Catz ja Peli-Karhut raivasivat finaalipaikat naisten Korisliigassa

12.4.2018 Naisten Korisliigan välieräsarjat ratkaistiin torstaina pudotuspelivaiheen viidensissä otteluissa. Lappeenrannan Catz pysäytti Hyvinkään Pontevan pitäen voittopisteet kotihallissa lukemin 68—56. Myös Kotkan Peli-Karhut urakoi viidennessä välierässä finaaleihin kaatamalla vierasparketilla Tapiolan Hongan numeroin 81—55.

Aleighsa Welchin vahvat otteet kantoivat Catzia finaalipaikkaan.

Akilah Sims liekehti Peli-Karhujen varmistaessa finaalipaikan viidennessä välieräottelussa. Kuvat: Ville Vuorinen

 

Naisten Korisliigan kausi mallia 2017–2018 on enää finaalisarjaa ja pronssiottelua vaille paketissa. Finaaliin selvittivät tiensä torstaina viidennen välieräkierroksen ottelujen jälkeen Lappeenrannan Catz sekä Kotkan Peli-Karhut. Finaalisarja käynnistyy maanantaina 16. huhtikuuta. Pronssiottelu Tapiolan Hongan ja Hyvinkään Pontevan välillä pelataan sunnuntaina 15. huhtikuuta.

 

Lappeenrannan Catz pysäytti torstaina väkevällä latauksella Hyvinkään Pontevan kriittisessä välieräottelussa numeroin 68–56 (33–15). Joukkue tarjoili vastustajaa ehjemmän esityksen vaihtelevatempoisessa ottelussa. Väkevän avausjakson jälkeen pallot eivät löytäneet tietään pussin perukoille toisen jakson päättyessä Catzille 9–4.

 

Avauspuolikasta hallinnut lappeenrantalaisjoukkue päästi HyPon peliin mukaan kolmannella jaksolla, jolloin hyvinkääläiset tuntuivat saavan pelinsä uusiin uomiin. Catz porskutteli ottelun voittoon kuitenkin päätösneljänneksellä. Piste-ero kasvoi viimeisellä kympillä kolmesta 12:een Aleighsa Welchin ottaessa laajasti vastuuta hyökkäyksessä.

Catzin päävalmentaja Mika Haakana uskoo, että välieräsarja toimi hyvänä valmistautumisena finaaleja varten. 

– Miksasimme puolustuksia ja onnistuimme siinä hyvin. Meidän olisi pitänyt repäistä puoliajalle vielä isompi ero. Sittenhän ottelu meni tosi tiukaksi. Löysimme kuitenkin vielä yhden vaihteen ja pystyimme voittamaan ja se auttaa varmasti meidän finaalisarjaa.
Welch kuvaili kotietua todella tärkeäksi sarjan voiton kannalta.
– Sarja oli pitkä. Kotietu auttoi meitä paljon, koska meidän oli vaikea voittaa heitä vieraissa, ja heidän oli vaikea ottaa voittoa meidän kotikentältä. Sarja oli hyvin fyysinen, mutta se auttoi meitä varmasti valmistautumaan finaaleihin.

 

Kissalauman tehoduona toimi tupla-tupliin yltänyt parivaljakko Natalie Day (21/12/1) – Aleighsa Welch (20/18/5). Ponteva onnistui laajasti pisterekeä vetäneiden Jazmine Perkinsin (10/7/4), Taru Tuukkasen (9/9/3) ja Saara Wahlgrenin (9/5/1) johdolla.

 

Catz palaa finaalisarjaan vuoden tauon jälkeen.

 

Ottelutilastot: Catz–HyPo

 

 

Peli-Karhut tyrmäsi Hongan

 

Kotkan Peli-Karhujen mitalitalkoot saivat uutta pontta kun joukkue haki kovalla esityksellä Tapiolan Hongasta 81–55 (38–27) -voiton. Voiton myötä Peli-Karhujen viime kauden nelossijan parannushaaveet toteutuvat vähintään kahdella sijalla.

 

Finaalipaikan metsästys Tapiolan urheiluhallissa alkoi vieraiden osalta hieman kotijoukkuetta paremmin. PeKa avasi ottelun tehokkaalla 12–0 -runilla, eikä hiljentänyt tahtia missään vaiheessa pitäen johtoasemaa läpi illan. Erityisesti tauon jälkeisen kolmannen neljänneksen korkealla intensiteetillä hyökännyt kotkalaisryhmä heitti hiekkaa espoolaisten takaa-ajohaaveille. Päätösjakso ei tuonut muutosta tilanteeseen, .

