2.2.2023 09:07 Korisliigassa paukkui taas yksi tuhatluku kun Hongan 41-vuotias Tuukka Kotti otti keskiviikkona runkosarjassa 13. pelaajana kautta aikojen 3000. levypallon.

Kuva: Ville Vuorinen
Kotti ylsi uudelle tuhatluvulle keskiviikkona, kun hänen edustamansa Tapiolan Honka kohtasi Lahti Basketballin Korisliigan alemman jatkosarjan ottelussa.
Irtopalloja tämän FoKoPon kasvatin näppeihin on tarttunut puolustuksessa 2119 ja hyökkäyskorilla 881. Kun kasassa on 417 runkosarjapeliä niin keskiarvoksi tulee 7,2 levyriä. Yhden pelin ennätys on 18 ribaria.
Kotille on satanut kotimaan Korisliigassa glooriaa: Kahdesti vuoden pelaaja, neljästi vuoden puolustuspelaaja sekä kerran vuoden tulokas, joka ajoittuu niinkin varhaiseksi kun kaudelle 1998-99.
Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.
Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.
Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.
21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.
Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.
Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.
Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.
Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.
Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Kouvojen Brandon Stroudille varoituksen.
Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.