16.4.2022 20:42 Miesten Korisliigan välierissä voitot menivät tänään Salon Vilppaalle ja Kauhajoelle.

Jeremiah Wood täytti taas tilastosarakkeita ahkerasti. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Vasta Salon Vilppaan viime pelissä sentteri Jeremiah Wood johti joukkueen voittoon triplatuplaa lähentelevällä esityksellään. Heti ensimmäisessä välieräottelussa mies päätti toistaa samanlaisen rymistelyn. Vilpas taivutti Kataja Basketin roimalla erolla 99–64.
Toki Vilpas nauttii sarjassa kotiedun lisäksi myös niin sanottua ennakkosuosikin asemaa. Nousihan vastustaja Kataja mukaan toiselle kierrokselle seitsemänneltä sijalta asti. Siitä huolimatta vaaka näytti epätasapainoiselta koko ottelun ajan. Jo ensimmäinen jakso päättyi isäntien 30–12-johdossa.
Rynnistystä johtaneen Woodin tilastoiksi merkittiin 16 pistettä, kahdeksan levypalloa ja yhdeksän koriin johtavaa syöttöä. Joukkuetoveri Marcus Lovett Jr. nokitti kevyesti pisteissä keräten 18. Katajan kovin pistemies ottelussa oli Nicholas Griffin 16:lla.
Illan toisessa välieräottelussa nähtiin Kauhajoen toinen voitto. Kotikentällään pelannut Helsinki Seagulls taipui paineen alla luvuin 87–100 ja putosi ottelusarjassa 0–2-tappioasemaan.
Tuttuun tapaan Kauhajoen riveistä erottui monta onnistujaa. Heihin kuuluivat muiden muassa suomalaistakamiehet Henri Kantonen ja Severi Kaukiainen, joiden työtä päävalmentaja Janne Koskimies kehaisi ottelun jälkeen.
– Meidän hyökkäyspelaamisemme vähän rentoutui ensimmäisestä pelistä. Puhuimme, että Severi, Henkka ja Cameron Jones saavat aiempaa vapaammat kädet hyökkäyksessä, ja luotamme siihen, että he löytävät Seagullsin puolustusta vastaan hyvin vapaat pelaajat, Koskimies totesi.
Kantonen tilastoi yhdeksän pistettä ja viisi syöttöä, Kaukiaiselle merkittiin 18 pistettä ja kolme syöttöä, ja mukana mainittu Jones otti nimiinsä 17 pistettä ja neljä syöttöä.
Seagullsin puolella paras pisterohmu oli 20 merkkauttanut Joseph Lawson III, mutta hänestä ja joukkeutovereista ei ollut vastusta Kauhajoelle, joka upotti 72 prosenttia kahden pisteen heitoistaan ja 43 prosenttia kaukoyrityksistään. Sen myönsi päävalmentaja Jussi Laaksokin.
– Kyllähän Karhun heittoprosentit olivat sellaisia, että niitä vastaan on vaikea voittaa. Totta kai me voimme tehdä asioita paremmin puolustuksessa, mutta oli siellä joukossa paljon kovia haastettuja heittoja, jotka upposivat silti sisään, Laakso pohti.
Helsinki Seagulls otti kotivoiton KTP-Basketista ja venytti puolivälierät vielä seitsemänteen otteluun. Pöllä pani parastaan korin alla, mutta se ei riittänyt, kun Rougeau ja Ross kirjauttivat komeat tuplatuplat.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion, joka vei samaisen kunnian myös helmikuussa.
Selkä seinää vasten pelannut Helsinki Seagulls otti KTP-Basketista kriittisen vierasvoiton.
Ville Tahvanainen ja Mikael Aalto johtivat Korihait neljänteen voittoon Tapiolan Hongasta.
Ylemmän jatkosarjan voittanut Salon Vilpas eteni toisena joukkueena välieriin. Ottelusarja Pyrintöä vastaan päättyi salolaisten voittoon 4-1. Ratkaiseva voitto irtosi kotiyleisön edessä.
Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.
Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.
Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.
Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.
Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.