 

Kuumimmalla liekillä kotkalaisjoukkueesta pelasi 22 pistettä ja 14 levypalloa viimeistellyt Akilah Sims. Daisha Simmons tuki rynnistystä 16 pisteellä ja 10 levypallolla sekä 8 syötöllä ja Linda-Lotta Lehtoranta tulitti voiton eteen 15 pistettä. Tapiolan Hongan peliä johti Wilesia Hardy 15 pisteen ja 13 levypallon tehoilla.

 

Ottelutilastot: Honka–Peli-Karhut
 
18.10.2019 09:00 Korisliiga

Elisa Viihde Sport vapaassa katselussa sunnuntaista perjantaihin – tarjolla huimat 33 ottelua!

Elisa Viihde Sport -kanavat sekä -kirjasto ovat vapaassa katselussa 20.-25.10., kun televisioviikko tuo huippukoripallon kaikkien katsottavaksi.

12.10.2019 19:50 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut mätti tulostaululle tylyt lukemat viime kauden finaalistien kohtaamisessa

Peli-Karhut ei jättänyt epäselvyyttä iskukyvystään, kun se kaatoi viime vuoden finaalistien kohtaamisessa Catzin 82-43. Lauantaina toisessa ottelussa Kouvottaret jatkoi voittokulkuaan HyPon kustannuksella.

11.10.2019 21:14 Naisten Korisliiga

Forssan Alku kaatoi ToPon kärkiottelussa, kotijoukkue onnistui laajalla rintamalla

Naisten Korisliigan perjantain ainoassa kohtaamisessa kauden tappiotta aloittaneet Forssan Alku ja Torpan Pojat kohtasivat toisensa. Tiukka ottelu ratkesi vasta päätösneljänneksellä FoA:n 87-80-voittoon.

10.10.2019 20:46 Naisten Korisliiga

Honka karkasi Pontevalta heti alussa, EBT kesti HBA:n kirin

Naisten Korisliigassa pelattiin torstaina kaksi ottelua. Espoolaisjoukkueet olivat voitokkaita, kun EBT haki pisteet naapuripitäjästä ja Tapiolan Honka voitti kotonaan.

9.10.2019 13:07 Korisliiga

Elisa Viihteeltä lähemmäs 900 kotimaista koripallo-ottelua

Tällä kaudella Elisa Viihde näyttää Korisliigan ja miesten I divisioona A:n lisäksi naisten Korisliigan ja I divisioonan sekä miesten I divisioona B:n kaikki runkosarja- sekä pudotuspeliottelut.

5.10.2019 22:25 Naisten Korisliiga

ToPo ja FoA jatkoivat hienoja otteitaan, Catzille ja EBT:lle avausvoitot

Naisten Korisliiga tarjosi lauantaina neljän ottelun kierroksen. Torpan Pojat ja Forssan Alku ovat Kouvottarien ohella ainoat tappiottomat joukkueet kahden kierroksen jälkeen.

29.9.2019 20:44 Naisten Korisliiga

Tapiolan Honka parempi loppuhetkillä, Catz kaatui sarja-avauksessa

Sunnuntai tarjosi yhden ottelun naisten Korisliigassa, jossa Honka ja lappeenrantalainen Catz avasivat omat sarjakautensa. Tiukka ottelu ratkesi loppuhetkillä Hongan 75-72-voittoon.

26.9.2019 08:03 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliiga-ennakko 3/3: PeKa, Catz ja HyPo uudistuivat kesällä, Kouvottaret pysyi yhdessä

Viime vuoden mitalistit lähtevät alkavaan kauteen uudistuneena. Sen sijaan neljänneksi sijoittunut Kouvottaret pysyi yhdessä ja vahvistui entisestään kesän aikana – sen takia monet valmentajat nostavat joukkueen sarjan kärkeen ennakkoveikkailuissa.

25.9.2019 16:06 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliiga-ennakko 2/3: Honka ja EBT kehittävät nuoria, Forssan Alku ilmoittautui mestaruustaisteluun

Espoolaisjoukkueiden kokoonpanosta löytyy paljon nuoria pelaajia, joiden kehittymiseen panostetaan. Forssan Alku puolestaan haali kesän siirtomarkkinoilta hurjan kotimaisen pelaajakatraan omakseen.

