.
- Ensinnäkin on hienoa, että saadaan oma kotkalainen pelaaja takaisin joukkueeseen. Tomi on hyvä heittäjä, hyväasenteinen ja parhaassa iässä oleva koripalloilija.
"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.
Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.
Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.
Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.
Tampereen Pyrintö ja Erik Muhonen ovat tehneet sopimuksen kaudeksi 2025-2026. Sopimus sisältää option kaudesta 2026-2027.
Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.
Tampereen Pyrintö ja Topias Jokela ovat solmineet sopimuksen tulevasta kaudesta 2025–2026. Sopimukseen sisältyy myös optio seuraavasta kaudesta.
Ruudussa kauden mittaan nähty Hang Time -sarja Korisliiga-pelaajista on tuonut ihastuttavat persoonat lähemmäksi kannattajia. Nyt on aika äänestää viidennen tuotantokauden paras jakso.
Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.
Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.