Vilppaalle avausvoitto omista välieristä – toisessa sarjassa Kauhajoki 2–0-johtoon

16.4.2022 20:42 Miesten Korisliigan välierissä voitot menivät tänään Salon Vilppaalle ja Kauhajoelle.

Jeremiah Wood täytti taas tilastosarakkeita ahkerasti. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga

Vasta Salon Vilppaan viime pelissä sentteri Jeremiah Wood johti joukkueen voittoon triplatuplaa lähentelevällä esityksellään. Heti ensimmäisessä välieräottelussa mies päätti toistaa samanlaisen rymistelyn. Vilpas taivutti Kataja Basketin roimalla erolla 99–64.

Toki Vilpas nauttii sarjassa kotiedun lisäksi myös niin sanottua ennakkosuosikin asemaa. Nousihan vastustaja Kataja mukaan toiselle kierrokselle seitsemänneltä sijalta asti. Siitä huolimatta vaaka näytti epätasapainoiselta koko ottelun ajan. Jo ensimmäinen jakso päättyi isäntien 30–12-johdossa.

Rynnistystä johtaneen Woodin tilastoiksi merkittiin 16 pistettä, kahdeksan levypalloa ja yhdeksän koriin johtavaa syöttöä. Joukkuetoveri Marcus Lovett Jr. nokitti kevyesti pisteissä keräten 18. Katajan kovin pistemies ottelussa oli Nicholas Griffin 16:lla.

Ottelutilastot

Kantonen ja Kaukiainen improvisoivat kovia hyökkäyksiä

Illan toisessa välieräottelussa nähtiin Kauhajoen toinen voitto. Kotikentällään pelannut Helsinki Seagulls taipui paineen alla luvuin 87–100 ja putosi ottelusarjassa 0–2-tappioasemaan.

Tuttuun tapaan Kauhajoen riveistä erottui monta onnistujaa. Heihin kuuluivat muiden muassa suomalaistakamiehet Henri Kantonen ja Severi Kaukiainen, joiden työtä päävalmentaja Janne Koskimies kehaisi ottelun jälkeen.

– Meidän hyökkäyspelaamisemme vähän rentoutui ensimmäisestä pelistä. Puhuimme, että Severi, Henkka ja Cameron Jones saavat aiempaa vapaammat kädet hyökkäyksessä, ja luotamme siihen, että he löytävät Seagullsin puolustusta vastaan hyvin vapaat pelaajat, Koskimies totesi.

Kantonen tilastoi yhdeksän pistettä ja viisi syöttöä, Kaukiaiselle merkittiin 18 pistettä ja kolme syöttöä, ja mukana mainittu Jones otti nimiinsä 17 pistettä ja neljä syöttöä.

Seagullsin puolella paras pisterohmu oli 20 merkkauttanut Joseph Lawson III, mutta hänestä ja joukkeutovereista ei ollut vastusta Kauhajoelle, joka upotti 72 prosenttia kahden pisteen heitoistaan ja 43 prosenttia kaukoyrityksistään. Sen myönsi päävalmentaja Jussi Laaksokin.

– Kyllähän Karhun heittoprosentit olivat sellaisia, että niitä vastaan on vaikea voittaa. Totta kai me voimme tehdä asioita paremmin puolustuksessa, mutta oli siellä joukossa paljon kovia haastettuja heittoja, jotka upposivat silti sisään, Laakso pohti.

Ottelutilastot

 
17.12.2025 21:55 Korisliiga

Pistetykkien ilta: Korisliigassa nähtiin samalla kierroksella kahdelta pelaajalta 40 pisteen suoritukset

Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.

16.12.2025 20:49 Korisliiga

Seagulls kaatui, Kouvot nousee – Honka nappasi paalupaikan yksinoikeudella

Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.

13.12.2025 21:21 Korisliiga

Juho Nenosen paita nousi kattoon, mutta Vilpas ei onnistunut kääntämään juhlaottelua voitoksi – Honka juhli kahdeksatta perättäistään ja tasasi pisteet sarjakärjen kanssa

Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.

11.12.2025 11:13 Korisliiga

Tapiolan Hongan kasvatti Riku Korhonen joukkueensa noususta: ”Tiedämme, että meillä ei ole tähtipelaajia, joten puhumme siitä joukkueena avoimesti ymmärtääksemme vastuumme”

21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.

10.12.2025 20:49 Korisliiga

Kauhajoelle kotivoitto Zackeryn johdolla – Pyrintö kähvelsi täpärästi vieraspisteet Lahdesta

Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.

10.12.2025 10:14 Susijengi

Topias Palmi vahvistaa Pyrintöä

Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.

9.12.2025 20:43 Korisliiga

Justus Kilpisen jyvä kohdallaan Seagullsin vierasvoitossa – illan kaikissa Korisliiga-otteluissa kotijoukkueet taipuivat

Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.

9.12.2025 16:47 Korisliiga

Remu Raitanen palaa KTP-paitaan

Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.

6.12.2025 18:24 Korisliiga

Hannes Pöllä johti KTP:n voittoon vapaaheittoparaatillaan – Mikael Aallolta jälleen huippusuoritus Uudessakaupungissa

Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.

5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

Näytä lisää vastaavia