23.4.2021 12:04 Vili Nyman palaa Kotkaan neljän vuoden tauon jälkeen. KTP on solminut jatkosopimukset Topias Kuukkasen, Markus Rautasalon ja Joonas Timosen kanssa.

Vili Nyman oli yksi Kouvojen päättyneen kauden valopilkuista. Nyman palaa ensi kaudeksi kasvattajaseuraansa. Kuva: Ville Vuorinen/Korisliiga
Kotkalaiset saivat mieluisan paluumuuttajan, kun neljä edellistä kautta Kouvoja edustanut Vili Nyman palaa kasvattajaseuraansa. Viime kausi oli tilastollisesti Nymanin paras Korisliigassa, kun hän tilastoi keskiarvoikseen 6,7 pistettä ja 4,4 levypalloa ottelua kohden.
– Neljä vuotta on pitkä aika, ja mielestäni nyt oli oikea hetki lähteä. Opin Kouvolassa paljon, ja seuraava haasteeni on tehdä lopullinen läpimurto liigatasolla, Nyman avaa.
– Puolustuspäässä pärjään kohtuullisen nopeaakin takamiestä vastaan enkä kaihda kontaktia isonkaan vitospaikan (sentteri) pelaajan kanssa. Parantamisenvaraakin toki on. Minun pitää saada kolmen pisteen heittoni sellaiseen kuosiin, että vastustajatkin sitä kunnioittavat, ja se taas tarjoaisi tilaisuuksia muillekin omassa joukkueessa.
Nymanin ja KTP:n sopimus on kestoltaan 1+1-vuotinen.
KTP-Basketin 29-vuotias ja 187-senttinen takamies Topias Kuukkanen jatkaa seurassa myös ensi kaudella. Tuleva vuosi on Kuukkaselle kolmas Kotkassa. Hänellä oli alla sopimus mallia 1+1 vuotta, ja nyt tuosta kontrahtista käytetään se toinen.
Päättyneellä kaudella Kuukkanen tilastoi keskiarvoikseen 6,6 pistettä, 2,3 levypalloa ja 1,4 koriin johtanutta syöttöä ottelua kohden. Kausi oli kaksi SM-hopeaa Vilppaassa saavuttaneelle Kuukkaselle viides Korisliigassa.
– Heittopeli on vahvuuksiani, ja olisihan se hienoa jatkaa ensi kaudella siitä, mihin tänä keväänä jäätiin, Kuukkanen kommentoi seuran tiedotteessa.
20-vuotias Markus Rautasalo solmi seuran kanssa 1+1-vuotisen sopimuksen. MuKi-kasvatti tilastoi päättyneellä kaudella keskiarvoikseen 3,3/1,6/0,6.
Niin ikään 20-vuotias Joonas Timonen solmi vuoden mittaisen jatkosopimuksen KTP:n kanssa. Viime kaudella erinäisten vammojen kanssa paininut Timonen esiintyi vain seitsemässä ottelussa 2,4 pisteen keskiarvolla.
KTP-Basketilla on sopimukset ensi kaudesta Joni Herralan, Emil Uotilan, Topias Kuukkasen, Markus Rautasalon, Vili Nymanin ja Joonas Timosen kanssa. Päävalmentajana aloittaa Roope Mäkelä.
Uuden päävalmentaja Konsta Mastomäen johdolla Kauhajoen uudeksi pelaajaksi on rekrytoitu 23-vuotias, 196 senttinen ja 98 kiloinen Tyeree Bryan. Joukkueen apuvalmentajaksi saapuu Cedrid Latimer.
Helsinki Seagulls on tehnyt yhden kauden mittaisen sopimuksen joukkueen monivuotisen kapteenin René Rougeaun kanssa. Korisliigassa huimat viisi mestaruutta voittanut yhdysvaltalaispeluri on edustanut Seagullsia jo kaudesta 2022-23 asti.
Laitahyökkääjän viime kausi päättyi ikävästi loukkaantumiseen vasta kauden toisessa ottelussa. Jatkosopimus on kestoltaan yksivuotinen.
Samu Adler pelasi alkukauden kuntoutumisestaan huolimatta loistavan loppukauden, voitti mestaruuden ja valittiin sekä finaalien parhaaksi pelaajaksi että Vuoden pelaajaksi. Syksyllä hän aloittaa NCAA-pelit Butlerin yliopistossa.
Tuore koripalloilun Suomen mestari Salon Vilpas on tehnyt kahden vuoden pelaajasopimuksen Simeon Stefanovicin kanssa. 188-senttinen takamies pelasi juniori-ikäisenä neljä vuotta Espanjassa ja ensimmäiset liigakokemukset tulivat viime kaudella Lapuan Kobrissa.
Korisliigan kehittyneimmäksi pelaajaksi valittu Riku Korhonen siirtyy Lahteen kasvattajaseura Hongasta. Lahti Basketball ja Korhonen solmivat 1+1 mallisen sopimuksen, jossa molemmilla osapuolilla on optio toisesta kaudesta.
Ensimmäisen SM-mitalinsa 31 vuoteen voittanut Uudenkaupungin Korihait on aloittanut joukkueen rakentamisen kaudelle 2026–27. Haiparven takakentälle on kiinnitetty vuoden sopimuksilla Korihaissa muutama kausi sitten pelannut Trey Niemi sekä yhdysvaltaIaispelaaja Tommy Murr.
Tapiolan Honka on solminut jatkosopimuksen takamies Elias Eerikinharjun kanssa. Eerikinharju pelasi viime kaudella Hongan riveissä Korisliigaa 17 pelissä.
Helsinki Seagulls on tehnyt kolmen vuoden mittaisen pelaajasopimuksen joukkuetta menestyksekkäästi kausina 2021-25 edustaneen Lassi Nikkarisen kanssa. 29-vuotias pelintekijä valittiin Seagullsin mestaruuteen päättyneellä kaudella Korisliigan vuoden pelaajaksi ja vuoden puolustuspelaajaksi 2024-25.
Lahti Basketballin uusi päävalmentaja on juuri Korisliigassa hopeaa Kataja Basketin kanssa voittanut Teemu Turunen, 32. Turunen siirtyy Lahteen Joensuusta, jossa vietti viimeiset neljä kautta Petri Virtasen apuvalmentajana. Turusen sopimus lahtelaisseuran kanssa on kolmivuotinen.