1.2.2023 14:00 Erotuomariyksikkö analysoi Korisliigan ottelut, ja julkaisee niistä joitakin yksittäisiä tilanteita ja perustelee päätökset videoiden avulla, jotta erotuomareiden ratkaisut olisi parempi ymmärtää.
Tullessaan alas heitostaan B33 levittää / nostaa oikean jalkansa hakien kontaktin puolustavaan pelaajaan A33. Hän ei pelkästään kaada puolustajaa vaan pyytää tuomarilta virhettä tilanteesta. Heittäjälle tuomitaan tilanteessa varoitus floppaamisesta (virheen näyttelemisestä), mikä on oikein. Sääntökohdan 36 mukaan pelaajalle tuomitaan varoitus, jos hän näyttelee, että häntä on rikottu. Tämä varoitus koskee koko joukkuetta, ja toisesta vastaavasta tilanteesta tuomitaan tekninen virhe.
Heittäjä B2 kaatuu teatraalisesti alas tullessaan. Puolustaja A12 ei aiheuta tilanteessa kontaktia. Hänelle kuitenkin tuomitaan tässä virhe B2 teatraalisen kaatumisen takia. Oikea tuomio tässä olisi no call ja B2:lle varoitus floppaamisesta.
Tilanteessa B7 rikkoo A11:a nopean hyökkäyksen syötön vastaanotossa. A11:n ja korin välissä ei ole puolustajia. Pelisääntöjen kohdan 37.1 mukaan kyseessä on epäurheilijamainen virhe, jos pelaaja aiheuttaa sääntöjen vastaisen kontaktin takaa tai sivusta vastustajaan, joka etenee kohti kontaktin aiheuttaneen pelaajan koria, ja etenevän pelaajan, pallon ja korin välissä ei ole muita vastustajia, ja pallo on syötöstä ilmassa kohti etenevää pelaajaa.
Tässä tilanteessa tuomaristo olisi voinut käyttää videotarkistusta (IRS) tuomion tarkistamiseksi ja muuttamiseksi normaalista virheestä epäurheilijamaiseksi. A joukkueen valmentaja olisi myös voinut haastaa tilanteen (HCC).
A15 rikkoo B7:ää tämän ottaessa syöttöä vastaan nopeassa hyökkäyksessä. Kosketus ei ole suuri, mutta tämä yhdistettynä pelaajien tilannenopeuteen aiheuttaa B7:n joutumisen pois tasapainostaan, mikä on virhe. Tässä tapauksessa erotuomarilla ei ole muuta vaihtoehtoa kuin tuomita tilanne epäurheilijamaiseksi virheeksi. Oikea päätös tuomareilta.
Pelisääntöjen kohdan 37.1 mukaan kyseessä on epäurheilijamainen virhe, jos pelaaja aiheuttaa sääntöjen vastaisen kontaktin takaa tai sivusta vastustajaan, joka etenee kohti kontaktin aiheuttaneen pelaajan koria, ja etenevän pelaajan, pallon ja korin välissä ei ole muita vastustajia, ja pallo on syötöstä ilmassa kohti etenevää pelaajaa.
A10:lle tuomitaan tilanteessa sääntöjen mukaisesti hyökkääjän virhe vapaan käden käytöstä. B-valmentaja ymmärtää aluksi tuomarin käsimerkeistä tuomion menevän virheellisesti heitä vastaan. Ymmärrettyään tuomion oikeellisuuden hän taputtaa käsiään helpotuksen eleenä. Aiemmin pelissä erotuomaristo on varoittanut B-joukkueen penkkiä tämän käytöksestä. Tätä taustaa vasten toinen erotuomareista tulkitsee virheellisesti valmentajan elekielen kollegansa päätöstä halventavaksi tämän selän takana. Näin ollen hän tuomitsee B-valmentajalle teknisen virheen, mikä meni väärin.
Valmentaja turhautuu, tuntee kokeneensa vääryyttä ja pyrkii saamaan tähän oikaisun seuraavalta tuomarilta. Kolmas tuomareista ei osaa epäillä, että kyseessä on väärinkäsitys. Ymmärrettävästi turhautuneen valmentajan käytös menee yli rajan, ja tuomari tuomitsee tälle toisen teknisen virheen, mikä aiheuttaa pelistä erottamisen sääntökohdan 37.2.3 mukaisesti.
Suomen Koripalloliiton uudeksi huippuerotuomarivalmentajaksi on valittu pitkän linjan Korisliiga-erotuomari Johannes Sarekoski, 47. Sarekoski aloittaa uudessa pestissään kesällä 2022.
Erotuomariyksikkö analysoi Korisliigan ottelut, ja julkaisee niistä joitakin yksittäisiä tilanteita ja perustelee päätökset videoiden avulla, jotta erotuomareiden ratkaisut olisi parempi ymmärtää.
Erotuomariyksikkö analysoi Korisliigan ottelut, ja julkaisee niistä joitakin yksittäisiä tilanteita ja perustelee päätökset videoiden avulla, jotta erotuomareiden ratkaisut olisi parempi ymmärtää.
Erotuomariyksikkö analysoi viikoittain Korisliigan ottelut ja julkaisee tasaisin väliajoin niistä joitakin yksittäisiä tilanteita ja perustelee päätökset videoiden avulla, jotta erotuomareiden ratkaisut olisi parempi ymmärtää.
Erotuomariyksikkö analysoi viikoittain Korisliigan ottelut ja julkaisee tasaisin väliajoin niistä joitakin yksittäisiä tilanteita ja perustelee päätökset videoiden avulla, jotta erotuomareiden ratkaisut olisi parempi ymmärtää.
