15.3.2021 20:26 Salon Vilpas ja Helsinki Seagulls nostivat miesten Korisliigan puolivälierissä kumpikin voittosaldonsa 2–0:aan.

Juho Nenonen (oik.) oli liekeissä kaaren takaa. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Salon Vilpas nosti puolivälierien voittosaldonsa kahteen, kun Lahti Basketball taipui tiukoin luvuin 97–99. Ottelussa nähtiin voimasuhteiden heiluntaa puolelta toiselle, ja Lahti pysytteli kannoilla viimeisiin hetkiin asti.
Lahden loppukiri ei missään nimessä ollut löysä, sillä erityisesti Nijal Pearson tykitti pistettä toisen perään saadakseen Vilppaan kiinni. Viimeinen pelastautumisyritys sai starttinsa vielä Wayne McCulloughin pyssystä, kun hän kavensi tilanteen yhteen pisteeseen neljän sekunnin peliajalla. Rikkomiskilpailun jälkeen Brandon Myerillakin oli vielä viimeinen mahdollisuus tasoittaa peli hyökkäyslevypallon perään, mutta Vilpas selvisi säikähdyksellä.
Lahden Pearson keräsi lopulta ottelussa kunnioitettavat 30 pistettä. Joukkuetoveri McCullough ylsi 25:een.
Vilppaan puolella kovimmat pistejuhlat nähtiin hieman yllättäen korinalustaistelija Juho Nenosen toimesta, joka innostui ampumaan toistuvasti kaaren takaa. Innostuminen ei ollut Vilppaan kannalta missään nimessä huono asia, sillä Nenonen upotti seitsemästä yrityksestään peräti viisi ja tilastoi yhteensä 20 pistettä.
– Tämä oli fyysisesti kova matsi. Saadaan onneksi huilata huominen. En ole ennen valmentanut sellaista ottelua, jossa ensimmäisellä puoliajalla vapaaheitot ovat 19–0 vastustajalle ja sen jälkeen saamme kolmannella jaksolla 17 vapaaheittoa, totesi Vilppaan päävalmentaja Sami Toiviainen Ruudun haastattelussa.
Tiukkaa ottelua todistettiin myös Lapualla, jossa Kobrat haastoi edellistä kertaa ansiokkaammin Helsinki Seagullsia mutta taipui silti 81–86.
Seagulls pääsi kolmannella jaksolla vahvaan johtoon, mutta Kobrat tuli vielä loppumetreillä viiden pisteen päähän. Loppukiri jäi kuitenkin pelkäksi yritykseksi, mihin iso syy oli se, että Kobrien kaukoheittojen osumaprosentti koko ottelussa jäi tuhoisasti 14:ään.
Seagullsin paras pistemies oli Wayne Martin Jr 19:llä, kun taas Kobrien riveistä loisti Jordan Loveridge 27:llä.
– Tämä oli erinomaista koripalloa. Pelasimme kovaa ja puolustimme hyvin. Kolmannen jakson alussa vähän nukahdimme, ja siitä vastustaja rankaisi meitä. Heitimme vähän heikosti tänään, mutta ei voi silti olla kuin ylpeä joukkeesta, kommentoi Kobrien päävalmentaja Ville Turja.
Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.
Tänä keväänä Salon Vilpas voitti ylemmän jatkosarjan reippaalla etumatkalla ja viimeisteli puolivälieräsarjan Tampereen Pyrintöä vastaan voitoin 4–1. Nyt se saa vastaansa Korihait, joka lähti playoffeihin sarjan neljänneltä sijalta ja kaatoi Tapiolan Hongan niin ikään 4–1.
Kataja Basket on rakentanut ja hajottanut läpi koko kauden, ja palaset loksahtivat paikoilleen vasta pudotuspelien koittaessa. Helsinki Seagullsilla puolestaan todellinen valtti, henkinen kovuus, löytyi rajussa takaa-ajoasemassa, kun sitä kipeimmin tarvittiin.
Helsinki Seagulls matkustaa miesten Korisliigan välieriin kohtaamaan Kataja Basketin noustuaan 3–1-takaa-ajoasemasta voittajaksi KTP-Basketia vastaan.
Helsinki Seagulls otti kotivoiton KTP-Basketista ja venytti puolivälierät vielä seitsemänteen otteluun. Pöllä pani parastaan korin alla, mutta se ei riittänyt, kun Rougeau ja Ross kirjauttivat komeat tuplatuplat.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion, joka vei samaisen kunnian myös helmikuussa.
Selkä seinää vasten pelannut Helsinki Seagulls otti KTP-Basketista kriittisen vierasvoiton.
Ville Tahvanainen ja Mikael Aalto johtivat Korihait neljänteen voittoon Tapiolan Hongasta.
Ylemmän jatkosarjan voittanut Salon Vilpas eteni toisena joukkueena välieriin. Ottelusarja Pyrintöä vastaan päättyi salolaisten voittoon 4-1. Ratkaiseva voitto irtosi kotiyleisön edessä.
Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.