5.8.2020 09:09 BC Nokian Korisliiga-joukkue on kiinnittänyt ensimmäisen ulkomaalaisvahvistuksensa, kun viidennen ammattilaiskautensa aloittava takapelaaja Wes Washpun, 27, saapuu Nokialle.
Washpun pelasi edelliskauden 2019-20 Latvian kestomenestyjä BK Ventspilsissä, jossa hän pelasi Latvia-Viro-liigan lisäksi Mestareiden liigan karsintoja sekä Europe Cupia. Kaikki kolme liigaa ynnäten hänen keskiarvonsa Ventspilsissä olivat 9,9 pistettä, 2,0 levypalloa ja 3,7 syöttöä ottelua kohden.
Nokialle Washpun saapuu Ventspilsin päävalmentaja Artūrs Visockis-Rubenisin suurilla suosituksilla.
– Wes pystyy tekemään pisteitä. Hän on suorastaan erinomainen heittäjä keskimatkalta, kolmoselta taas ok. Ennen kaikkea hän on ylpeä puolustuksestaan. Jos ajattelee takakenttäämme, jossa on Wes, Lassi (Nikkarinen) ja Antero (Lehto), niin meillä on kolme pelaajaa, joille puolustus on tärkeää, päävalmentaja Greg Gibson kommentoi seuran tiedotteessa.
Washpunin ammattilaisura käynnistyi kaudella 2016-17 Saksan Bundesliigan Riesen Ludwigsburgissa, jossa hän keräsi myös ensimmäiset kannuksensa Mestareiden liigassa. Saksasta hän siirtyi kesken kauden kotikonnuilleen NBA:n G-liigan Iowa Energyyn (nyk. Wolves), jossa hän pelasi kahden kauden aikana yhteensä 77 peliä 6,6 pisteen, 2,3 levypallon ja 2,8 syötön keskiarvoilla.
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.Welcome to BC Nokia, Wes Washpun!
— BC NOKIA (@BCNokia) August 5, 2020
Viidennen ammattilaiskautensa aloittava takapelaaja Washpun, 27, on tehnyt pelaajasopimuksen Näätien kanssa.https://t.co/miEBQ0qasQ#YellowRush💛 #Korisliiga
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt LoKoKo Bisons ry:lle varoituksen 8.10. pelatun Bisons Loimaa – Kauhajoki -Korisliiga-ottelun katsomotapahtumista.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.
Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.
Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.