15.3.2024 15:17 ToPo:n Ilmar’I Thomas valittiin helmikuussa Naisten Korisliigan kuukauden pelaajaksi. Valinta oli pelaajalle toinen. Edellinen valinta tuli viime kaudella.

Ilmar'I Thomas lukeutuu sarjan parhaimmistoon. Kuva: Ville Vuorinen
Thomas pelaa toista peräkkäistä kauttaan ToPo:n paidassa. Hän onkin ollut joukkueensa kantavia voimia läpi kauden ja on otteillaan avittanut ToPo:n jo Suomen Cupin voittoon sekä runkosarjan ykköseksi. Kauden tilastot ovat hienoa luettavaa.
Hän on tilastoinut 22 ottelussa keskimäärin 24,8 pistettä, 7,3 levypalloa ja 2,9 koriin johtanutta syöttöä. Teholukema 28,7 on myös komea. Pelaajan mukaan kehitettävää kuitenkin löytyy.
- Tämä kausi on ollut minulta ihan ok tekemistä henkilökohtaisella tasolla. Minulla on kuitenkin edelleen kehitettäviä osa-alueita pelaajana.
Helmikuussa ToPo:lle kertyi neljä voittoa viidestä ottelusta. Thomas tilastoi näissä peleissä keskimäärin 30,0 pistettä, 7,4 levypalloa ja 3,0 syöttöä. ToPo on ollut vahva kauden alusta alkaen.
- Joukkueemme on ollut todella tasainen läpi kauden. Olemme kehittyneet kauden alusta. Toivottavasti pystymme jatkamaan samaa kauden loppuun asti. Suurin avain menestykseemme on mielestäni ollut se, että olemme pelanneet hyvin joukkueena molemmissa päädyissä, Thomas sanoo.
Helsinkiläisjoukkue on ollut läpi kauden hyvä ja on ehkä suurin suosikki kevättä ajatellen
- Tavoitteenamme on voittaa mestaruus, mutta meidän pitää edetä ottelu kerrallaan. Meidän täytyy edelleen parantaa niin hyökkäys kuin puolustuspäässä ja tehdä pienet asiat oikein, jotta pääsemme tavoitteeseemme, 23-vuotias pelaaja sanoo.
Naisten Korisliigan tason UCLA:n yliopiston kasvatti näkee hyvänä.
- Mielestäni tässä sarjassa on loistavia pelaajia ja todella hyviä joukkueita. Erityisesti pudotuspeleissä jokaiseen peliin on tultava valmiina.
Koripallon lisäksi Thomas on löytänyt mieluisaa tekemistä Helsingistä.
- Olen nauttinut shoppailusta, kävelyistä ja kaupunkiin tutustumisesta.
Tällä hetkellä Thomasin tavoitteena on Suomen mestaruus. Tulevaisuudessa myös muiden maiden liigat kiinnostavat.
- Suunnitelmanani on kehittyä koripalloilijana ja pelata korkeatasoisissa sarjoissa eri maissa, hän sanoo.
Naisten Korisliigassa PeKa palasi parketille tauon jälkeen. Illan ottelussa kotkalaiset kaatoivat HBA:n 82-67.
Naisten Korisliigassa pelattiin tiistaina yksi ottelu. Siinä Tapiolan Honka kaatoi kotikentällään ToPo:n 81-61.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Pyrintö paransi asemiaan kärkitaistelussa, kun taas BC Nokian asema parani pudotuspelitaistossa.
Naisten Korisliigan päivän ainoassa ottelussa Vimpelin Veto haki vierasvoiton Helsingistä. HBA-Märsky jäi Vedon jalkoihin lukemin 93–89.
Naisten Korisliiga palasi joulutauolta kolmella ottelulla. Voittajiksi ylsivät ViVe, Honka sekä Pyrintö.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi on valittu Vimpelin Vedon Jeanae Terry.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.
Naisten Korisliigassa pelattiin viimeinen ottelu ennen joulutaukoa. Päivän ottelussa Vimpelin Veto haki jännittävien vaiheiden jälkeen sarjapisteet Kouvottarien kustannuksella. Ottelu päättyi 84-83.
Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kahdella ottelulla. Voitot merkittiin Pyrinnölle ja Peli-Karhuille. Huomenna pelataan vielä yksi ottelu ennen joulutaukoa.
Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Voittoihin ylsivät BC Nokia, HBA-Märsky, PeKa ja ViVe.