2.9.2019 15:55 Naisten Korisliigassa pelaava Tapiolan Honka on tiedottanut, että joukkueen vahvuuteen liittyy 25-vuotias monipuolinen Chelsea Waters, joka on saanut koripallo-oppinsa maineikkaassa Gonzagan yliopistossa.

Yliopistouransa jälkeen Waters siirtyi ammattilaiseksi Eurooppaan, jossa hän on ehtinyt pelata ennen Suomeen saapumistaan Portugalissa, Saksassa ja Tshekeissä. Hongan ensi kauden joukkue rakentuu vahvasti omien nuorten kasvattien ympärille tähdäten pelaajakehitykseen. Watersin saaminen kokoonpanoon tukee joukkueen tavoitteita.
– Watersilla on kokemusta eurooppalaisesta koriksesta. Hän pystyy varmasti auttamaan joukkuetta erityisesti levypallopelissä. Waters on hyvä niin heittäjänä kuin syöttäjänä ja sopii näin hyvin joukkueemme pelitapaan, Hongan päävalmentaja Kimmo Kujansivu kommentoi seuran tiedotteessa.
– Olen pelannut monessa nuoressa ja eteenpäin pyrkivässä joukkueessa. Uskon, että panokseni joukkueeseen tulee auttamaan nuoria ja tietysti myös itseäni uralla eteenpäin. Koen olevani joukkueessa se pelaaja, jota joukkuekavereiden on helppoa lähestyä, rakastan puhua pelaamisesta. Kunnianhimo ja periksi antamattomuus näkyy kentällä ja, koska olen pelannut kaikilla pelipaikoilla, luen peliä myös laajasti, luoden hyviä korintekopaikkoja muille, Waters kertoo.
Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat PeKa, ToPo, EBT ja ViVe.
Linda-Lotta Lehtoranta, 34, on tehnyt sopimuksen Bulgarian hallitsevan mestarin BC Montana 2003:n kanssa.
Naisten Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajan Nicole Ogunin syksyyn on mahtunut paljon. Hän debytoi Susiladiesin paidassa, ja lisäksi ensi kauden pelipaikka on tiedossa.
Sunnuntain ainoassa ottelussa HBA-Märsky haki vieraspisteet Kouvottarien kustannuksella. Ottelu päättyi vieraiden hyväksi 81-58.
Päivän ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Vimpelin Veto otti kotikentällään voiton ToPo:sta. Ottelu päättyi Vedon hyväksi 79-61.
Naisten Korisliiga palasi maajoukkuetauolta kahdella ottelulla. Molemmissa otteluissa nähtiin vierasvoitot, kun Pyrintö ja EBT kartuttivat pistetilejään.
San Jose Staten yliopisto ilmoitti kiinnittäneensä Erika Macen, 18, joukkueeseensa. Kasvattajaseuraansa Espoo Basket Teamia tällä kaudella edustava Mace siirtyy yliopistokentille syksyllä 2026.
Utah Staten yliopisto ilmoitti kiinnittäneensä Nicole Ogunin, 18, joukkueensa vahvuuteen. Kasvattajaseuraansa Espoo Basket Teamia tällä kaudella edustava siirtyy Utah Staten yliopistoon syksyllä 2026.
Naisten Korisliigan lauantain ainoassa ottelussa Pyrintö kaatoi kotikentällään ToPo:n 79-57. Nyt sarjassa on edessä pieni tauko ja seuraavat ottelut pelataan 21.11.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Lokakuun valinta on Espoo Basket Teamin 18-vuotias Nicole Ogun.