25.9.2019 08:23 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliiga-ennakko 1/3: ToPo, Vimpelin Veto ja HBA lähtevät taistelemaan pudotuspelipaikasta

Naisten Korisliiga-kausi käynnistyy torstaina 26.9. ToPon ja Vimpelin Vedon silmissä siintää pudotuspelipaikka. HBA:ssa puolestaan etsitään uusia vastuunkantajia urallaan seuraavan stepin ottaneiden tilalle.

11.9.2019 12:49 Naisten Korisliiga

Natalie Day palaa Catziin, myös joukkueen valmennus täydentyi

Lappeenrannan Catz kiinnitti kolmannen amerikkalaispelaajan rosteriinsa, kun joukkueessa toissakaudella tehokkaasti esiintynyt 29-vuotias Natalie Day allekirjoitti vuoden mittaisen sopimuksen seuran kanssa.

28.8.2019 19:41 Naisten Korisliiga

Amy Griffin palaa Vetoon

Naisten Korisliiga-kauteen 2019-20 valmistautuva Vimpelin Veto saa riveihinsä tutun vahvistuksen, kun viime kaudella joukkueessa tehokkaasti esiintynyt 183-senttinen, 23-vuotias Amy Griffin palaa ryhmään.

12.8.2019 15:55 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan ja divarien otteluohjelmat julkaistu kaudelle 2019-20

Naisten Korisliigan ja naisten sekä miesten I divisioonien otteluohjelmat kaudelle 2019-20 on julkaistu. Naisten Korisliiga käynnistyy 26.9. Divisioonat starttaavat lokakuun ensimmäisellä viikolla.

31.7.2019 09:08 Susiladies

Kaisa Kuisma siirtyy Portugaliin, uusi osoite Vitória SC

Napolin universiadijoukkueen Kaisa Kuisma, 25, siirtyy ensimmäistä kertaa urallaan ulkomaille ammattilaiseksi, kun 180-senttinen Orimattilan Jymyn kasvatti on tehnyt sopimuksen Portugalin pääsarjaa pelaavan Vitória Sporte Cluben kanssa.

18.7.2019 08:57 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan tähtipelaaja Lena Reshetko siirtyy Peli-Karhuihin

Viimeiset 14 kautta naisten Korisliigassa Lappeenrannan Catzia edustanut Lena Reshetko on solminut vuoden mittaisen sopimuksen hallitsevan Suomen mestarin PeKan kanssa.

11.7.2019 12:27 Naisten Korisliiga

Mika Haakana vuoden jatkosopimukseen Catzin kanssa

Catzin päävalmentajana viisi kultaa, kolme hopeaa ja yhden pronssin saavuttanut Mika Haakana jatkaa päävalmentajana nyt jo kymmenettä kautta lappeenrantalaisjoukkueessa

8.7.2019 08:12 Naisten Korisliiga

Camille Zimmermanille jatkosopimus Kouvottariin

Kouvottaret sai parin päivän sisään lisää iloisia uutisia maailmalta, kun viime kaudella ammattilaisuransa juuri Kouvolasta aloittanut 23-vuotias Camille Zimmerman palaa tuttuun Kouvottaret-paitaan tulevaksi kaudeksi.

5.7.2019 10:31 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan tehopakkaus Claire Lamunu jatkaa Kouvottarissa

25-vuotias Claire Lamunu jatkaa Kouvottarissa myös tulevalla kaudella. Seura solmi ugandalaisen tehopelaajansa kanssa yhden kauden kattavan jatkosopimuksen.

3.7.2019 12:44 Naisten Korisliiga

Hartonen jatkaa Kouvottarien penkin päässä – tukku runkopelaajia jatkosopimukseen

Kouvot on solminut vuoden mittaisen sopimuksen päävalmentajana jatkavan Mika Hartosen kanssa. Vuoden mittaiset pelaajasopimukset ovat seuran kanssa allekirjoittaneet Kaisa Lind, Roosa Frimodig, Maria Koskinen ja Henriikka Vähäuski.

2.7.2019 08:39 Pääjuttu

Petra Noponen Forssan Alkuun – Vuoden tulokas Ella Salminen jatkaa

Tehokkaana kaukoheittäjänä tunnettu Noponen pelasi viime kaudella SM-hopeaa voittaneessa Catzissa. Vuoden tulokas -palkinnon päättyneellä kaudella voittanut Ella Salminen jatkaa Forssassa.

Näytä lisää vastaavia