Erotuomariyksikkö analysoi viikoittain Korisliigan ottelut ja julkaisee niistä joitakin yksittäisiä tilanteita ja perustelee päätökset videoiden avulla, jotta erotuomareiden ratkaisut olisi parempi ymmärtää.
Erotuomariyksikkö analysoi viikoittain Korisliigan ottelut ja julkaisee niistä joitakin yksittäisiä tilanteita ja perustelee päätökset videoiden avulla, jotta erotuomareiden ratkaisut olisi parempi ymmärtää.
Erotuomariyksikkö analysoi viikoittain Korisliigan ottelut ja julkaisee niistä joitakin yksittäisiä tilanteita ja perustelee päätökset videoiden avulla, jotta erotuomareiden ratkaisut olisi parempi ymmärtää.
Kansainvälinen koripalloliitto FIBA on hyväksynyt sääntöihin muutoksia, jotka astuvat voimaan kauden 2017/18 alusta. Alla yhteenvetoa askelsäännön sekä epäurheilijamaisen virheen tuomitsemisen muutoksista.
Koripalloliitto käynnistää valtakunnallisen hankkeen, jonka avulla halutaan parantaa ottelutapahtumien ilmapiiriä ja tuottaa seuroille työkaluja epäasiallisen käytöksen kitkemiseen.
Suomalaisessa koripallossa kirjoitettiin perjantaina jälleen kerran historiaa, kun erotuomari Pekka Saros, 54, tuomitsi jo uransa 1000. Korisliiga-ottelun. Hämeenlinnassa asuva forssalaislähtöinen Saros on viheltänyt pääsarjaa yhtäjaksoisesti jo syksystä 1987.
Suomi-koriksessa tehdään perjantaina kotimaista palloiluhistoriaa, kun liigaerotuomari Pekka Saros, 54, viheltää tuomariuransa 1000. Korisliiga-ottelun. Hämeenlinnassa asuva, forssalaislähtöinen Saros on viheltänyt miesten pääsarjassa yhtäjaksoisesti jo kaudesta 1987/88.
Perjantaina 2.9. Ilta-Sanomien ostaja saa lehtensä välissä tuoreimman KORI-lehden, Koripalloliiton lajimarkkinointilehden. Lehdessä pureudutaan viikonloppuna käynnistyvään Korisliiga-kauteen, jonka kunniaksi lehdessä on kymmenen pelaajan haastattelukokonaisuus.
Lauantaina Suomen Koripalloliiton valmennuskeskuksessa Kisakalliossa kokoontunut liittovaltuusto hyväksyi kilpailu- ja kurinpitosäännöt pelikaudelle 2015-16. Sääntöihin tuli merkittäviä muutoksia, jotka koskivat viime aikoina koripallopiirejä puhuttaneita kilpailusääntöjen rangaistuspykäliä koskien edustuskelvottoman pelaajan peluuttamista sekä pelaamisoikeuden laajentamista rinnakkaislisenssillä.
Torstaina 16.4. Ilta-Sanomien välissä ilmestynyt KORI-lehti on luettavissa ja ladattavissa PDF-tiedostona Basket.fi-palvelussa, tämän artikkelin lopussa olevan linkin välityksellä. Lehden teemana on lauantaina 18.4. käynnistyvät Korisliigan pudotuspelit ja katsaukset Pantteri-jahtiin osallistuviin joukkueisiin.
Suomen Koripalloliitto ja Korisliigan erotuomarit ovat löytäneet molempia osapuolia tyydyttävän ratkaisun tilanteeseen, johon jouduttiin verottajan kiristyneen tulkinnan myötä. Sopimuksen myötä Korisliigan ottelut jatkuvat suunnitellun ohjelman mukaisesti.
Suomen Koripalloliitto ja Korisliiga-erotuomarit etsivät parhaillaan ratkaisumallia tilanteeseen, johon on päädytty verottajan kiristyneen tulkinnan myötä. Uuden verotulkinnan johdosta suuri osa Korisliigan erotuomareista on ilmoittautunut esteellisiksi oman asuinpaikkakuntansa ulkopuolella pelattaviin liigaotteluihin. Koripalloliitto pyrkii löytämään ratkaisun Korisliiga-kauden jatkumiselle suunnitellun otteluohjelman mukaisesti.
Kansainvälinen koripalloliitto (FIBA Europe) on nimennyt suomalaiserotuomarit Petri Mäntylän ja Karolina Anderssonin EM-kisoihin. Andersson jakaa oikeutta Ranskassa 15.-30.6.2013 pelattavissa naisten EM-kilpailuissa, kun Mäntylä puolestaan valittiin toisen kerran peräkkäin miesten EM-lopputurnaukseen.
NBA:sta ja Euroliigasta liikkeelle lähteneet reilun pelin säännöt rantautuvat kauden 2012/13 aikana myös suomalaiseen koripalloon kansainvälisen koripalloliiton FIBA:n linjausten mukaisesti. Uusilla sääntötarkennuksilla halutaan rohkaista pelaajia, valmentajia sekä erotuomareita kitkemään peliin kuulumatonta huonoa käytöstä ottelutapahtumista.
Hämeenlinnassa nykyisin majaansa pitävä erotuomari Pekka Saros saavutti keskiviikon Korisliiga-kierroksella komean rajapyykin. Namika Lahden ja Kouvojen välinen kamppailu oli Sarokselle jo uran 800. liigaottelu.