2.2.2023 09:07 Korisliigassa paukkui taas yksi tuhatluku kun Hongan 41-vuotias Tuukka Kotti otti keskiviikkona runkosarjassa 13. pelaajana kautta aikojen 3000. levypallon.

Kuva: Ville Vuorinen
Kotti ylsi uudelle tuhatluvulle keskiviikkona, kun hänen edustamansa Tapiolan Honka kohtasi Lahti Basketballin Korisliigan alemman jatkosarjan ottelussa.
Irtopalloja tämän FoKoPon kasvatin näppeihin on tarttunut puolustuksessa 2119 ja hyökkäyskorilla 881. Kun kasassa on 417 runkosarjapeliä niin keskiarvoksi tulee 7,2 levyriä. Yhden pelin ennätys on 18 ribaria.
Kotille on satanut kotimaan Korisliigassa glooriaa: Kahdesti vuoden pelaaja, neljästi vuoden puolustuspelaaja sekä kerran vuoden tulokas, joka ajoittuu niinkin varhaiseksi kun kaudelle 1998-99.
Kouvot on solminut kuluvan kauden loppuun ulottuvan sopimuksen 198-senttisen Devontae Blantonin kanssa. Blanton pelasi täydet viisi kautta Eastern Kentuckyn yliopistossa.
Miesten Korisliigan illan kierroksen voittajia olivat Tampereen Pyrintö, Korihait, Tapiolan Honka ja Kauhajoki.
Ylemmän jatkosarjan paikoista ärhäkästi taistelevat KTP-Basket ja Helsinki Seagulls ottivat tänään sarjapisteitä kotikentillään.
Miesten Korisliigassa voittivat tänään Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Lahti Basketball.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi valittiin sensaatiomaisen kuukauden pelannut Kataja Basketin De’Vion Harmon.
Tapiolan Honka on porskuttanut Korisliigan kärjessä useina viikkoina, mutta Korihaiden vahva esitys vierasmatkalla päästi Salon Vilppaan ja Kauhajoen voiton verran espoolaisten edelle.
Miesten Korisliigassa voittajiksi kohosivat tänään Kauhajoki ja Salon Vilpas, jotka johtavat runkosarjaa jaetulla kärkipaikalla.
Korisliigan kehittynein pelaaja 2024 Teemu Suokas törmäsi Espanjassa synkkään pukukoppi-ilmapiiriin ja tuli sysätyksi ulos rotaatiosta täysin vailla varoitusta. Nyt pelaaja kertoo oppineensa arvostamaan uudella tavalla voittavassa joukkueessa pelaamista ja luotettavalle työnantajalle työskentelyä.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Helsinki Seagullsin René Rougeaulle yhden ottelun kilpailukiellon.