19.12.2024 09:55 Veikkauksen tunnistautuneilla etuasiakkailla on mahdollisuus ostaa yksi lippu puoleen hintaan valittuihin Korisliigan otteluihin. Etu on voimassa 20.12.2024–7.1.2025 välisenä aikana valittuihin otteluihin, jotka ovat listattuna alapuolelle.
Kuva: Lucas Holm
Veikkauksen etu on voimassa jokaisen Korisliiga-joukkueen valittuun peliin ja etu lunastetaan ottelukohtaisen lipunmyyntilinkin kautta Veikkauksen nettisivuilla.
Toimi nopeasti, koska etulippujen määrä on rajattu. Mukana olevat ottelut on listattu alla.
pe 20.12. 18.30 Helsinki Seagulls - Bisons Loimaa, Töölön Kisahalli
la 28.12. 16.00 Kobrat - Tampereen Pyrintö, Lapuan Urheilutalo
la 28.12. 17.00 Bisons Loimaa - Salon Vilpas, Loimaan Liikuntahalli
la 28.12. 18.00 Tapiolan Honka - Korihait, Tapiolan Liikuntahalli
la 28.12. 18.00 KTP-Basket - Kataja Basket, Steveco Areena
ma 30.12. 18.30 Kataja Basket - Tapiolan Honka, Motonet Areena
ma 30.12. 18.30 Kauhajoki - KTP-Basket, IKH Areena
ma 30.12. 18.30 Salon Vilpas - Kouvot, Salohalli
ma 30.12. 18.30 Korihait - Kobrat, Uusikaupunki Areena
ti 31.12. 16.00 Tampereen Pyrintö - Helsinki Seagulls, Pyynikin Palloiluhalli
pe 3.1. 18.30 Kouvot - Korihait, MLL Areena
ti 7.1. 18.30 BC Nokia - KTP-Basket, AGCO Power Arena
Näin hyödynnät edun
Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen 23-vuotiaan Hugo Bomanin kanssa. Kaksimetrinen takapelaaja siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa Raholan Pyrkivän kasvatti pelasi kuuden kauden ajan Korisliigaa.
Uudenkaupungin Korihaiden tuorein kiinnitys tulevan kauden Korisliiga-joukkueeseen on yhdysvaltalainen Brian Goracke. Vuoden sopimuksen tehnyt 22-vuotias laituri aloittaa syksyllä ensimmäisen kautensa Euroopassa valmistuttuaan keväällä Montana Staten yliopistosta.
Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.
Viidesti Korisliigan parhaaksi erotuomariksi valittu Ville Selkee, 33, keskittyy jatkossa perhe-elämään ja työuraansa. Päätös lopettamisesta on kypsynyt nokialaislähtöisen Selkeen takaraivossa muutaman viime kauden ajan.
Mestarien liigan karsinnat pelataan jälleen turnausmuotoisesti 23.-28.9. Karsintojen pelipaikka selviää heinäkuun alussa, kun BCL:n runkosarjan lohkot ja karsintakaaviot arvotaan Sveitsin Lausannessa.
Korisliigan kotimaisten kärkipelaajien joukkoon viime vuosina rymistellyt Susijengin sentteri Hannes Pöllä, 211 cm ja 27 vuotta, vaihtaa seuraa. Viimeisellä kahdella liigakaudella Kataja Basketia vahvistanut Pöllä on solminut yksikautisen sopimuksen perinteikkään kotkalaisjoukkue KTP-Basketin kanssa.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.
Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?
Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.