ToPo leimasi lippunsa välieriin - EBT siirsi ratkaisun viidenteen peliin

31.3.2025 20:25 Naisten Korisliigassa kolme välieräjoukkuetta on selvillä, kun jo aiemmin paikkansa varmistaneet PeKa ja Honka saivat seuraa ToPo:sta. EBT ja Kouvottaret ratkaisevat viimeisen paikan kohtalon keskiviikkona.

Taru Tuukkanen auttoi ToPo:n välieriin. Kuva: Ville Vuorinen / Naisten Korisliiga

ToPo nähdään jälleen mitalipeleissä

ToPo otti kolmannen peräkkäisen voittonsa BC Nokiasta. Ottelu päättyi Nokialla vieraiden voittoon 73-68.

Ensimmäisellä puoliajalla kumpikaan joukkueista ei päässyt karkuun. Puoliajalle mentiin tasatilanteessa.

ToPo tarrasi kiinni välieräpaikkaan, kun se oli parempi kolmannella jaksolla. Se kirjattiin vieraille 25-18. BC Nokia nousi päätösjaksolla vielä pisteen päähän helsinkiläisistä. ToPo oli kuitenkin parempi päätöshetkillä. Se vei ottelusarjan 3-1.

- Helppottunut olo. Todella vaikea sarja. Kaikki kunnia BC Nokialle siitä miten he pelasivat. Nokia pelasi kovaa ja on vaikea nähdä, että kovempaa pelaavaa joukkuetta tulee vastaan. Tänään molemmat joukkueet olivat väsyneitä, mutta saimme päätösjaksolla pienen kaulan, jonka pystyimme pitämään, Taru Tuukkanen sanoi.

Anna Gardziella upotti 18 pistettä ja osui neljä kertaa kolmen pisteen viivan takaa. Tuukkanen 17/9/6 kuusi koriin johtanutta syöttöä pelasi vahvasti. Kotijoukkueesta Evanne Turner ylsi 22 pisteeseen.

Ottelutilasto

EBT tasoitti ottelusarjan

Espoossa EBT siirsi ottelusarjan ratkaisun ratkaisevaan viidenteen peliin. Kotijoukkue oli parempi 87-80.

Pakkovoiton edessä ollut espoolaisjoukkue oli ensimmäisellä puoliajalla askeleen Kouvottaria edellä. Kotijohto oli puoliajalla kymmenessä pisteessä.

Kouvottaret paransi etenkin päätösjaksolla. Se nousi parhaimmillaan neljän pisteen päähän. EBT:n johto kuitenkin kesti loppuun asti ja se tasoitti ottelusarjan 2-2:een.

Venla Määttänen oli hurjassa vireessä. Hänelle kirjattiin 27 pistettä, joista 21 tuli kolmen pisteen heitoilla. Nicole Ogun säesti 17 pisteellä ja yhdeksällä levypallolla. Re’Shawna Stonen 25/12/8 koriin johtanutta syöttöä tehot eivät riittäneet vieraille.

- Hieno peli jossa oli pakko voittaa. Hienosti löysimme energiaa tässä ottelutahdissa. Laitoimme vastustajan vaikeuksiin puolustuksella ja ensimmäistä kertaa heitimme kolmoset tässä ottelusarjassa yli 22% ja se oli nähdäkseni avain tämän päivän voittoon, EBT:n päävalmentaja Niko Hellman kommentoi.

Ottelusarjan ratkaiseva viides ottelu pelataan keskiviikkona Kouvolassa.

Ottelutilasto


 

 
22.7.2025 10:53 Pääjuttu

Delanie Crawford Peli-Karhuihin

Hallitseva naisten Suomen mestari Peli-Karhut jatkaa pelaajakiinnityksiään. Kolmantena ulkomaalaisvahvistuksena ryhmään liittyy Tulsan yliopistosta keväällä valmistunut 180-senttinen ja 22-vuotias Delanie Crawford.

19.7.2025 10:18 Naisten Korisliiga

Ruotsin maajoukkuepelaaja Elin Gustavsson Peli-Karhuihin

Naisten Korisliigan hallitseva mestarijoukkue Peli-Karhut jatkaa joukkueensa rakentamista tulevaksi kaudeksi. Peli-Karhujen tuorein kiinnitys on Euroliiga-kokemustakin omaava Ruotsin maajoukkuepelaaja Elin Gustavsson, 188 cm ja 32 vuotta, joka saapuu Kotkaan yksivuotisella sopimuksella.

16.7.2025 15:34 Naisten Korisliiga

Lotta Vesiluoma palaa Naisten Korisliigaan ToPon paidassa

ToPon Naisten Korisliiga-joukkueen pelinjohtajaosasto vahvistuu nimekkäällä paluumuuttajalla, kun Lotta Vesiluoma palaa kotimaan pääsarjatasolle liittyen ToPon joukkueeseen. Viimeiset kolme vuotta Ruotsissa pelannut Vesiluoma pelasi Naisten Korisliigaa edellisen kerran kaudella 2021-22 kasvattajaseurassaan EBT:ssä.

15.7.2025 09:11 Naisten Korisliiga

Raiana Brown Kouvottarien toinen ulkomaalaisvahvistus

Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen 183-senttisen amerikkalaisen sisäpelaaja Raiana Brownin kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Brownin ensimmäinen Euroopassa.

8.7.2025 12:18 Naisten Korisliiga

Tayanna Jones Bell Kouvottarien ensimmäinen ulkomaalaisvahvistus

Naisten Korisliigaa pelaava Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen aiemmin Tapiolan Hongasta tutun 185-senttisen amerikkalaispelaajan Tayanna Jones Bellin kanssa.

14.6.2025 11:00 Naisten Korisliiga

Suomen mestari ja Korisliigan pistetykki Erik Sajantila Hollantiin

Korisliigan kotimaisten pistetykkien kärkisijoille viime vuosina noussut ja keväällä Helsinki Seagullsin kanssa Suomen mestaruutta juhlinut Erik Sajantila, 195 cm ja 24 vuotta, on solminut ensimmäisen kotimaan ulkopuolisen ammattilaissopimuksensa. Tapiolan Hongan kasvatteihin lukeutuvan Sajantilan uusi joukkue on hollantilainen Landstede Hammers.

5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

16.5.2025 09:36 Naisten Korisliiga

PeKa juhlisti yhdeksättä mestaruuttaan, Linda-Lotta Lehtoranta kuudettaan – ”Minkälainen henkinen paikka se mahtaa olla sitten, kun ei enää voitakaan…”

Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy

14.5.2025 11:08 Naisten Korisliiga

ToPosta ToPoon – Taru Tuukkasen mittava ura hakee vertaistaan

Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.

Näytä lisää vastaavia