29.8.2020 12:08 Kaksi edellistä kautta Saksan Bundesliigassa pelannut Äijänen solmi forssalaisseuran kanssa vuoden mittaisen sopimuksen.

Edellisen kerran Äijänen pelasi naisten Korisliigassa kaudella 2017-18, kun hän edusti Äänekosken Huimaa. Kuva: Ville Vuorinen/Naisten Korisliiga
Naisten Korisliigaan valmistautuva Forssan Alku sai ensi kauden joukkueeseensa tärkeän palasen, kun kaksi edelliskautta Saksassa Bundesliigassa pelannut Heta Äijänen teki torstaina Alun kanssa vuoden mittaisen sopimuksen.
23-vuotias 186-senttinen senttinen Äijänen on Tampereen Pyrinnön kasvatti, joka pelasi ennen Saksaan lähtöään neljä kautta Korisliigaa Pyrinnössä, Catzissa ja Äänekosken Huimassa.
Saksassa Äijänen pelasi Donau-Riesin joukkueessa, jossa samaan aikaan pelasi myös FoA:ssa pelaava Anni Mäkitalo.
– Päätin jäädä Suomeen, koska opiskeluni Jyväskylässä on ollut kaksi vuotta tauolla. Saatan opiskelun loppuun ja pelaan samalla koripalloa, Äijänen kertoo Forssan Lehdessä.
– Alku on koonnut kilpailukykyisen joukkueen, harjoittelu on hyvätasoista ja täällä osataan pitää naiskoripallosta hyvää huolta, Äijänen jatkaa.
Äijänen on pelannut 33 nuorten maaottelua ja neljän kauden aikana naisten Korisliigassa otteluita on kertynyt 98, joissa Äijänen on viimeistellyt 4,7 pistettä ottelua kohden.
– Saksassa peli on aggressiivisempaa ja uskon pystyväni tuomaan Alulle samaa aggressiivisuutta sekä hyökkäys- että puolustuspäähän.
Alun päävalmentaja Aleksi Suominen on tyytyväinen Äijäsen sopimukseen.
– Heta on meille tärkeä palanen. Hänen tulonsa myötä saamme muut pelaajat oikeille paikoille, kommentoi Suominen.
FoA:n sopimukset 2020-21: Anni Mäkitalo, Ella Salminen, Petra Noponen, Jenna Toivonen, Keondra Calloway, Mia Loyd, Heta Äijänen, Fiia Hellsten, Emilia Kilpinen ja Olivia Latva
Vimpelin Veto on tehnyt pelaajasopimuksen yhdysvaltalaispelaaja Lily Hansfordin kanssa. 188-senttinen laituri on pelannut mm. Oregonin ja Iowan yliopistoissa.
Kouvottaret on solminut yksivuotiset pelaajasopimukset Johanna Rädyn, Jasmina Jonesin ja Lila Lampisen kanssa. Lisäksi Kouvottaret on kiinnittänyt valmennukseen yksivuotisilla sopimuksilla tutun kolmikon: päävalmentaja Joonas Frimodig, valmentaja Jussi Kukkonen ja fysiikkavalmentaja Immo Hietakallio.
Vimpelin Veto on tehnyt kauden 2026-27 kattavan jatkosopimuksen Silja Viidan kanssa.185-senttinen laitahyökkääjä oli viime kaudella joukkueen avainpelaajia.
Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.
Juuso Sainio, 36, on Vimpelin Vedon Naisten Korisliiga-joukkueen uusi päävalmentaja.
Tampereen Pyrinnön Naisten Korisliiga -joukkue on tehnyt jatkosopimuksen joukkueessa kolme edellistä kautta pelanneen Saana Kujalan kanssa.
Pyrintö on tehnyt sopimuksen Antti Nikkilän kanssa koskien Naisten Korisliigan ja I divisioonan valmennusta kaudella 2026-2027. Nikkilä tulee vastaamaan naisten päävalmentajana myös tyttöpuolen akatemiatoiminnasta, joka kattaa ikäluokat WU19-WU16.
Kotimainen pääsarjakoripallo jatkuu Ruudussa uuden monivuotisen sopimuksen myötä. Sopimus astuu voimaan heti seuraavasta kaudesta alkaen.
BC Nokian naiset on solminut ensi pelikautta koskevan valmennussopimuksen Denis Kucevicin kanssa.
Tapiolan Honka on solminut jatkosopimuksen takapelaaja Ella Sahurin (165cm, 20 vuotta) kanssa. Tuore sopimus kattaa pelikauden 2026–27.